4.4 (KitKat) puhelimet, niin jos käyttää prepaid liittymää niin haittaahan ei tule? pääasiahan on puhelut ja tekstiviestit kulkee. eli jos ei halua sähköpostia,pankkiasiota hoitaa puhelimella turha silloin ostaa uusi. Jos joku hakkeroi prepaidis ei voi tulla laskua?
Android versio
onkonäin-
12150
0Äänestä
Vastaukset 12
Vanhimmat
Haittaa tulee muutoin tietoturva aukkojen takia ja voi aiheuttaa ongelmia myös muillekin
ehkä, puoli maapalloa käyttää , syyllisiä voidaan etsiä
No+ei+tule.
Yleensä+pitää+asentaa+ohjelma,+joka+tekee+haittaa.+Google+Play+sovellukset+voivat+olla+tietoturvan+kannalta+haitallisia.+Myös+laitteen+suorituskyvylle+haitallisia.+
One,+There+is+no+such+thing+as+“Virus”+in+an+android+phone.+Only+worst+thing+possible+is+an+app+trying+to+do+stuff+that+it+is+not+supposed+to+do+with+permission+from+the+user.
https://www.quora.com/What-is-the-easiest-way-to-remove-4-viruses-from-my-Android-phone
https://www.quora.com/Can-Android-phones-get-viruses
Jos+et+asenna+sovelluksia+laitteseen+niin+torjut+99%+haitakkeista.
1%+selaimen+haavoittuvuudet.+Nämä+ovat+yleensä+olleet+puhelimen+käyttöjärjestelmän+kaatavia.+Jos+sammuttaa+ja+käynnistää+uudelleen+niin+korjaantuu.+Selaimen+pitää+päivitettynä+niin+ei+edes+huonot+sivustot+voi+käydä+kimppuun.+Kunhan+et+käytä+vakoilevaa+selain+ohjelmaa+/+lisäosaa.
Asenna+firefox+for+android.+Siihen+ublock+origin+mainostenestolisäosa.+Muut+voivat+olla+haitallisia+lisäosia.
Prepaid+on+melko+kallis.+Laske+huviksesi+paljon+maksaa+kuukaudessa.
Globatel+3.90+7cent+puhe+min+ja+7cent+per+tekstiviesti.
Moi+6e+kk+5+senttiä+^.+4Gt+dataa.
Kyllä tulee. Kaikki ei vaadi sovellusten asentamista aivan kuten Windows XP tapauksessa. Haitakkeita voi tulla vaikkei mitään asenna. Riittää että netti on päällä..
Android+4.4+Kitkat+laitteet+soveltuvat+loistavasti+puhumiseen,+kuvien+lähettämiseen+ja+viestittelyyn,+kunhan+et+lataa+laitteeseesi+ainuttakaan+tuntemattoman+julkaisijan+appia.+Varmaan+99%+Androidin+haittaohjelmista+tulee+laitteeseen+asennetun+pilipaliapin+kautta.+Liittymällä+ei+ole+väliä,+joten+unohda+prepaid.
Kannattaa+joka+tapauksessa+muistaa,+että+kaikki+nykyajan+apit+eivät+toimi+noin+vanhassa+käyttöjärjestelmässä.+Virustentorjuntaohjelmistot+ovat+turhia,+mutta+laitteen+palauttaminen+tehdasasetuksiin+poistaa+useimmat+haitakkeet+ja+parantaa+todennäköisesti+laitteen+toimintaa.
Netti pois päältä on ainut ratkaisu tietoturvan kannalta. Reikien hyödyntäminen kun ei aina vaadi sovellusten asennusta. Muutenhan tuo Mikkisoftin WinXP olisi aivan kelvollinen nettikone..
Tiedätkö miten laite on yhteydessä nettiin?
Tiedätkö mitkä käyttää nettiä androidilla?
Tiedätkö miten laite toimii kun netistä tulee yhteys, rauta, softa?
Sinun argumentti ilman nettiä olet turvassa? Entäs bluetooth? Entäs USB? Entäs mikki? Entäs kamera? Entäs käyttäjä, omistaja, ystävä, vieras? Entäs ajastus? Entäs rauta?
Jos sinulla on sovellus mikä kuuntelee mikin avulla voi se rekisteröidä ja tehdä jotain.
Netti on kaiken pahe. Sieltä ne haitakkeet näihin tulee ja kun yhteys on kiinni niin käyttö on turvallista. Sama homma XP koneessakin. Sitä voi käyttää ilman nettiä vaikka seuraavat 50 vuotta ilman tietoturva-ongelmia..
Unohda ne päivitysfesissien väitteet. Minä käytän Kitkat tablettia päivittäin. Android on varsin turvallinen, kun sovelluksetkin yleensä ladataan Googlen Play storesta.
Google ei tuhlaa miljoonia kuukausittaisiin tietoturva-päivityksiin jos ne eivät korjaa ongelmia:D Sellainen firma ei pitkään menesty
Kyllähän ne kiellettäis jos ovat ihan retuperällä turvallisuuden suhteen. Emme edes tiedä kuinka hyvä android on joku tietää ja kauppa käy.
Totuus on se, että Google Playsta löytyy aika paljon haittaohjelmia. Pari haitaketta olen sieltä saanut, molemmat jouduin poistamaan käsin, koska virusskannaus ei niitä löytänyt. Androidiin ei siis oikeasti kannata ladata pilipaliappeja, sen olen oppinut kantapään kautta.
Olet hyvin turvassa, jos et lataile tuntemattomia sovelluksia laitteeseesi, sillä selaimen kautta iskevät haitakkeet ovat käsittääkseni todella harvinaisia, vaikka käytössä olisikin vanha Android. Selain nimittäin päivittyy vanhasta android-versiosta huolimatta, ja se on hyvin hiekkalaatikoitu. Päivitetty selain ei siis vuoda samaan tapaan kuin vanha käyttöjärjestelmä.