Luonnollisuutta vastaan

Keppihevonen

Hopeavesi- ja mustasalvakuvat, onko ne Suomesta? Onko haavat tulleet hoidosta vai sairaudesta? Ei ihminen näytä aina hyvältä kaikkien lääketieteellisten hoitojenkaan jälkeen. Mustia nekroottisia haavoja syntyy myös lääketieteellisessä hoidossa. Ehkä koko nenä olisi poistettu. Hoidon ja potilaan taustatietoja ei ole annettu. Onko potilas toiminut omin päin? Kaiken kukkuraksi lääkärit moittivat ettei kaikki halua syöpään sädehoitoa. Jos ei halua niin ei halua. Vanhat ihmiset voi tahtoa olla jo ilman. Tässä nyt punnitaan onko potilas miten valistunut harkitakseen hoitopolkunsa tai hoitamattomuutensa.

3

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärähoidoista

      Lääketieteellisistä hoidoista ei käydä kriittistä keskustelua lainkaan, ja muista hoidoista, olivatpa ne mitä hyvänsä, käytetään nimeä uskomushoidot. Uskomushoidoista lääkärit eivät yleensä tiedä mitään, ja se mitä he näistä haastatteluissa kertovat, on todella uskomatonta. Itse uskomushoitajat eivät useinkaan kykene arvioimaan toistensa hoitoja niin erilaisen koulutuspohjan kun nämä vaativat, mutta lääkäri kuin lääkäri kykenee heti lausunnon antoon, vaikka hoidon nimi ei hänellä aiemmin olisi ollut edes tiedossa.

      Uskomushoitoihin on päädytty siksi, että lääketieteellisistä hoidoista potilaat eivät muutoin olisi selviytyneet. Tällaiset tunnustukset oikeat hoitajat ovat ottaneet tavattoman raskaasti. Keitä sitten syyteltäisiin, jos terveydenhoidon yhtäkkiä pitäisi selvitä pelkästään omalla virallisen oikealla uskollaan.

      Rokotteiden ansiosta muun muassa vyöhyketerapia on tullut tutuksi pienten lasten vanhemmille. Jotta lapsi tulisi kestämään lisää rokotteita, hänet on yhä useammin näitä varten elvytettävä. Vyöhyketerapian ohella lapsia elvytetään monilla muillakin hoidoilla. Jos nyt uskomushoidot kielletään, lääketieteessä joudutaan monien ikävien tosiasioiden eteen.

      Sanalla uskomushoito on myös terapeuttinen merkitys, etenkin lääketiedettä opiskeleville. Epävarmuuden lisääntyessä on hyvä, että häpeän saa nopeasti siirretyksi toisaanne, pois häiritsemästä. Rokotteistakin tieto väistämättä lisääntyy, vaikka väärähoitajia joka käänteessä onkin syyllistetty.

      Entä sitten kun usko rokotteisiin loppuu. Mitä lääketiede aikoo tarjota tilalle. Jos uskomushoidotkin kielletään, johonkin sitä pitäisi vielä uskoa.

    • Uskonasia

      > Entä sitten kun usko rokotteisiin loppuu....

      Mitä se haittaa, vaikka potilaiden usko rokotteisiin loppuu, kun ns. asiantuntijoiden usko ei lopu?
      Hommat hoituu kuten ennenkin.

      • vapaata_riistaa

        Kyllähän tuosta melkoinen sota syttyisi, jos vapaaehtoiset laajemminkin Suomessa päättäisivät käyttää tätä lakiin perustuvaa oikeuttaan ja jättäisivät rokotteet ottamatta. Asiantuntijoiden usko tuskin tähän pysähtyisi. Pian alkaisivat kauheat kuolinskenaariot, joissa rokotettujen elämää surkuteltaisiin ja päiviteltäisiin millaisen juonittelun ja viharikosten kohteeksi nämä ovatkaan joutuneet.

        Rokotteiden vapaaehtoisuus kun ei käytännössä ole vapaaehtoisuutta lainkaan. Ihmisten on vaan helpompi alistua pakotteille, jos heidät saadaan uskomaan, että he itse ovat valinneet näin hyvän osan, ja tämän valintansa seurauksena jääneet henkiin edellyttäen, että kaikki tai lähes kaikki muutkin lauman jäsenet ovat toimineet samoin. Laumaimmuniteetti pakotteena takaa sen, että pettureita ei suvaita. Rokotteista tulee hyödyttömiä, elleivät kaikki tai lähes kaikki toimi siten kuin asiantuntijat edellyttävät. Vapaamatkustajan leima tarkoittaa, ettet ole toiminut hyväksytysti, toisin sanoen et välitä siitä, mitä muille ihmisille tapahtuu, vaikka rokotteet ottaessasi olisit voinut heidät pelastaa.

        Mitä tämä tällainen usko on? Vapaasti saat toki päättää, mutta jos vapauteen uskovia yllättäen ilmaantuukin häiritsevän paljon, yhteisen edun nimissä vapaudelle on laitettava kertakaikkinen piste. Jo useissa maissa käyttöönotetut rokotukselliset (verotus, päiväkoti, koulu ym) pakkokeinot viestittävät, että vapaaehtoisuuden väärinymmärtäminen saa sen kokonaan lakkaamaan.

        Mikä on lääketiedettä, mikä on liiketaloutta, ja mikä on ihmisen asema puolustaa itseään näiltä kahdelta. Aika lailla heikoissa kantimissa näyttäisi tällä hetkellä olevan. Joko teet niin kuin sinun oletetaan tekevän tai sinusta tulee tiedevastainen hörhö. Kun ihmiset esittävät laumasta poikkeavan näkemyksen, heillä on tapana kertoa ensin, etteivät he halua vaikuttaa hörhöltä, vaikka näin heille onkin tapahtunut tai, että vaikka tämä kuulostaa hörhöltä, niin toisinkaan heidän on vaikea asiaa nähdä.

        Asiantuntija saa leimata lakiin perustuvaa oikeuttaan käyttävää rokotteista kieltäytyjää sanalla vapaamatkustaja. Kieltäytyjästä tulee samalla myös rokotevastustaja, vaikka tällä teollaan tämä ei puuttuisi kenenkään muun päätökseen ottaa tai jättää ottamatta rokotteita. Käytännössä rangaistus tulee, vaikka laki sallisi yhtälaiset oikeudet. Turhaan ei kansaa ole valistettu sen suhteen, että laki todellakin on niin kuin se luetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      269
      2262
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1001
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      53
      964
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      107
      944
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      911
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      42
      854
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      677
    Aihe