Mäkkylästä huhuu -nimimerkille

Paikallinen asukas

Moi sinä joka olet kirjoittanut tänne nimimerkillä "Mäkkylästä huhuu". Voisitko kertoa tuon talon tarkemman sijainnin, niin tarkan kuin mahdollista.

Eri lähteissä on vähän eri tietoa. Esim tässä kartassa talo sijaitsisi nykyisen hesburgerin paikalla
http://www.suomenkotiseutuliitto.fi/kotiseutuliitto/sivut/polut/leppavaara_puustellinmaki.htm

Sami Aaltosen kirjassa puolestaan sanotaan talon olleen Fonseenintiellä, joka päättyy ainakin nykyään suoraan junanrataan. Tiedän Fonseenintien maastossa ainakin kahden talon perustukset. Silmäilin sen Aaltosen kirjan läpi, ja kaikki jutut olivat "vain tarinoita ja huhuja" mutta tässä tapauksessahan taloa oli vartiomassa kymmenen poliisia ja hesari kirjoitti siitä ison jutun vuonna 1946.
http://personal.inet.fi/tiede/poltergeist/polter06.htm#mäkkylän


Eli, jos todellakin tiedät jotain asiasta, niin kerrotko tarkemmin.

4

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mäkkylästä huhuu

      Helppo homma. Talon oikea osoite oli Fonseenintie 1. Jos olet jossain havainnut talon raunioita, olet valitettavasti ollut väärässä paikassa, sillä 1970 puretusta talosta ei ole mitään jäännöksiä nähtävissä.

      Nyt talon paikalla on peltikuorinen teollisuusrakennus, Lainalaatikko Oy, mutta alunperin talon rakennutti teollisuuspeltihalleja paljonkin tehtaillut M. Heusala 1970-luvun alussa. Hän oli myös edeltävän kummitusmökkitontin omistaja.

      Rakennus oli aika pieni puutalo, jossa oli yksi huone, keittiö ja eteinen. Junarata oli hyvin lähellä, ja tontin piha oli aidattu korkealla verkkoaidalla, jonka hieman uudempi versio taitaa edelleen olla samalla paikalla. Lainalaatikko Oy:n lastaussilta on tällä hetkellä paikalla, jossa mökki sijaitsi.

      Vastapäinen puutalo toisella puolen Fonseenintietä tuli puretuksi nyt aika äskettäin, olikohan ihan 2000-luvun alussa tai nippa nappa 1990-luvun puolella. Siitä talosta suuren kallion päällä tehtiin havaintoja naapurin "kummitusmökin" tapahtumista. Nyt on siis sekin talo purettu.

      Nykyisen Hesburgerin paikalla talo siis ei ollut. Ihmettelen, mistä moinen tieto on peräisin. Talo oli Fonseenintien ylikäytävän kohdalla lähellä rautatietä. Ylikulku muutettiin alikuluksi vasta muutama vuosi sitten, sillä tasoristeyksessä tapahtui useita kuolemaan johtaneita onnettomuuksia.

      • Paikallinen asukas

        Moi ja kiitokset vastauksestasi. Osuin palstalle ihan vahingossa kun se oli perustettu, ja tottakai nimimerkkisi herätti mielenkiinnon. Sitten kävin Leppävaaran kirjastossa selaamassa läpi tuon kirjan, ja huomaisin tosiaankin, että tämä oli ainoita tarinoita, millä oli lukuisa joukko silminnäkijöitä, joten tämä tuntui uskottavalta.

        Mutta tuo että tien nimi oli Fonseenintie herättikin jo sitten ajatuksia... Aloin miettimään että sehän on tässä ihan vieressä.

        Olen todellakin "löytänyt" siitä "puistosta" kolmen talon jäännökset, yksi näistä on se, joka poltettiin noin 10 vuotta sitten, ja yksi on siinä puistossa ja yhden mökin perustukset olivat minun pihallani. Nämä kaksi taloa oli hävitetty joskus 50-luvulla. Tässä vaiheessa alkoi jo hirvittää... Ei kai nyt tuossa 10 metrin päässä tuollaista tapahtunut.

        No, ei ollut, matkaa on sentään satakunta metriä vaikka hyvinhän nuo nykyiset rakennukset tähän näkyvät. Ja onhan siinä pari metriä laitettu maata päälle täytteeksi, että kyllä kai kummitukset siellä pysyvät ...

        Joka tapauksessa on kiva tietää kotiseudun historiaa, vaikka se olisikin näinkin kummallista. Kiitokset sinulle vastauksistasi.


    • Mäkkylästä huhuu

      Sami Aaltosen versio on oikea. Osoite oli Fonseenintie 1. Talosta ei ole jäljellä kivijalkaa, eikä muutakaan. Lainalaatikon peltipäällysteinen teollisuusrakennus seisoo nyt sillä paikalla, tarkemmin talo oli Lainalaatikon lastaussillan kohdalla (Fonseenintien puoli).

    • Mäkkylästä huhuu

      Pahoittelen vielä sitäkin, että joissain kommenteissa mainitsin kummitteluvuoden väärin. Oikea vuosi on siis 1946, kuten oikein mainitsit. Kyseiset lehtileikkeet vuodelta 1946 olen Hesarin mikrifilmeiltä käynyt kopioimassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      446
      3839
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1652
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1444
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1378
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1336
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1266
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1049
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe