Uskovatko muslimit luomisteoriaan?

kukaloiluojan

Onko kaikki jumalan luomaa?

2

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä kysymys. Johon itse en tiedä vastausta, vaikka olen lukenut Koraanin viisi kertaa lävitse. Toisessa suurassa mainitaan islamin uskovan enkeleihin, viimeiseen päivään ja Jumalan pyhiin kirjoihin. Mutta samassa määrin ei ehkä painoteta sitä kuka on luonut Taivaat, maan ja meren sekä kaiken niissä olevan.
      Luomisteoriahan on lähtöisin raamatusta ja sen mukaan Jehova eli Kaikkivaltias on luonut kaiken tuon. Mutta Jeesus toi opin: Mitä tahansa te pyydätte sen te saatte. Niinpä monet ovat kykeneviä Bhagavatamin yms. kirjojen mukaan jopa pyytämään kykyä luoda universiumeja. Siksi nykyisin ei voida todistaa enää muuta todistusta Luojasta kuin alkuperäinen raamatun todistus. Myös jumalia on siis kyetty luomaan Jeesuksesta alkaen. Mitä tahansa te pyydätte sen te saatte.

    • En tiedä, mutta maailmanlopun teoriaan uskovat: Koraani 17:58. Ei ole ainoatakaan kaupunkia, jota emme tuhoaisi ennen ylösnousemuksen päivää tahi jolle emme langettaisi ankaraa tuomiota. Tämä on kirjoitettu Kirjassa.

      Koraani 2:216. Teidät on määrätty sotimaan, vaikka se on teille vas-tenmielistä. Mutta voi sattua, että teillä on vastenmielisyys jotakin asiaa kohtaan, vaikka se on teille hyödyllinen, ja voipa sattua, että teillä on halu johonkin, vaikka se on vahingollista teille. Jumala tietää, mutta te ette tiedä.

      Koraani 9: 5. Mutta kun pyhät kuukaudet ovat kuluneet, niin vuodattakaa pakanain verta missä tahansa heitä tapaattekin. Ahdistakaa ja piirittäkää heitä ja väijykää heitä kaikkialla, mutta jos he kääntyvät (oikeaan Jumalan uskoon), rukoilevat ja antavat almut, niin päästäkää heidät menemään. Jumala on totisesti anteeksiantava ja armollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      134
      3630
    2. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      224
      2606
    3. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      218
      2047
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      68
      1877
    5. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      1
      1634
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1277
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      24
      1133
    8. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      67
      1067
    9. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      899
    10. Koulussa puukotus

      Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p
      Helsinki
      34
      859
    Aihe