Varoitus selain kaapparista nimeltään duckduckgo, joka sotkee koneesi, ei saa poistetuksi, ja vaikuttaa useiden lähteiden mukaan olevan rikollisten kehittämä selain, joka tallentaa kaiken, mitä koneella kirjoittelet, lähtien pankki tunnuksista sähköposteihin. Mikäli kyseessä olisi rehellinen ohjelma, olisi siinä myös poisto mahdollisuus, ja poistaminen olisi tehty helpoksi, tässä näin ei ole, joten tätä voi verrata hyvin troijalaiseen ja virukseen. Netti on näemmä väärällään tämän selain kaapparin poisto ohjelmia, ainakin niin väittävät, mutta suuri todennnäköisyys on saada lisää pöpöjä koneelle. Yksikään malware ohjelma ei tuota löydä, eikä poista, ja manuaalinen poisto on erittäin vaikeaa, joten itsekkin aion ajaa koneen alas, ja asennella uudestaan varmistaakseni että kyseinen ongelma katoaa lopullisesti koneeltani. Sitä en tiedä, minkä kylkiäisenä tämä roska on koneelle tullut, kun en ikinä asenna mitään tuntematonta ohjelmaa, tai sitten asennan manuaalisesti varmistaakseni, ettei mukana tule mitään ylimääräistä.
duckduckgo
duckduckgo_varoitus
0
216
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-196055Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite895682Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin993679- 1253664
- 1261434
- 571367
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301292- 381089
- 451083
- 261059