Kun on ollut niitä uutisia NSA:n ja CIA:n takaporteista ja että ubuntukin on mennyt siihen Amazonin bisnekseen mukaan, mutta luopuvansa siitä.
Milloin siis tulee se puhdas kerneli, jossa noita ikäviä ominaisuuksia ei ole? Tai jos nykyiseen linuksiin tulee uudet kernelit, poistuuko silloin nuo edellä mainitut ikävähköt ominaisuudet?
Koskas uskaltaa linuksin ladata?
15
374
Vastaukset 15
- Seuraan_aikaani
Olikohan tämä väärä palsta kysyä tuota? Vakavissani minä olen, en siis trolli. Fedora ja Manjaro on tähtäimessä kokeilla.
- Sameon
Hanki ehdottomasti venäläinen käyttöjärjestelmä. Silloin USA:n, demokratian ja ihmisoikeuksien uhka poistuu.
- tieto.on.valtaa
Täällä on pelkkiä aloittelijoita. Eivät he tuollaisia tiedä. En tiedä mistä löytyy oikeata tietoa. Suomi24-palkstoilta ei ainakaan.
- ihateubuntu
Eipä noiden lataamisessa ja asentamisessa mitään ongelmia ole.
Viimeiksi Manjaron pistin kovalevylle ja alkukyselyiden jälkeen pistin asenumaan ja lähdin kahville. Kun kahvit oli juotu niin siellä se oli valmiina.
Se että höpötät jostain takaporteista viittaa kylläkin aika pitkälle tro....... Oletan, että kirjoitat vilpittömästi tietoa saadaksesi.
Uskallat ladata koska vain. Mainitsemiasi "ikävähköjä" ominaisuuksia on vain MS:n maksamien rakutaattorien ja finninaamaikäisten sontalevityksissä.
Asenna, tutustu, unohda murheet ja senku käytät.- Seuraan_aikaani
Miten unohdan:
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/wikileaksilta-jalleen-suuri-vakoilupaljastus-cia-n-kaksi-takaporttia-6662346
https://www.tivi.fi/Uutiset/2014-12-09/Uusi-linux-troijalainen-piileskelee-koneella-jopa-vuosia---vakoillut-yli-45-maan-julkishallintoa-käynnistyy-taikanumeroilla-3151286.html
https://www.mikrobitti.fi/uutiset/uusi-linux-haittaohjelma-ottaa-ruutukaappauksia/3e7a6fa0-0c5c-3a83-9f24-5864d756e235
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/linuxin-turvallisuuteen-ei-pida-tuudittautua-ala-luota-naihin-ala-arvoisiin-turvasoftiin-6002143
En pysty mitenkään nuo luettuani! - Ei_säälitä
Seuraan_aikaani kirjoitti:
Miten unohdan:
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/wikileaksilta-jalleen-suuri-vakoilupaljastus-cia-n-kaksi-takaporttia-6662346
https://www.tivi.fi/Uutiset/2014-12-09/Uusi-linux-troijalainen-piileskelee-koneella-jopa-vuosia---vakoillut-yli-45-maan-julkishallintoa-käynnistyy-taikanumeroilla-3151286.html
https://www.mikrobitti.fi/uutiset/uusi-linux-haittaohjelma-ottaa-ruutukaappauksia/3e7a6fa0-0c5c-3a83-9f24-5864d756e235
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/linuxin-turvallisuuteen-ei-pida-tuudittautua-ala-luota-naihin-ala-arvoisiin-turvasoftiin-6002143
En pysty mitenkään nuo luettuani!Jos sua noin paljon pelottaa, niin ei sitt muuta ku masinat kiinni, sänkyyn peiton alle, pumpulia korviin ja simmut kiinni.
- Edelleen_todettu
Jännä juttu, mutta tämä kysymys jää edelleen auki?
- windows
Edelleen_todettu kirjoitti:
Jännä juttu, mutta tämä kysymys jää edelleen auki?
Katso tuosta mitä kannattaa varoa
https://worldmap3.f-secure.com/
joten .....
- trumppi
Linux on kyllä kuin lada, sitä saa mitä tilaa. Kommunistejien juttuja, kunnon kapitalisti ei koske edes pitkä seipäällä.
- w32
Microsoft ei ole kunnon kapitalisti?
Pölhokustaa ei tietystikään ymmärrä edellistä lausetta mutta sille emme voi mitään. - trumppi
Eipä niin, bill on yksi suurimmista lahjottajista, köyhät ja linux-hörhötkin voisi kiittää eikä aina purra ruokkijan kättä.
- kikkioliina
trumppi kirjoitti:
Eipä niin, bill on yksi suurimmista lahjottajista, köyhät ja linux-hörhötkin voisi kiittää eikä aina purra ruokkijan kättä.
https://www.satakunnankansa.fi/a/201309814
Miksiköhän kaikki tuollaiset änkeävät palstalle esittämään tyhmyytensä?
- äitees_täällä
Odota ensin edes että viiksenhaivenes saat kasvamaan niin saattaa alkaa olla aika huolehtia muustakin kuin kotiintuloajoistas.
- sanasano
ei pijä lattailla mittään ilmaisohjelmija ja käyttöjärjestelmijä ihan niiko M-Kar teitä neuvoo. käättöjärjestelmän pittää tulla rauvan matkassa eikä sen kansa sua muuttelehtia, eli se ei toimi opastaa matti pökijöitä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21806Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha531749- 75674
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561