Raamattu.fi:n täytyy kirjautua

m_m

Mitä mieltä olette, että raamattu.fi:n täytyy nykyään kirjautua. Ettei enää saa lukea raamattua ilman kirjautumista. AIKAMOISTA HOMMAA, RAAMATTUAKAAN EI SAA ENÄÄ LUKEA KUKA VAAN!!!!

21

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On tosi kamalaa.
      Omakin Raamattu tulee avata, ennekuin pystyy lukemaan?
      Koita kestää.

    • muutos.oikeaan.suuntaan

      On hyvä, että ateistit ja muut uskottomat eivät pääse lukemaan ja lainailemaan Pyhän Raamatun tekstejä tietämättömyydessään. Nytkin saa sieltä ja täältä lueskella amalekialaisista ja Jumalan kyvyttömyydestä rautaisia vaunuja vastaan.

      On parempi, että Herran Pyhää Sanaa lukevat vain sitä ymmärtävät. Lutherin maailmaan levittämä yleisen lukutaidon synti on jo tuottanut riittävästi pahaa ja hävitystä, kuten näilläkin Suomi24:n palstoilla ainaisen pilkan ja häväistyksen kohteeksi joutuvat tunnolliset kristityt hyvin tietävät.

      • Mikä sen estää??? Kirjautuu vain. Jos ollaan tarkkoja, onko luterilaiset myös mukana.


    • nähtyon

      Uudessa Raamattu.fi on paljon hyvää. On uusia mahdollisuuksia löytää joku ilmaus, tai tarkistaa onko
      jotain sanaa raamatussa. Haittana on että täytyy tietää sanan taivutusmuoto, esimerkiksi talo, talon, talolle, taloja, talojen, jne. Tästä seurauksena joku väittää ettei jotain sanaa ole koko raamatussa, jos ei satu esiintymään perusmuodossaan. Tutkijalle tästä on suuri hyöty.

      Se että täytyy kirjautua, on tietysti hiukan haittana jos sulkee sivun välillä. Luultavasti se estää hiukan väärinkäyttöä. Kun oppii salasanan ulkoa, se kuitenkin käy aika vaivattomasti.

      • tosiaankin

        Väärinkäyttöä on esimerkiksi keskustelu tekikö Jeesus ihmeitä. Etsitään täältä jotain sanaa, ja jos ei löydy, väitetään ettei ihmeitä tapahtunutkaan. Parempi lukea raamatusta suoraan jos on epävarma.

        Tietysti olisi ollut parempi jättää itse raamatun luku kirjautumisen ulkopuolelle.


    • m_m

      Minusta tämä uudistus on huono, onhan vanhojakin ihmisiä, jotka eivät osaa kirjautua, tai se on niin vaikeaa, etteivät sitten tee sitä. Raamatun lukeminen jää siihen.
      Raamattu pitäisi olla kaikkien saatavilla, eikä sitä voi käyttää väärin.

      • Raamattu.fi

        Kyllä sitä voi lukea kirjaamattomanakin.


      • Raamattu.fi

        Kirjautumalla saa käyttöön lisätoimintoja.
        Miksi luoda ilmainen käyttäjätili?
        Saat käyttöösi useampia raamatunkäännöksiä
        Saat käyttöösi tietopankin Raamatun henkilöistä, kulttuurista ja käsitteistä
        Voit käyttää monipuolisempia toimintoja: tekstin jakamista, muistiinpanoja ja alleviivauksia


    • vaihtoehto

      Kelpaako Finbible.fi? Ei tarvitse kirjautua.

      • h_m

        Täältä ei löydy 92 -käännöstä.


    • KäytäOikeataSivua
    • umk

      Voit myös lukea Pyhä Raamattu Uuden Maailman Käännös.
      Lukemattomilla eri kielillä, ja katsoa alaviitteitä klikkaamalla tekstissä olevia merkkejä, joista ponnahtaa viite esiin.
      Voit myös ladata koneellesi, myös äänitiedostona (mp3) sekä pdf ja epub tiedostoina.
      https://www.jw.org/fi/julkaisut/raamattu/bi12/kirjat/

      • Sivut_Jehovantodistajat

        Nämä ovat siis Jehovantodistajien sivustot ja tulkinnat siitten sen mukaisia.
        Siis tämä erona niihin muihin linkkeihin.


      • Jumalan.nimestä

        Uuden Maailman käännöksessä käytetään Jumalan persoonanimeä Jehova aina siinä kohdassa, missä alkutekstissä on tetragrammi JHVH, eikä korvata sitä sanalla "Herra".
        Monin kohdin tämä tuo Raamatun tekstiin sen arvovallan ja voiman.
        Ensimmäisissä Septuaginta käännöksissä tässä kohdin käytettiin suoraan JHVH hepreankielisin kirjaimin.


    • Ei_tarvitse
      • h_m

        Tästä ei pysty kopioimaan.


    • Tiedoksi

      HTTP (lyhenne sanoista Hypertext Transfer Protocol eli hypertekstin siirtoprotokolla) on protokolla, jota selaimet ja WWW-palvelimet käyttävät tiedonsiirtoon. Protokolla perustuu siihen, että asiakasohjelma (selain, hakurobotti tms.) avaa TCP-yhteyden palvelimelle ja lähettää pyynnön.

    • KadotukseenMenevät

      Jehovalaiset eivät ole pelastettujen joukossa. He kieltävät Jeesuksen Kristuksen olevan kaikkivaltias Jumala Herra. Areiolaisia.

      Areiolaisten mukaan Kristus eli kolminaisuuden toinen persoona Poika ei ollut samaa olemusta kuin Isä. He myös kielsivät Kristuksen iankaikkisuuden eli sen, että tämä olisi "Isästä iankaikkisuudessa syntynyt”, ja katsoivat tämän olevan Jumalan ensimmäinen luomus.

      1. Joh. 5:9 Jos me otamme vastaan ihmisten todistuksen, niin onhan Jumalan todistus suurempi. Ja tämä on Jumalan todistus, sillä hän on todistanut Pojastansa.
      1. Joh. 5:10 Joka uskoo Jumalan Poikaan, hänellä on todistus itsessänsä; ...

      *) ... joka ei usko Jumalaa, tekee hänet valhettelijaksi, koska hän ei usko sitä todistusta, jonka Jumala on todistanut Pojastansa.

      1. Joh. 5:11 Ja tämä on se todistus: ...

      ***) ... Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän,
      ***) ... ja tämä elämä on hänen Pojassansa.

      1. Joh. 5:12 Jolla Poika on, sillä on elämä;
      jolla Jumalan Poikaa ei ole, sillä ei ole elämää.

    • MIksiPetätItseäsi

      JHVH on lyhenne, joka kuuluu suomenkielellä Minä Olen Herra

    • umk

      Pyhän Raamatun Uuden Maailman Käännös toteaa muun muassa:
      Jumalan nimi ”Jehova” (hepr. יהוה, JHWH), Jumalan persoonanimi on verbi, imperfektiivinen kausatiivimuoto heprealaisesta verbistä הוה (ha·wahʹ ’tulla [joksikin]’). Jumalan nimi merkitsee sen tähden ’hän saattaa tulemaan (joksikin)’. Tämä ilmaisee Jehovan sellaiseksi, joka etenevästi toimimalla saattaa itsensä tulemaan lupausten Täyttäjäksi, sellaiseksi joka aina toteuttaa tarkoituksensa.

      Nykyisten kääntäjien suurin loukkaus Pyhän Raamatun jumalallista Tekijää kohtaan on hänen erityisen persoonanimensä poistaminen tai kätkeminen. Todellisuudessa hänen nimensä esiintyy heprealaisessa tekstissä 6828 kertaa muodossa יהוה (JHWH tai JHVH), jota tavallisesti sanotaan Tetragrammiksi eli tetragrammatoniksi (kirjm. ’nelikirjaiminen’). Käyttämällä nimeä ”Jehova” olemme pysyneet tarkoin alkukielisissä teksteissä emmekä ole noudattaneet tapaa korvata Jumalan nimi, Tetragrammi, arvonimillä ”Herra”, ”Adonai” tai ”Jumala”.

      Martti Luther noudatti raamatunkäännöksessään aikansa uskonnollista tapaa. Esipuheessaan Vanhaan testamenttiin vuodelta 1523 hän kirjoitti: ”Sen, joka lukee tätä Raamattua, tulee myös tietää, että olen pyrkinyt kirjoittamaan juutalaisten Jumalan nimen, jota kutsutaan Tetragrammiksi, isoilla kirjaimilla, nimittäin siis HERRA.” (Lainaus teoksesta D. Martin Luthers Werke, Die Deutsche Bibel, 8. osa, Weimar 1934, s. 30.) Christoph Walther, Lutherin kirjanpainajan H. Lufftin korjauslukija, kertoo eräässä kirjoituksessaan vuodelta 1563: ”Kaikissa Wittenbergissä painetuissa Raamatuissa on ’HERRA’ pelkillä isoilla kirjaimilla siinä, missä yksin Jumalan oma suuri nimi ’Jehouah’ on hepreaksi.” (Lainaus teoksesta Die gantze Heilige Schrifft Deudsch, julkaissut Hans Volz yhteistyössä Heinz Blanken kanssa, München 1972, osa Anhang und Dokumente, s. 273.)

    • h_m

      Olen yrittänyt etsiä raamattu.fi:stä yhtä raamatun lausetta, mutta en osaa käyttää sitä, vaikka olen kirjautunut palveluun.
      Onko muilla ollut ongelmia sen käytössä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe