Scribus, mitä sillä tehään, miten siihen saa valmiin tekstitiedoston muokattavaks?
Vastaukset 4
Taitto-ohjelma. Sillä ei muokata tekstiä vaan sillä asemoidaan tekstiä ja kuvia.
Ei nyt ole tässä asennettuna mutta kyllä siinä copy paste toimi ja oli siinä joku tekstin tuonti jos en nyt väärin muista.- Debianisti
Kuten tuossa aiemmin mainittiin niin Scribusilla ei muokata vaan tehdään valmiista tekstistä ja kuvista painokelpoinen tuote. Teksti saa olla vaikka tekstieditorilla tehty sillä taitto-ohjelmalla sitten hoidetaan muotoilut ja asettelut.
Scribusin oma ohje avautuu F1 napista tai ohje valikosta. Valikossa on myös linkkejä netissä oleviin ohjeisiin.
PS
Scribusilla saa myös näyttäviä PDF tiedostoja. Kiitoksia, arvoisat herrat!
Ennen kuin luin viestejänne, kerkesin löytää erään Annukka Leppäsen blogin , jossa tämä antaa selkeää sekeämmät ohjeet, miten aloittaa, ja olenkin jo perehtynyt niin pitkälle. että voin sanoa osaavani alkeet.
Kyllä näköjään valmiin tekstitiedoston ottaminen käy joissakin tapauksissa, mutta ainakaan Ubuntun tekstimuokkainten tiedostomuodot ei sille kelpaa, .odt ja mikä se toinen nyt oli. Eikä .pdf:kään. Mutta copypastella onnistuu.
Mutta mitä tarkoitatte "ei muokata tekstiä". Kyllä sekin näköjään onnistuu, joten mikään ei estä valmistamasta painotuotetta sen päällä suoraa, se ymmärtää kirjoituksen näppäimistöltä siinä kuin leikepöydän liittämisenkin. Käyttöä ominaisuudelle on jos ja kun haluaa korjailla jotakin tekstiä viimetingassa.- Debianisti
Kyllä Scribus ymmärtää Libreofficea kun tiedosto tuodaan tekstikehykseen. Monia asioita kuitenkin jää pois. Libreofficella kirjoittaessa olisi hyvä opetella käyttämään tyylejä mikäli haluaa muotoiluja käyttää.
Muokkaamisella tarkoitan sitä kun vaikkapa lisätään tai poistetaan kappale(ita). Tällöin koko loppuosassa kuvat tai sivunvaihdot eivät välttämätttä enää ole halutuissa paikoissa. Kirjoitusvirheiden korjaus ja muu pienimuotoinen muutos ei tietenkään haittaa.
Ennen taiton aloittamista on hyvä hahmotella sivua kynällä ja paperilla. Ainakin omasta mielestä sellainen tuntuu helpommalta kun tekee vaikkapa esitteitä.
Sanomalehteä tai muuta sarjatuotetta tehdessä kannatta käyttää mallisivuja. Näin lehden ulkoasu pysyy muuttumattomana numerosta toiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu491155- 16815
- 63725
- 68722
- 47694
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69678Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9530Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45508Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8490- 4472
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24463Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104459Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113434Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26417- 13410
- 33398
- 35389
- 30385
