Mistä ajurit?

kyusas

17

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuollutta tekniikkaa. Hyvä, että ajureita vielä edes Linuxeille on ylipäätään saatavana.

      • mitä_ihmettä

        Siis mikä on kuollutta tekniikkaa? Ulkoiset kiintolevyt? Kumma että niitä yhä myydään.


      • mitä_ihmettä kirjoitti:

        Siis mikä on kuollutta tekniikkaa? Ulkoiset kiintolevyt? Kumma että niitä yhä myydään.

        Nykyään ulkoiset kiintolevyt liitetään aivan muilla keinoin kuin NDAS:lla.


      • mitä_ihmettä
        Kollimaattori kirjoitti:

        Nykyään ulkoiset kiintolevyt liitetään aivan muilla keinoin kuin NDAS:lla.

        Ahaa. Itselläni vain usb-liitäntäisiä kovoja. BTW, mikä on NDAS?


      • särsse-pelllelle

        wituupele, linux ei mitäänj ajureita tarvi!


    • w32

      Miksi ihmeessä aloittaja ei voi kertoa edes tuon ikivanhan härvelin valmistajaa.

      • Taisi jo paljastua trolliksi: USB -kiintolevyjä ei liitetä NDAS:lla kuin IO Cellnetworksin kaupallisessa lähiverkkosysteemissä, eikä kyselijä edes tiennyt, mikä NDAS onkaan.


      • mitä_ihmettä
        Kollimaattori kirjoitti:

        Taisi jo paljastua trolliksi: USB -kiintolevyjä ei liitetä NDAS:lla kuin IO Cellnetworksin kaupallisessa lähiverkkosysteemissä, eikä kyselijä edes tiennyt, mikä NDAS onkaan.

        Anteeksi nyt vaan mutta EN ole mikään trolli, en oikeasti tiedä mikä on NDAS! En ole koskaan sellaisesta kuullutkaan! Enkä minä ole aloittaja vaan ihan eri ihminen.


      • kyusas

        Kiintolevy on IOCELL NetDISK DUO, ostettu viikko sitten bebekista.


      • w32
        kyusas kirjoitti:

        Kiintolevy on IOCELL NetDISK DUO, ostettu viikko sitten bebekista.

        Saahan sitä ostaa mitä haluaa.
        Ko. laitteesta ei oikein löydy (uusia)tietoja, mitä nyt jostain vuosikymmenen alkupuolelta.


      • frrttt
        Kollimaattori kirjoitti:

        Taisi jo paljastua trolliksi: USB -kiintolevyjä ei liitetä NDAS:lla kuin IO Cellnetworksin kaupallisessa lähiverkkosysteemissä, eikä kyselijä edes tiennyt, mikä NDAS onkaan.

        Taisi jo paljastua trolliksi Kollimaattori


      • kfjksdhjgh
        kyusas kirjoitti:

        Kiintolevy on IOCELL NetDISK DUO, ostettu viikko sitten bebekista.

        Tuo on verkko kovalevy, ei tavallinen USB-levy.


    • tämäpä-yllätys

      Tarvitseeko ulkoinen kiintolevy välttämättä muka jonkun ajurinkin?

      • kyusas

        Verkkokiintolevy näköään tarvitsee


      • moninaisia_syitä

        Kyllä ja ei.. kyse on lähinnä siitä, mitä kautta data levylle uitetaan ja joskus tulee säästöä oikomalla vähän polkuja. Siispä tuolla voisi kuvitella olevan yhdistelmän ethernet-ajuria jonka kyljessä levyajuri. Tällöin ne voi vaikka jakaa muistipuskurit ja tehdä levykirjoitusta optimaalisella nopeudella, kun homman on ensin laittanut käyntiin. Vähän samaan tapaan, kuin DMA-siirto ohittaa cpu:n. Ja kyllä: homma ei toimi ilman ajuria, koska myös lähettävän pään on tiedettävä jotain yhteydestä eli luultavasti se bufferoi dataa ja yrittää pitää kirjoituspuskurin levyllä mahdollisimman pienenä(mutta ei tyhjänä), koska käyttäjiä on monia.
        Tuon kaltaisella viilauksella voi saada nopeusetua kilpailijoihin nähden, kun lähetettävä paketti on enemmän täynnä dataa, kuin mitä perus-protokollilla - levy tuntuu vähän nopeammalta.
        Entä mitä jää puuttumaan nettikiintolevyltä verrattuna tavanomaiseen? Voi olla vähän hankala vaikka osioida levy tai katsoa sen smart-tietoja ilman että joku tuo ne langalle. Nythän on ideana kai, ettei nettipakalle voi tehdä loginia.
        Toisaalta levyyn voi varmasti viitata sen UUID:n avulla, jolloin levyjä voi olla tallissa vaikkapa miljoona - silti kaikki serverit pystyy niitä käyttämään ja saa datansa giga-eetterin läpi nopeasti. Ja jos levy hajoaa, olisi mukavaa, jos ajuri pystyisi tästä käyttäjälle vihjaamaan - ehkä jopa ilmoittamaan levyn sijainnin maapallolla, jos levyt on hajautettu eri datakeskuksiin..


    • saku40
    • linuxtoimii

      Ei oo tarvinnu koskaan ajureita linuxin kanssa.
      4 eri ulkoista ollut käytössä ja nytkin on 2 eikä kysele ajureita.
      Wintoosa kyselee kyllä. Mutta se onkin mikkisoftan roskaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      271
      10082
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      216
      5799
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      169
      5316
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      82
      4959
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      11
      3221
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      4
      2608
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2499
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2319
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      372
      2110
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      24
      1985
    Aihe