TURO, Autovuokrauksen "Airbnb", onko kokemuksia?

Ensivuonna olisi suunnitteilla elämäni ensimmäinen Pohjois-Amerikan lomamatka, jonka ensimmäinen osuus (noin viikko) olisi tarkoitus viettää Californiassa. Tuossa kun hieman olemme suunnitelleet naisystäväni kanssa kohteita, hotelleja, autovuokrausta yms. niin törmäsin seillaiseen autonvuokraus sivustoon kuin "Turo", jonka kautta yksityiset ihmiset voivat antaa autojaan vuokralle (sivusto "ohjaa" vuokraajan ja vuokralleottajan "yhteen", hoitaa varaukset, maksuliikenteen, takuumaksut, ylimääräiset vakuutukset yms.), hieman samalla tavalla kuin asuntoja annetaan vuokralle Airbnb:n kautta.

Onko kenelläkään mitään kokemusta tuosta "Turo":sta (tai jos tietää muita vastaavia Californiassa toimivia sivustoja, niin saa "vinkata"), onko homma ollut toimivaa, onko ongelmia esiintynyt yms. ja yksi iso kysymys mihin en tahtonut sivuilta löytää vastausta, niin voivatko Yhdysvalloissa lomalla olevat turistit käyttää kyseistä palvelua, vai vaatiikopalvelu yhdysvaltalaista osoitetta ja/tai ajokorttia.

Sivustolta löytyy satamäärin itseäni kiinnostavaa vuokrattavaa kalustoa erittäin edulliselta vaikuttavaan hintaan (jos oikein käsitin, niin ilmoitettuun päivähintaan tulee ainakin vakuutuskustannukset hinnan päälle, jotka ovat vakuutusturvasta, kuskin iästä ja autoluokasta riippuen 10-50%:a päivävuokrahinnasta).

Esimerkiksi C7-mallisarjan Corvette 620$/viikko vakuutus 150$ (sisältäen 1600km.) eli yhteensä noin 670€, ei "suomipojan" silmin vaikuta ollenkaan pahalta hinnalta. Sitten vaikka uutta V8-koneista Mustangia näyttäisi saavan vakuutuksineen noin 300-400€:n viikkohintaan.

Mutta onko tosiaan kyseisestä vuokraustavasta kokemuksia, ja onko hinnat sittenkään todellisuudessa noin halpoja mitä tuli laskettua?

6

3642

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suosittelen itse hoitamaan auton vuokrauksen, ja kenties Alamo on hyvä firma, ainakin oman kokemuksen perusteella. Voihan sitä kysyä hintaa, mutta luulempa että "välistä vetää". Kämpän nyt kyllä voi hoitaa sitäkin -airbnb-kautta- saa yksilöllisen majoituksen haluamillaan mausteilla edullisesti.

    • oppeliini1

      Airbnb on yksi ratkaisu majoutukseen, Priceline.com on luotettavampi autonvauokraukseen.
      tilatessasi vain ilmatat päivämäärät ja hinnan jonka haluat maksaa. Se joko hyväksytään tai ei. sitten voit korottaa hintaa ja yrittää uudestaan kolme kertaa.
      Priceline on luotettava yhtio, itse käytän hotelleja (kaikki 4 tähden vahintään) melko usein. Luottaisin heidän autovalintaansakin. Hinta jonka valitset maksaa, sisältää kaiken valitsemasi (takuut, mailimäärät jne.)

      Maksu menee suoraan luottokortillesi ja sitä ei saa takaisin, ts. olet lukkiutunut sopimukseen.

      Hyvä puoli tuossa on se että voit tehdä varauksen milloin tahaansa, vaikka samana päivänä kun tarvitset auton!

      • Eli tuo Airbnb oli vain esimerkkinä tuohon Turo:n autovuokrauksen "vastaavuuteen", eli mikäli tuolle reissulle tulee lähdettyä, niin Hotelleissa oletuksellisesesti majoitutaan.

        Koska tuo reissu olisi mahdollisesti "kerran elämässä" reissu, niin silloin tekisi mieli toteuttaa tiettyjä haaveita. Tuolta TURO:sta kun näyttäisi löytyvän paljon sellaist kalustoa mitä ei noiden normaalien vuokraamojen listoilta löydy (vaikkapa tuon Priceline.com:n kautta katsottuna), eli vuokraukseen oliis hakusessa Suomalaisesta näkövinkkelistä katsottuna joku hieman eksoottisempi urheiluauto (C7 Corvette, Porsche 911 tai jopa Ferrari California yms.) jotka ensialkuun katsottuna ovat näyttäneet juuri senverran halvoiksi hinnoitelluilta, että niiden vuokrausta voisi ajatella.


      • Kaupoi

        Itse otan nyt losissa vuorokaudeksi Mustangin. Täystöppi sisältyy hintaan. Economyrentalcsrsin kautta varasin, vuokraamoksi ”paljastui” Alamo. 70$ vrk, sisältää täystöpin ja henkilövakuutukset 3. osapuolelle 1 milj euroon asti.

        Sitte saman puljun kautta Chevy Equienox samoin täystöpillä 10vrk 400$ , vuokraamona Hertz.

        Suosittelen ottamaan auton vuokraamodta, jossa maksuton peruutus - jos löydät paremman diilin ni helppoa peruuttaa alkuperäinen ja ottaa edullisempi.


    • Hgfrtyu

      Turo toimii erittäin hyvin, erinomaisen hyvä vaihtoehto monikansallisille autovuokraamoille. Otin 3viikoksi 2017vm Toyotan hintaan 620€ sisältäen 1600ml, noudon ja palautuksen lentokentälle sekä täysvakuutuksen. (myös miljoonaan asti ja Turolla on myös täysin maksuton peruutusoikeus)
      Silloin kun ottaa vakuutuksen Turon kautta, ei tarvitse deposit maksuja miettiä, luottokortillahan sillä ei ole niin väliä, mutta jos käytät depit-korttia, sitoo se turhaan matkakassaa katevarauksen muodossa.
      Tietullimaksut veloitetaan jälkikäteen kunhan varmistat että autossa on se lukulaite. Floridassa se on Sun Pass ja toinen joku E-pass tms.
      Kun saat auton,kuvaat joka kulmasta sekä mahdollist naarmut ja kolhut ja laitat ne Turon appiin,samat kuvakulmat taas kun palautat auton.
      Ensi reissulla otan kyllä auton Turon kautta jälleen. Jenkeissähän Turo on hyvin suosittu ja joka kaupungista löytyy lukematon määrä vaihtoehtoja, jokainen vuokralle antaja ja autonvuokraaja arvostellaan ja annetaan palaute, ja itse suosin niitä hosteja joilla on se viisi tähteä viidestä sekä useita vuokrauksia ja autoja, sieltähän löytyy paljon autokauppoja ja yksityisiä ihmisiä joilla on montaa autoa ihan vain Turon takia ja jotka haluaa tehdä bisnestä, ne on luonnollisesti varmempia kuin Masa joka vuokraa silmäteräänsä.

    • Anonyymi

      Vuokrattiin Losissa auton kahdeksi vuorokaudeksi, lähtöaamuna tuli viesti haluatko lisäaikaa. Vastasin kyllä tunti sopisi hyvin. Lopputuloksena tuli lasku 3 vuorokaudesta. Eivät ilmoittaneet mitään että tulevat perimään. Kusetusta koko Turo!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      237
      1471
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      281
      1038
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      94
      814
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      772
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      723
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      110
      619
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      585
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      574
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      41
      491
    12. 32
      481
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      455
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    15. 32
      429
    16. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    17. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      28
      410
    18. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe