Mistä hakisin vikaa. Kippi laskee mutta nostaessa naksuu vaan. Oireili kyllä aiemmin, nosti laiskasti utta sitten herkesi vallan nostamasta.
Yamaha kippi lakkas nostamasta
17
1817
Vastaukset
- Hgmm
Tarkennuksena vielä, kyseessä yamaha 50
- Fletsu
Trimmimoottori rikki. Uuden ostoa.
Syötä kippimoottorin johtoihin sähköä käynnistyskaapeleilla suoraan akulta niin saat tietää onko vika moottorissa vai releessä. Jos kaksijohtoinen moottori niin suunta vaihtuu napaisuutta vaihtamalla ja kolmejohtoisessa musta miinukseen ja sin ylös ja vihreä alas.
- tuttujuttutuo
Suzukissa sai joka kevät avata trimmimoottorin, puhdistaa hiilet ja ne pienet jouset niiden takaa, jotta hiilet painuu kunnolla kiinni roottoriin. Itsevulkanoituva kumi- ja ilmastointiteppi osottautui kesän yli kestäviksi o-renkaan korvikkeiksi ja lisätiivisteiksi.
- Hgmm
Oliko sinulla joka kevät muka trimmimoottori?
- tuttujuttutuo
?? Yamahan rakenne (kuva) näkyy olevan hyvin samanlainen kuin suzukissa, joten jos ei vikaa muulta löydy, kannattaa nuo hiilet ja jouset tarkistaa, puhdistaa ja tarvittaessa vaihtaa.
http://kuvanjako.fi/8ay1m-1920.jpg
- releet-naksuu
"..Kippi laskee mutta nostaessa naksuu vaan.."
Todennäköisesti releet on ehjät, jos kuuluu naksua.. Vika on luultavasti trimmimoottorissa tai sylinterien nesteet vähissä.- Hgmm
Mutta kun se kuitenki laskee normaalisti niin osoittais moottorin olevan kondiksessa.
- releet-naksuu
Niin mutta se nakse viittaa siihen että releet antaa virtaa moottorille, mutta moottori ei nosta. Eli trimmin moottorissa todennäköisesti toinen hiili kulunut tai hiilen jouset jumissa.
Melko yleinen vika trimmeissä on että nostavan puolen hiilet kuluu nopeammin, kun sen kautta kulkee suurempi virtamäärä.
https://kalastus.com/keskustelu/kaikkea-kalastuksesta/jammun-trimmissä-vikaa
- Säästäjä
Jännitteet voi mitata yleismittarilla releeltä.
Napaisuus vaihtuu, kun suunta muuttuu.
Motonetistä saa melkein samanlaisen releen nimellä vinssin rele. Mullakin on ollut muutama relevika. Rele on kyllä napsunut, mutta kärjet eivät vain ole yhdistäneet jostain syystä. Yamahan alkuperäinen relepaketti on hävyttömän kallis niin muutama vuosi sitten rakensin relepaketin itse 2-johtoiseen moottoriin.. Pari kuvaa.
https://moottoriveneily.foorumi.eu/download/file.php?id=247&mode=view
https://moottoriveneily.foorumi.eu/download/file.php?id=248&mode=view
Tee kuten aikaisemmin neuvoin niin saat tietää onko vika releessä vai moottorissa. Turha ihmetellä.- Säästäjä
Motonetin vinssin rele on saman näköinen kuin alkuperäinen, mutta n. 10 mm leveämpi. Hinta n. 25€.
Releen voi korvata myös kahdella painonapilla, joissa on vaihtokosketin.
Painonapit voi asentaa pulpettiin. Huono puoli on se että suuria virtoja kuljetetaan moottorin ja pulpetin välillä. Eli pitää laittaa oma sulake. - motonetissa-halpaa
Motonetin yleis, ja vaihtoreleet samankokoisia kuin alkuperäiset jammun ja evareiden trimmin releet.
Hinta alkaen 3,90e/kpl.
https://www.motonet.fi/fi/kategoria/563/307106/Releet?order=2
Tuossakin on varmaan kaksi relettä, kokeile alkuun vaihtaa niiden paikkaa
- HaaveilijaKorjaaja
Luultavasti trimmiasiaa on alunperin kyselty täysin lämpimikseen. Ilmeisesti peräöljyn vaihtokin on jo supereksoottinen koneremontti ja vianetsintä-korjailu jää napinpainamisen tasolle. Talvikin on jo tulossa.
- Merenkävijä1952
Akku loppu, öljy vähissä tai ilmaa öljyn seassa - siinä yleisimmät. Jos nämä kaikki kunnossa on seuraavaksi moottorin hiilet.
- ParastaKun
Paalaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1521667
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!551594Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka691182Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1101136- 110982
Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa55918Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s89862Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...57753- 59725
La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt9724