Mistä saisi uudemmat ajurit ulkoiselle kiintolevylle?
Kun nämä ovat 6 vutta vanhat: https://github.com/iocellnetworks/ndas4linux
Mistä ajurit?
17
458
Vastaukset
Kuollutta tekniikkaa. Hyvä, että ajureita vielä edes Linuxeille on ylipäätään saatavana.
- mitä_ihmettä
Siis mikä on kuollutta tekniikkaa? Ulkoiset kiintolevyt? Kumma että niitä yhä myydään.
mitä_ihmettä kirjoitti:
Siis mikä on kuollutta tekniikkaa? Ulkoiset kiintolevyt? Kumma että niitä yhä myydään.
Nykyään ulkoiset kiintolevyt liitetään aivan muilla keinoin kuin NDAS:lla.
- mitä_ihmettä
Kollimaattori kirjoitti:
Nykyään ulkoiset kiintolevyt liitetään aivan muilla keinoin kuin NDAS:lla.
Ahaa. Itselläni vain usb-liitäntäisiä kovoja. BTW, mikä on NDAS?
- särsse-pelllelle
wituupele, linux ei mitäänj ajureita tarvi!
- w32
Miksi ihmeessä aloittaja ei voi kertoa edes tuon ikivanhan härvelin valmistajaa.
Taisi jo paljastua trolliksi: USB -kiintolevyjä ei liitetä NDAS:lla kuin IO Cellnetworksin kaupallisessa lähiverkkosysteemissä, eikä kyselijä edes tiennyt, mikä NDAS onkaan.
- mitä_ihmettä
Kollimaattori kirjoitti:
Taisi jo paljastua trolliksi: USB -kiintolevyjä ei liitetä NDAS:lla kuin IO Cellnetworksin kaupallisessa lähiverkkosysteemissä, eikä kyselijä edes tiennyt, mikä NDAS onkaan.
Anteeksi nyt vaan mutta EN ole mikään trolli, en oikeasti tiedä mikä on NDAS! En ole koskaan sellaisesta kuullutkaan! Enkä minä ole aloittaja vaan ihan eri ihminen.
- kyusas
Kiintolevy on IOCELL NetDISK DUO, ostettu viikko sitten bebekista.
- w32
kyusas kirjoitti:
Kiintolevy on IOCELL NetDISK DUO, ostettu viikko sitten bebekista.
Saahan sitä ostaa mitä haluaa.
Ko. laitteesta ei oikein löydy (uusia)tietoja, mitä nyt jostain vuosikymmenen alkupuolelta. - frrttt
Kollimaattori kirjoitti:
Taisi jo paljastua trolliksi: USB -kiintolevyjä ei liitetä NDAS:lla kuin IO Cellnetworksin kaupallisessa lähiverkkosysteemissä, eikä kyselijä edes tiennyt, mikä NDAS onkaan.
Taisi jo paljastua trolliksi Kollimaattori
- kfjksdhjgh
kyusas kirjoitti:
Kiintolevy on IOCELL NetDISK DUO, ostettu viikko sitten bebekista.
Tuo on verkko kovalevy, ei tavallinen USB-levy.
- tämäpä-yllätys
Tarvitseeko ulkoinen kiintolevy välttämättä muka jonkun ajurinkin?
- kyusas
Verkkokiintolevy näköään tarvitsee
- moninaisia_syitä
Kyllä ja ei.. kyse on lähinnä siitä, mitä kautta data levylle uitetaan ja joskus tulee säästöä oikomalla vähän polkuja. Siispä tuolla voisi kuvitella olevan yhdistelmän ethernet-ajuria jonka kyljessä levyajuri. Tällöin ne voi vaikka jakaa muistipuskurit ja tehdä levykirjoitusta optimaalisella nopeudella, kun homman on ensin laittanut käyntiin. Vähän samaan tapaan, kuin DMA-siirto ohittaa cpu:n. Ja kyllä: homma ei toimi ilman ajuria, koska myös lähettävän pään on tiedettävä jotain yhteydestä eli luultavasti se bufferoi dataa ja yrittää pitää kirjoituspuskurin levyllä mahdollisimman pienenä(mutta ei tyhjänä), koska käyttäjiä on monia.
Tuon kaltaisella viilauksella voi saada nopeusetua kilpailijoihin nähden, kun lähetettävä paketti on enemmän täynnä dataa, kuin mitä perus-protokollilla - levy tuntuu vähän nopeammalta.
Entä mitä jää puuttumaan nettikiintolevyltä verrattuna tavanomaiseen? Voi olla vähän hankala vaikka osioida levy tai katsoa sen smart-tietoja ilman että joku tuo ne langalle. Nythän on ideana kai, ettei nettipakalle voi tehdä loginia.
Toisaalta levyyn voi varmasti viitata sen UUID:n avulla, jolloin levyjä voi olla tallissa vaikkapa miljoona - silti kaikki serverit pystyy niitä käyttämään ja saa datansa giga-eetterin läpi nopeasti. Ja jos levy hajoaa, olisi mukavaa, jos ajuri pystyisi tästä käyttäjälle vihjaamaan - ehkä jopa ilmoittamaan levyn sijainnin maapallolla, jos levyt on hajautettu eri datakeskuksiin..
- saku40
Eli, kyse on NDAS levystä - ei NAS asemasta kuten Bebekin sivuilla väitetään.
NDAS on aika näppärä juttu. Suoraan liitettyjä kovalevyjä verkon yli.
Tässä linkki josta pääsee eteenpäin:
https://power2build.wordpress.com/2013/02/02/ubuntu-in-action-ndas/ - linuxtoimii
Ei oo tarvinnu koskaan ajureita linuxin kanssa.
4 eri ulkoista ollut käytössä ja nytkin on 2 eikä kysele ajureita.
Wintoosa kyselee kyllä. Mutta se onkin mikkisoftan roskaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1453669Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1063483Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi202462Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42275100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es282113Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa331143Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut171021- 134823
Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah28820Oikea syy siihen
miksi toivon ettei enää törmätä on se, että olen ihan tavattoman ihastunut sinuun. Paljon helpompi itselle kun ei saa pä34744