Koira kakkaa sisälle

arkakoira

Tämä ilmiö alkoi, kun syysillat alkoivat pimetä. Koira ei suostu kakkaamaan ulos. Ulkonapimeän aikaan koira pyörii ja hakee paikkaa aikansa, pienikin risahdus keskeyttää toiminnon.
Tänäänkin kävi niin, että koira kyllä teki molemmat tarpeet ulos, ainakin luulisin että myös kakka tuli (pusikkoon niin en lähtenyt lampun kanssa varmistamaan, tuliko vai ei) ja kun oltiin max puoli tuntia oltu sisällä, niin matolle oli ilmestynyt pökäleet. Se ovelasti katsoo tilanteen, jolloin huomioni on kiinnittynyt johonkin muuhun asiaan, niin en ole koskaan onnistunut saamaan ns. rysän päältä kiinni. Ilmeisesti ulkona pelottaa pimeys, josta syystä ei vaan uskalla kakata sinne :(
En ole aiemmin tuollaista käytöstä muilla koirilla todistanut. Siis että kakkaaminen ja pissaaminenkin on tosi vaikeaa, paikkaa ei meinaa löytyä, kun pyörii ja kesken hakemisen nostaa pään, tarkkaillakseen ympäristöä. Mulla menee hermot tuon kanssa, kun se ei uskalla tehdä tarpeita ulos. :(

Onko kellään vinkkejä tuohon? Koira on melkein 1,5-vuotias.

8

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KerroKoirastasi

      "Suomen kennelliitto on luotettu koira-alan asiantuntija". Tuolla mainos lauseella ne tituleerata itse itseään, joten kysy sieltä.

    • silmät

      Onkohan koiran näkö kunnossa? Mietin, kun se ei pimeällä tee hätiään ulos, niin syynä voisi olla huono näkö. Veisin varmuuden vuoksi silmälääkärin tarkistettavaksi.

    • Pimeänpelko

      Oma koirani on kovin reviiritietoinen, toisten koirien tekemä hajumaailma voi olla yksi asiaan vaikuttava seikka. Se hakee vielä paikkaansa ympäristössä. Pystyisikö sen itsetuntoa tukemaan kehumalla ja palkitsemalla?

    • Gehhu

      Totuta koira kaikkiin ääniin, ole pidempään ulkona, jotta varmasti tekisi kaikki tarpeensa, ja kehu aina kun tekee tarpeensa ulos.

    • kannattaavalitatarkoon

      Mikä rotu?
      Meillä metsästyskoiria,sisäsiistejä.Eivät säiky tai pelkää.Kannattaa valita rotu tarkkaan,agrea,säikkyä eikä arkaa kannata ottaa.Tulee ongelmia....

      • arkakoira

        Hän on tanskandoggi. Paskakasojen keräämiseen tarttee lapion ja ämpärin


      • Olisittajunnut
        arkakoira kirjoitti:

        Hän on tanskandoggi. Paskakasojen keräämiseen tarttee lapion ja ämpärin

        Arkaa,eikä agrea pentua tai aikuista koiraa ei kannata ottaa,kuten tuolla jo neuvottiinkin.
        Etkä muka huomannut,et lehmänkokonen elukka vääntää kakkia?
        Dogeista en oo tommosia ongelmia kuullu kellään olleen.Mitäs kasvattaja,neuvoja kannattaa kysyä,ja noudattaa.
        Muuten alkaa kyllä haiskahttaa juttu trollilta.....


      • nopeahelpotus
        arkakoira kirjoitti:

        Hän on tanskandoggi. Paskakasojen keräämiseen tarttee lapion ja ämpärin

        Lahjota jollekkin jolla noita ennenkin ollu,pääset ongelmistas .


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1126
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe