Mistä ajurit?

kyusas

17

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuollutta tekniikkaa. Hyvä, että ajureita vielä edes Linuxeille on ylipäätään saatavana.

      • mitä_ihmettä

        Siis mikä on kuollutta tekniikkaa? Ulkoiset kiintolevyt? Kumma että niitä yhä myydään.


      • mitä_ihmettä kirjoitti:

        Siis mikä on kuollutta tekniikkaa? Ulkoiset kiintolevyt? Kumma että niitä yhä myydään.

        Nykyään ulkoiset kiintolevyt liitetään aivan muilla keinoin kuin NDAS:lla.


      • mitä_ihmettä
        Kollimaattori kirjoitti:

        Nykyään ulkoiset kiintolevyt liitetään aivan muilla keinoin kuin NDAS:lla.

        Ahaa. Itselläni vain usb-liitäntäisiä kovoja. BTW, mikä on NDAS?


      • särsse-pelllelle

        wituupele, linux ei mitäänj ajureita tarvi!


    • w32

      Miksi ihmeessä aloittaja ei voi kertoa edes tuon ikivanhan härvelin valmistajaa.

      • Taisi jo paljastua trolliksi: USB -kiintolevyjä ei liitetä NDAS:lla kuin IO Cellnetworksin kaupallisessa lähiverkkosysteemissä, eikä kyselijä edes tiennyt, mikä NDAS onkaan.


      • mitä_ihmettä
        Kollimaattori kirjoitti:

        Taisi jo paljastua trolliksi: USB -kiintolevyjä ei liitetä NDAS:lla kuin IO Cellnetworksin kaupallisessa lähiverkkosysteemissä, eikä kyselijä edes tiennyt, mikä NDAS onkaan.

        Anteeksi nyt vaan mutta EN ole mikään trolli, en oikeasti tiedä mikä on NDAS! En ole koskaan sellaisesta kuullutkaan! Enkä minä ole aloittaja vaan ihan eri ihminen.


      • kyusas

        Kiintolevy on IOCELL NetDISK DUO, ostettu viikko sitten bebekista.


      • w32
        kyusas kirjoitti:

        Kiintolevy on IOCELL NetDISK DUO, ostettu viikko sitten bebekista.

        Saahan sitä ostaa mitä haluaa.
        Ko. laitteesta ei oikein löydy (uusia)tietoja, mitä nyt jostain vuosikymmenen alkupuolelta.


      • frrttt
        Kollimaattori kirjoitti:

        Taisi jo paljastua trolliksi: USB -kiintolevyjä ei liitetä NDAS:lla kuin IO Cellnetworksin kaupallisessa lähiverkkosysteemissä, eikä kyselijä edes tiennyt, mikä NDAS onkaan.

        Taisi jo paljastua trolliksi Kollimaattori


      • kfjksdhjgh
        kyusas kirjoitti:

        Kiintolevy on IOCELL NetDISK DUO, ostettu viikko sitten bebekista.

        Tuo on verkko kovalevy, ei tavallinen USB-levy.


    • tämäpä-yllätys

      Tarvitseeko ulkoinen kiintolevy välttämättä muka jonkun ajurinkin?

      • kyusas

        Verkkokiintolevy näköään tarvitsee


      • moninaisia_syitä

        Kyllä ja ei.. kyse on lähinnä siitä, mitä kautta data levylle uitetaan ja joskus tulee säästöä oikomalla vähän polkuja. Siispä tuolla voisi kuvitella olevan yhdistelmän ethernet-ajuria jonka kyljessä levyajuri. Tällöin ne voi vaikka jakaa muistipuskurit ja tehdä levykirjoitusta optimaalisella nopeudella, kun homman on ensin laittanut käyntiin. Vähän samaan tapaan, kuin DMA-siirto ohittaa cpu:n. Ja kyllä: homma ei toimi ilman ajuria, koska myös lähettävän pään on tiedettävä jotain yhteydestä eli luultavasti se bufferoi dataa ja yrittää pitää kirjoituspuskurin levyllä mahdollisimman pienenä(mutta ei tyhjänä), koska käyttäjiä on monia.
        Tuon kaltaisella viilauksella voi saada nopeusetua kilpailijoihin nähden, kun lähetettävä paketti on enemmän täynnä dataa, kuin mitä perus-protokollilla - levy tuntuu vähän nopeammalta.
        Entä mitä jää puuttumaan nettikiintolevyltä verrattuna tavanomaiseen? Voi olla vähän hankala vaikka osioida levy tai katsoa sen smart-tietoja ilman että joku tuo ne langalle. Nythän on ideana kai, ettei nettipakalle voi tehdä loginia.
        Toisaalta levyyn voi varmasti viitata sen UUID:n avulla, jolloin levyjä voi olla tallissa vaikkapa miljoona - silti kaikki serverit pystyy niitä käyttämään ja saa datansa giga-eetterin läpi nopeasti. Ja jos levy hajoaa, olisi mukavaa, jos ajuri pystyisi tästä käyttäjälle vihjaamaan - ehkä jopa ilmoittamaan levyn sijainnin maapallolla, jos levyt on hajautettu eri datakeskuksiin..


    • saku40
    • linuxtoimii

      Ei oo tarvinnu koskaan ajureita linuxin kanssa.
      4 eri ulkoista ollut käytössä ja nytkin on 2 eikä kysele ajureita.
      Wintoosa kyselee kyllä. Mutta se onkin mikkisoftan roskaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4642
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3533
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3414
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2940
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2680
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2351
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2175
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe