Dreamliner premium

Kokemuksiakellään

Tuli napattua tui:n matka ns. kiinni. Aina ennen menty omatoimisesti BKK:n kautta reittilennoilla.

Jäin miettimään kun tässä on vielä viikko aikaa muuttaa varausta ennen varausmaksua, että kannattaisiko ottaa nuo premiumpaikat koneen edestä, onko hintansa väärti ? Oliko 1400e molemmat suunnat neljältä hengeltä, eli hinta kuitenkin ihan maltillinen verrattuna esim. Finskin tavallisen ja bisneksen hintaeroon.

Kokemuksia ? Kiitos etukäteen ja mukavia matkoja kaikille.

9

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oltiintalvella

      Kaikki on suhteellista, mutta mielestäni oli ok, paljon enemmän tilaa, parempi safka, lounge Hgin päässä ja kymppi enemmän matkatavaraa jos tarvii. Nopeampi erillinen lähtöselvittely.

    • Jatkaahän

      Onko tuo aspire lounge tarjoiluineen ilmainen premiumlennoilla ?

    • 12plus

      Itse ottaisin, jos tuo tosiaan on alle 200/henkilö/suunta. Penkit ovat mukavammat, mutta eivät finnairin busineksen tasoa. Mielenkiintoista että tarjoavat Aspire-loungea, joka on Schengen-puolella, mutta ei sieltä välttämättä kovin kauaa kestä siirtyä kaukolentopuolelle.

    • Hhl65

      Ehdottomasti kannattaa,matka sen verran pitkä,lounge kiva rentoutua ennen matkaa,tarjoilu erinomaista ja saa nukuttua hyvin.

    • KetjunAvaaja

      Kiitti kommenteista, joo annettiin olla speksit kohdillaan ja parin viikon päästä mennään. Kiva nähdä kun yli 20x käyty thaikussa ja ei vielä koskaan TUIlla tai pakettimatkalla muutenkaan, eka kerta myös Khao Lakissa, vaikka Phuketissa useammin käyty aikoinaan. Majoitus nyt The Leaf on The Sands bungalowissa. Heitän kommentit ja kokemukset ketjuun keväämmällä.

      Hyviä lomia !

      • kivaaseurata

        Jos kommentoit suoraan paikanpäältä, muista asettaa VPN (esim f-sec) ja sijainti Suomi, niin pääset kirjoittamaan tänne. Ulkomailta kiroittaminen on ollut estettynä jo pari vuotta.


    • leaf

      Kiva jos kirjoitat kommentteja Leafistä. Tuo hotelli meillä mietinnässä ensi talveksi.

    • Khaolaktaaltatullaan

      Varmaan ollaan samassa koneessa, 10.2. lähtö. Kommentoin samoin keväällä. Otimme Prenium paikat, kahdelta 620 €, ei paha mielestäni.

    • Kysyjävastaa

      No niin, monella tapaa onnistunut reissu takana ja tässä muutama kommentti.

      Premiumpaikat kannatti mielestäni ottaa kun sai sopuhintaa hyvin jalkatilaa ja lentokonemätöksi hyvinkin kohtuulliset safkat. Juomapiikki auki, jos brenkku maistuu. Aspirelounge oli ihan ok myös, iltapäivän ruokatarjonta ei kovin monipuolinen, alkoholijuomaa oli moneen lähtöön, paitsi ei skumppaa.

      Leaf hotellina oli oikein hyvä valinta, ei mikään ultimaattinen wow-efekti, mutta kaikki toimi. Meillä oli villa/bungalovi, joka tuntui hyvältä valinnalra, lisäksi alueella on ylemmän altaan puolella chalet-huoneistoja kahdessa kerroksessa ja ylemmällä, altaalla näytti olevan enempi senioreita, alemmalla nuorempaa ja lapsiperheet, olihan ala-altaassa myös lapsille erotettu pieni osio. Alemmalla altaalla myös allasbaari. Chaletit näyttivät kivoilta, mutta niiden terassilla on kyllä ihan framilla koko ajan. Sivuosalla aluetta oli tavalliset hotellihuoneet, jotka ei mahdottoman houkuttelevalta näyttäneet.

      Rice barn ravintola, jossa aamupala tarjoillaan oli hyvin tyypillinen thaimaalainen aamupalabaari. Munakaspiste löytyy ja kaikki hyvin ystävällisiä siellä. Vaihtoehtoja löytyy varmasti kaikille, mutta tarjonta koko ajan sama ja ehkä kuitenkin hieman suppeampi mitä Thaimaassa tottunut.

      Kuntohuone löytyy, lähinnä vitsi :)

      Henkilökunta pääosin palveluhenkistä, muutama henkilö tietysti erottuu joukosta joille voisi suositella alan vaihtoa, näinhän se on joka paikassa.

      Minusta siis melko rauhallinen paikka, kävelyetäisyydellä ruokapaikat, pesulat ja marketit. Ei minusta ehkä kuitenkaan neljän tähden hotelli, jollaisena tätä myydään. Ehdoton miinus on kyllä kävelymatka rantaan tai se pitää ainakin tiedostaa. Toinen miinus on aivan luokattoman huono wifi, mutta mobiilisimmi ei paljoa maksa ostaa loman ajaksi tai joku reissunetti suomalaišelta operaattorilta (jos nettiä tykkää ylipäänsä lomalla käytää). Kolmas selkeä miinus oli bungalowin todella äänekäs ilmastoin, jonka takia hiukka vaikea nukkua, en tiedä onko myös muiden huonetyyppien ongelma; meidän ratkaisu oli pitää ilmastointi täysillä ennen nukkumaanmenoa ja sammuttaa se sitten pois... aamusta tuppasi kyllä olemaan aika lämmintä.

      Kyllä tohon hotelliin kannattaa mennä, noilla varauksilla. Hyviä lomia kaikille !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      83
      2092
    2. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      402
      1916
    3. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      110
      1370
    4. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      75
      1337
    5. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      67
      1273
    6. Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien.

      Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien. Norjassa on käynnissä ve
      NATO
      107
      1005
    7. Sofia Virta pyyhkii pöytää Keskisarjalla A studiossa

      Hurjaa on meno. Keskisarja ihan kanveesissa.
      Perussuomalaiset
      266
      957
    8. Haluatko tietää totuuden?

      Olen kyllästynyt sinuun. Et herätä enää mielenkiintoa. Samat jutut x 100. Kuten narskuilla aina. Samalla tunnen myötätun
      Ikävä
      81
      952
    9. Teräväkielinen Virta jauhotti totaalisesti sössöttävän Keskisarjan

      Harvoin on noin suvereenia jauhotusta A-studiossa nähty. Ja minä äänestän demareita, joita ei oltu paikalle edes kutsut
      Maailman menoa
      254
      948
    10. 131
      868
    Aihe