Kirjeenvaihtoa ystävää

Jensku1983

Olen Jenni 35-vuotias asun karkkilassa luotettava, rauhallinen, herkkä, empaattinen ja huumorintajuinen nainen. Olen aina tykännyt kirjoittaa ja tutustua uusiin ihmisiin. Nyt olisikin mukava löytää toivottavasti pitkäaikainenkin ystävä, jonka kanssa voisi kirjoitella arjesta, haaveista, ajatuksista, harrastuksista, tunteista, maailmanmenosta tai ihan mistä vaan.
Harrastuksikseni voisin varmaan sanoa lukemisen ja liikunnan. Tykkään myös ommella, liikkua luonnossa, kuunnella musiikkia, viettää aikaa kavereiden kanssa ja kierrellä kirpputoreja. Olen sosiaalinen ja tarvitsen muiden ihmisten seurassa, mutta joskus olen vähän ujo. Innostun helposti asioista ja olen joskus vähän kärsimätön. Olen erittäin huono odottamaan, vaikka muuten olenkin melko rauhallinen. :) Pyrin kehittämään itseäni ja haastan itseni mielelläni erilaisissa tilanteissa. Itsetutkiskelu kiinnostaa myös.
Se minusta. Sinulta en vaadi kovin tarkkojen kriteerien täyttämistä. Iällä, sukupuolella, (Parisuhdetta etsin Toivon vain että olisit luotettava ja avoimesti oma itsesi

4

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tositarkoituksellamyos
    • U_Jo

      Ujolle puheen pitäminen on kauhistus, seksistä puhumattakaan. Miten lähestyä seksiä, jos on tosi ujo?

      Seksi saattaa ahdistaa ujoa. Sitä on kaikkialla, leffoissa, sarjoissa ja mainoksissa. Se näyttää helpolta ja huolettomalta. Pornoa on netti täynnä ja naiset toimivat niissä kuin automaatit. Median välittämä kuva seksistä on, että se käy aina kuin leikki. Helposti unohtuu, että seksi on oikeassa elämässä herkkää, vaikeaa ja usein sotkuistakin.

      Oikeassa elämässä seksi saattaa pelottaa itsevarmojakin. Seksiin liittyy hylkäämisen ja nöyryytetyksi tulemisen pelko. Oikeassa elämässä seksiin vaaditaan vahvaa luottamusta ja rehellisyyttä. Seksi on äärimmäistä läheisyyttä, eikä mitään punnertamista. Jo pelkkä riisuutuminen toisen nähden vaatii luottamusta.

      Ujouteen auttaa parhaiten se, että voi luottaa kumppaniinsa. Silloin peloista ja ujostelusta voi keskustella etukäteen. Hyvä, luotettava seksikumppani osaa antaa toiselle aikaa. Kiintymys auttaa luottamaan. Jos kumppanin kanssa on turvallinen olo, kokemuksesta voi tulla hieno ja kaunis.
      Usein unohtuu, että myös mies voi ujostella ja pelätä seksiä. Jos miesystäväsi on ujo, anna hänelle aikaa.
      Ole rauhassa ujo – hiljaa hyvä tulee!

      Ujolta ja vähemmänkin ujolta voi mennä vuosia, ennen kuin oppii nauttimaan seksistä. Muista aina, ettei sinulla ole kiire minnekään. Älä aloita erilaisten seksikokemusten haalimista, ennen kuin olet siihen täysin valmis. Ikävät kokemukset vain pahentavat pelkoja. Etene hitaasti. Itsetyydytys auttaa tutustumaan omaan vartaloon. Huomaat, mikä tuntuu hyvältä. Naiset tarvitsevat yleensä orgasmin saavuttamiseen rentoutta, luottamusta ja pelottomuutta.

      On normaalia, että orgasmin saa helposti itsetyydytyksessä, muttei kumppanin kanssa. Vaikka rakastaisi kumppania, voi mennä pitkään, ennen kuin orgasmi tapahtuu. Ujouden voittamiseen voi vaikuttaa myös tunnelmalla. Tunnelmavalaistus ja mukava musiikki auttavat rentoutumaan. Kumppanin suorittama niskahieronta voi auttaa. Luottamusta voi luoda huolellisella ja hellällä suutelemisella.

      Tee vain sitä, mikä tuntuu hyvältä ja oikealta. Kenelläkään ei ole oikeutta painostaa sinua temppuihin, jotka pelottavat tai nolottavat.

      Tiesitkö? Amerikkalaisen tutkimuksen mukaan ujosta saa hyvän seurustelukumppanin. Ujot ovat luotettavia ja ottavat toisen huomioon. Ujo kumppani on todennäköisemmin uskollinen kuin ulospäinsuuntautunut rakastettu.

    • möllimulli

      Kun kirjeevaihtoilmoituksessa lukee, että : " etsin paruhdetta", niin jutun voi skipata heti. Se on vaan niin. Seksistä puhuminen on vaikeaa, vaikka sitä kaipaakin. Siitä on kokemus. Kirjeessä juttu sujuu, mutta kun toinen sitten ottaa asian esiin kasvotusten, niin kaikki kaatuu vaikka periaatteessa just se kasvotusten juttelu voi olla se mikä vie asiaa eteenpäin joka yhteiseen tekemiseen.

      Ja kolmas asia, Älä koskaa sovi toisen kanssa ystävyydestä. Ystävyys on asia joka ei ole niin vaan... Ihmisen kanssa voi olla kaveri ja sitten enenmmän hyvä kaveri kuin mikää ystävä. Osalla ihmisistä on myös työn tain luottamustoimen mukana tullut vaitiolo - salassapitovelvoite, ja se koskee myös vapaa-ajan ihmisten kertomia asioita.

    • Miten_Sinuun

      Jenni saisi yhteyden? Unohdit laittaa ilmoitukseesi sähköpostiosoitteen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      413
      3200
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      132
      1774
    3. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      20
      1522
    4. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1420
    5. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      88
      1170
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      34
      1141
    7. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      64
      1137
    8. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      1064
    9. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      155
      1020
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      209
      930
    Aihe