Mistä ajurit?

kyusas

17

491

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuollutta tekniikkaa. Hyvä, että ajureita vielä edes Linuxeille on ylipäätään saatavana.

      • mitä_ihmettä

        Siis mikä on kuollutta tekniikkaa? Ulkoiset kiintolevyt? Kumma että niitä yhä myydään.


      • mitä_ihmettä kirjoitti:

        Siis mikä on kuollutta tekniikkaa? Ulkoiset kiintolevyt? Kumma että niitä yhä myydään.

        Nykyään ulkoiset kiintolevyt liitetään aivan muilla keinoin kuin NDAS:lla.


      • mitä_ihmettä
        Kollimaattori kirjoitti:

        Nykyään ulkoiset kiintolevyt liitetään aivan muilla keinoin kuin NDAS:lla.

        Ahaa. Itselläni vain usb-liitäntäisiä kovoja. BTW, mikä on NDAS?


      • särsse-pelllelle

        wituupele, linux ei mitäänj ajureita tarvi!


    • w32

      Miksi ihmeessä aloittaja ei voi kertoa edes tuon ikivanhan härvelin valmistajaa.

      • Taisi jo paljastua trolliksi: USB -kiintolevyjä ei liitetä NDAS:lla kuin IO Cellnetworksin kaupallisessa lähiverkkosysteemissä, eikä kyselijä edes tiennyt, mikä NDAS onkaan.


      • mitä_ihmettä
        Kollimaattori kirjoitti:

        Taisi jo paljastua trolliksi: USB -kiintolevyjä ei liitetä NDAS:lla kuin IO Cellnetworksin kaupallisessa lähiverkkosysteemissä, eikä kyselijä edes tiennyt, mikä NDAS onkaan.

        Anteeksi nyt vaan mutta EN ole mikään trolli, en oikeasti tiedä mikä on NDAS! En ole koskaan sellaisesta kuullutkaan! Enkä minä ole aloittaja vaan ihan eri ihminen.


      • kyusas

        Kiintolevy on IOCELL NetDISK DUO, ostettu viikko sitten bebekista.


      • w32
        kyusas kirjoitti:

        Kiintolevy on IOCELL NetDISK DUO, ostettu viikko sitten bebekista.

        Saahan sitä ostaa mitä haluaa.
        Ko. laitteesta ei oikein löydy (uusia)tietoja, mitä nyt jostain vuosikymmenen alkupuolelta.


      • frrttt
        Kollimaattori kirjoitti:

        Taisi jo paljastua trolliksi: USB -kiintolevyjä ei liitetä NDAS:lla kuin IO Cellnetworksin kaupallisessa lähiverkkosysteemissä, eikä kyselijä edes tiennyt, mikä NDAS onkaan.

        Taisi jo paljastua trolliksi Kollimaattori


      • kfjksdhjgh
        kyusas kirjoitti:

        Kiintolevy on IOCELL NetDISK DUO, ostettu viikko sitten bebekista.

        Tuo on verkko kovalevy, ei tavallinen USB-levy.


    • tämäpä-yllätys

      Tarvitseeko ulkoinen kiintolevy välttämättä muka jonkun ajurinkin?

      • kyusas

        Verkkokiintolevy näköään tarvitsee


      • moninaisia_syitä

        Kyllä ja ei.. kyse on lähinnä siitä, mitä kautta data levylle uitetaan ja joskus tulee säästöä oikomalla vähän polkuja. Siispä tuolla voisi kuvitella olevan yhdistelmän ethernet-ajuria jonka kyljessä levyajuri. Tällöin ne voi vaikka jakaa muistipuskurit ja tehdä levykirjoitusta optimaalisella nopeudella, kun homman on ensin laittanut käyntiin. Vähän samaan tapaan, kuin DMA-siirto ohittaa cpu:n. Ja kyllä: homma ei toimi ilman ajuria, koska myös lähettävän pään on tiedettävä jotain yhteydestä eli luultavasti se bufferoi dataa ja yrittää pitää kirjoituspuskurin levyllä mahdollisimman pienenä(mutta ei tyhjänä), koska käyttäjiä on monia.
        Tuon kaltaisella viilauksella voi saada nopeusetua kilpailijoihin nähden, kun lähetettävä paketti on enemmän täynnä dataa, kuin mitä perus-protokollilla - levy tuntuu vähän nopeammalta.
        Entä mitä jää puuttumaan nettikiintolevyltä verrattuna tavanomaiseen? Voi olla vähän hankala vaikka osioida levy tai katsoa sen smart-tietoja ilman että joku tuo ne langalle. Nythän on ideana kai, ettei nettipakalle voi tehdä loginia.
        Toisaalta levyyn voi varmasti viitata sen UUID:n avulla, jolloin levyjä voi olla tallissa vaikkapa miljoona - silti kaikki serverit pystyy niitä käyttämään ja saa datansa giga-eetterin läpi nopeasti. Ja jos levy hajoaa, olisi mukavaa, jos ajuri pystyisi tästä käyttäjälle vihjaamaan - ehkä jopa ilmoittamaan levyn sijainnin maapallolla, jos levyt on hajautettu eri datakeskuksiin..


    • saku40
    • linuxtoimii

      Ei oo tarvinnu koskaan ajureita linuxin kanssa.
      4 eri ulkoista ollut käytössä ja nytkin on 2 eikä kysele ajureita.
      Wintoosa kyselee kyllä. Mutta se onkin mikkisoftan roskaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      67
      1192
    2. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      20
      1048
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      86
      1046
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      64
      964
    5. Huh huh...

      Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik
      Sinkut
      209
      751
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      616
    7. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      599
    8. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      42
      591
    9. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      42
      564
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi elämästä
      Ikävä
      43
      556
    Aihe