Onko Suomi oikeusvaltio?!

Nokia

Nokian renkaiden johto selviää ilman rangaistuksia,vaikka ahneuksissaan huijaamalla kymmeniätuhansia asiakkaita kuittasi satojentuhansien- miljoonien boonukset.
Mukaan voidaan laskea myös valheellinen osakkeen pörssiarvo ja onko samallalailla toimittu myös Venäjän markkinoilla?
Vain näin voi tapahtua Suomessa,talousrikollisia silitellään päähän,mitään rikollista ei ole tapahtunut.
Mielestäni rikos joka kohdistuu moniin kansalaisiin pitäisi lisätä teon vakavuutta esim.Terrafame,Nokian renkaat,pörssirikokset yleensä joissa lähtökohtaisesti selvästi pörssiarvoa huijaamalla nostetaan omanedun tavoittelemiseksi!

2

255

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hottipotti

      On se varmaan ,kun on kyseessä tavan kansalainen tai teuvo hakkarainen niin löytyy resursseja viranomaisilta ja löytyy lainsäädäntökin että saadaan tuomiot.Näyttää siltä kovasti,alkuviikosta tuli MOT ohjelma nuorisosäätiön varoja hukattu 45miljoonaa euroa.Ja meidän veronmaksajien rahoilla tuettu nuorisosäätiötä kymmenillä miljoonilla.Ja tätä asiaa on yritetty selvittää jo montavuotta,ja aika nihkeetä on tainu olla kun kukaan ei halua kommentoida,Meillähän on Poliisi ja lainsäädäntö,miksi ylen toimittajat on joutunu salapoliisiksi kun yrittävät selvittää näitä sotkuja,ja varmaan silläkin uhalla että saa potkut,kuten Jari Korkki aika tuore irtisanominen ja aiemmin ,veroparatiisi keissi ja YLELTÄ saanu lähtee aika moni toimittaja.Nyt näyttää aika selvältä ja riippuu siitä ketä tai mitä puolue taustaa on takana.Toivon kovasti että saatte selvän tästä kirjoituksesta mistä on kyse,ja pääsette yli kirjoitusvirheistä.

    • Perseestä

      Suomi on oikeusrikosvaltio, johon kaikki osapuolet tyytykööt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1937
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1335
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1098
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      918
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      781
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      662
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      548
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      544
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe