huumetestille EI??!!

Opisekelen lähihoitajaksi ja luulen koulussa
olewan kohta huumetestit..Kertokaas tyhmälle
tietämättömälle woidaanko minut erottaa jos
kieltäydyn testauksesta? Onko immeisiä jotka
owat kieltäytyneet? Vaadittiinko sulta perusteluita ja miten tähä reagoitiin jne..mä' en
oo ikinä huumeita käyttäny,toistaseks on wiina
ja rösmät riittänyt mutta en halua testattawaksi
enkä tosin halua lentää koulusta pihallekkaan,,
iso kiitos teille jotka jaksawat wastata =)
4294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos kieltäydyt. Se on sama, kun jäät huumetestissä kiinni. En tiedä mikä käytäntö teidän koulussa on, että lentääkö koulusta jos on käyttäny huumeita, mutta jos lentää niin lennät sinäkin. Sama asia on jos kieltäytyy doping testistä saa kahden vuoden kilpailu kiellon, vaikka ei olisi käyttänyt dopingia. En kyllä ymmärrä miksi haluat kieltäytyä testistä. Sehän on vaan hyvä asia, että niitä testejä tehdään

Äänestä

No miksi sitten kieltäydyt...?

Kyllä minä ainakin pidän testistä kieltäytyvää
huumeita käyttävänä. Sinulla on oikeus kieltäytyä,
mutta testiä vaativalla on oikeus myös menetellä
kuten huumetapauksessa.
Näin mm. lentoyhtiöissä.

Äänestä

Minäkin opiskelen lähihoitajaksi. Valmistun keväällä.
Minusta on hyvä että tällä alalla opiskelijat ja työntekijät testattaisiin.
Onhan meidän käsissämme toisen ihmisen henki.
En ymmärrä miksi kieltäytyisit?
Etkö ymmärrä mikä vastuu sinulla on lähihoitajana?

Äänestä

Kaikilla hoitoaloilla taitaa olla niin,että kerran huumeista kiinni jäänyt ei voi ikinä sillä alalla opiskella...näin kertoi poliisisetä mulle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


a.d.i.d.a.s kirjoitti:

Opisekelen lähihoitajaksi ja luulen koulussa
olewan kohta huumetestit..Kertokaas tyhmälle
tietämättömälle woidaanko minut erottaa jos
kieltäydyn testauksesta? Onko immeisiä jotka
owat kieltäytyneet? Vaadittiinko sulta perusteluita ja miten tähä reagoitiin jne..mä' en
oo ikinä huumeita käyttäny,toistaseks on wiina
ja rösmät riittänyt mutta en halua testattawaksi
enkä tosin halua lentää koulusta pihallekkaan,,
iso kiitos teille jotka jaksawat wastata =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu