Ajonesto toimii välillä ja välillä ei!

clio04

Eli Clio vm04 1,2 16v ajonesto on jo pitkään reistaillut niin, että välillä lähtee pois päältä normaalisti ja välillä ei, joskus saattaa toimia viikon hyvin ja joskus taas reistailee monta kertaa päivässä. Siru avaimisessa näyttäisi ainakin päällisin puolin olevan kunnossa, ei hajonneita juotoksia. Virtalukon siruun ei pääse käsiksi kun se on sen kotelon sisällä, ECUn piuhat jo tarkistin.

Vaikuttaisi kuitenkin joltakin kosketushäiriöltä kun ei kokonaan ole jämähtänyt päälle tuo ajonesto. Osaako kukaan antaa hyviä vinkkejä mitä vielä voisi tehdä ettei tarvitsisi merkkihuoltoon viedä?

4

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Relluu

      Hoopoo vittu siin mitää juotoksia ole ja virtalukossa on vastaan otin käämikela? Suutarilta hommoott uuden ja ehjän sirun!

    • DGC

      Ajonestolla on tapana mennä päälle, jos sähkö käy vähiin kesken startin. Miten vanha akku on?

      • clio04

        Aikaisempi akku oli vanha ja ajonesto menikin päälle niin että valo paloi koko ajan, nyt on uusi akku ja ajonesto vilkkuu nopeasti mitä se teki vanhallakin akulla kun se vielä oli ehjä eli ei ole akusta enää kiinni.


    • HyviäKunOnTuoretta

      Ranskalaiset autot, ja naiset ovat hyviä, kun ne on tuoreita!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      936
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      929
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe