Saunan ilmanvaihto

Huhhh

Saunassa eli löylyhuoneessa on sekä katossa räppänä että kiukaan vieressä seinän läpi ulos. Mikä näiden tarkoitus on? ja milloin niitä pidetään auki ja milloin kiinni?

18

928

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MaallikkoAsukki

      Olettaisin että kämpässäsi on joko koneellinen poisto (mutta ei tuloa) tai sitten painovoimainen ilmanvaihto.

      Kummassakin tapauksessa pidä molemmat röörit auki. Kiukaan vierestä on tarkoitus tulla tuoretta ilmaa ulkoa ja kattoventtiilistä menee vanha ilma ulos.

      Saunan lämmittämisen ajaksi kattoventtiilin voi laittaa kiinni ettei lämpöä karkaa, mutta aukaise taas kun alat saunomaan niin vaihtuu taas ilma ja saat happea. Ja jätät tietenkin saunomisen jälkeenkin auki.

      Talviaikaan varmaan kannattaa katsoa sitä kiukaan viereistä rööriä että pitäisikö laittaa pienemmälle.

      • Huhhh

        Kiitos!


      • raksaaja-sh

        "Saunan lämmittämisen ajaksi kattoventtiilin voi laittaa kiinni ettei lämpöä karkaa, mutta aukaise taas kun alat saunomaan niin vaihtuu taas ilma ja saat happea. Ja jätät tietenkin saunomisen jälkeenkin auki."

        Kannatan.

        "Talviaikaan varmaan kannattaa katsoa sitä kiukaan viereistä rööriä että pitäisikö laittaa pienemmälle."

        Oikein tuokin.
        Viimeisessä vuokrakämpässä oli saunassa tuloilmatötterö lattiassa kiukaan vieressä.
        Vilustuin saunoessani.

        Tervehdyttyäni latoin tuloputkeen peltikanavasta jatkon siten että se hönkää kylmän ilman kiukaan yläpuolelle eikä jätä sitä lattialle. Saunomisesta tuli sen jälkeen melkein siedettävää.

        Rivari oli normi 90lukulainen paska. Poisto oli, mutta tuloilma tuli A) suodattamattomana saunan lattiasta B) suodatettuna ulkoseinän kivivilloista.


      • jupe586

    • Tuossa nyt on niin monta vaihtoehtoa, että vaikea on arvata tarkoituksia. Muutama tarkentava kysymys:
      1. Painovoimainen ilmanvaihto, koneellinen poisto vai koneellinen ilmanvaihto?
      2. Onko sauna kylmillään kun sitä ei käytetä, peruslämmöillä vai lämmintä tilaa?
      3. Onko kiuas sähköllä toimiva, jatkuvalämmmitteinen vai kertalämmitteinen

      Noilla voisi päästä jo alkuun.

      • Huhhh

        1. Painovoimainen ilmanvaihto
        2. Saunassa ei ole lämmitystä
        3. Kertalämmitteinen sähkökiuas


      • Huhhh kirjoitti:

        1. Painovoimainen ilmanvaihto
        2. Saunassa ei ole lämmitystä
        3. Kertalämmitteinen sähkökiuas

        No niin, nyt voi jo arvata.

        Jos tuossa ovat ainoat reiät saunassa, niin lämmityksen ajaksi voi sulkea ja aina muulloin molemmat auki (jos on helposti säädettävät, voi saunoessa hakea sopivaa ilmanvaihtoa säätämällä vähän pienemmälle).

        Jos jossain alhaalla on toinen tulo, voi seinässä olevan tulon jopa jättää kiinni saunomisen ajaksi. Kokeilemalla selviää, että happi riittää ja lämpö pysyy miellyttävänä eikä kerrostu pahasti.


      • Huhhh

        Kiitos!


      • enpäs.ole.vielä.nähnyt

        Olisi joskus hyvä nähdä millainen on kertalämmitteinen kiuas, olkoon sitten sähköllä tai puilla, samoin olisi hyvä nähdä millainen on jatkuvalämmitteinen kiuas, olkoon sekin kumpi vaan.


      • enpäs.ole.vielä.nähnyt kirjoitti:

        Olisi joskus hyvä nähdä millainen on kertalämmitteinen kiuas, olkoon sitten sähköllä tai puilla, samoin olisi hyvä nähdä millainen on jatkuvalämmitteinen kiuas, olkoon sekin kumpi vaan.

        Oletetaan nyt, ettei tämä viesti ihan provo ole, vaan että olet tosissasi...
        Tuolta voi lukea ensin hieman teoriaa: https://www.sauna.fi/saunatietoa/kiuas/

        Kertalämmitteinen puukiuas voisi olla vaikkapa tällainen: http://www.narvi.fi/fi/tuotteet/saunatuotteet/puulammitteiset-kiukaat.html?prodid=20
        Kertalämmitteistä sähkökiuasta ei ole vielä tullut kokeiltua (yksi savusauna, jossa oli sähkövastuksetkin).
        Jatkuvalämmitteinen on se perinteinen.


      • päättelyä
        Huhhh kirjoitti:

        1. Painovoimainen ilmanvaihto
        2. Saunassa ei ole lämmitystä
        3. Kertalämmitteinen sähkökiuas

        Sauna on siis kylmilleen jäävä pihasauna?


    • Katossa on lakeinen savusaunassa ja saunan takaseinässä oleva luukkuun on se räppänä. Ainakin trad. savusaunassa täällä Savon suunnalla.

      • Savusaunassa voi olla parikin räppänää. Lauteiden takana olisi hyvä sijoitus räppänällä, että voi säätää ilmanvaihtoa kylypiessä...


    • määräysten_mukaan

      Katossa on poisto. Mallia koneellinen tai painovoimainen.

      Seinässä on korvausilmaventtiili. Vaikka olisi sähkökiuas. Tämä vaatimus on ollut rakentamismääräyksissä pitkään.

      • poisto_alhaalta

        Jos saunassa on koneellinen poistoilma, niin eikö ko. räppänä pitäisi olla jossain alhaalla ja kaukana kiukaasta, jotta lämpö tasainen?

        Muutenhan se kuumin ilma vedetään pois ja alempana on mitä on. Lattialla ehkä 30 ˚C. Jälkikuivatuskin olisi tehokkaampaa.


      • raksaaja-sh

        "Jos saunassa on koneellinen poistoilma, niin eikö ko. räppänä pitäisi olla jossain alhaalla ja kaukana kiukaasta, jotta lämpö tasainen?"

        Pitäisi.

        Meillä saunan poistosta >90% tapahtuu lauteiden alta ja <10% katosta.
        Tuloilma on kiukaan päällä ja sitä avataan vain kun saunotaan pitkään. (muutoin tuloilma tulee asuintiloista ovien alareunojen kautta)


    • pidän-aina-auki

      Rivarin sähkökiukaisen kopperosaunan molempien räppänöiden - sekä kiukaan vieressä lattian rajassa että vastakkaisen seinän vierellä katossa olevan räppänän olen antanut olla aina noin sentin rakosen verran auki.
      Muuan asiantuntija sanoi, että jos löylymittari näyttää siitä huolimatta (normaali vesipatteriilämmityksellä ilman patteritermostaattia) vuodet ympäri vähintään 20 astetta, räppänöiden ainaisesta aukiolosta on vain ja ainoastaan hyötyä. Saunan seinäpaneelit ja lauteet ovatkin kestäneet lähes uudenveroisina jo 15 vuotta. Siihen vaikuttaa lisäksi suuresti se, että kiukaasta katkaistaan lämmitys vasta pois lähdettäessä. Ei siis jälkilöyly-yrityksiä liian kylmällä kiukaalla.
      Moni rivarisaunoja erehtyy pahasti kastellessaan koppiaan ennen löylyyn menoa luullessaan, että kopperon ilma on muka liian kuiva. Voi ollakin, mutta vain ensimmäiseen löylytilkkaan saakka. Sen sijaan kopperon seinien kastelun vaikutus on juuri päinvastainen.
      Kastelun jälkeen olo on tukalaa kopperon LIIAN SUUREN vesipitoisuuden takia jo heti kopperoon mentäessä. Tämän ilmiön havaitsi mm. Tekniikan Maailma suurissa sähkökiuastesteissään jo 1970-luvulla.

      Löyly (eli ilman vesipitoisuus laskee) poistuu mielestäni juuri sopivan nopeasti kattoräppänän ollessa auki ja ilma vaihtuu.

    • Captivated

      Olen kuullut, että sähkösauna ei juurikaan tarvitse lisähappea muuhun, kuin saunojien viihtymiseen.
      Raitisilmaa ei kait ole hyvä johtaa kiukaan korkeudelta, koska silloin kylmää ilmaa tulee sisälle. Raitisilma voisi olla paras johtaa sisälle seinän ylosasta. saunoessa poistoilma johdetaan aika yleisesti saunan oven alapuolitse pesuhuoneeseen ja sieltä poistoilmakanavaa pitkin ulos.
      Saunomisen aikana voi myös pitää ikkunaa raollaan. Saunomisen jälkeen saunaa on hyvä tuulettaa. Siksi saunan katossa on usein poistoilmaventtiili.
      Tosin, jokainen saunoo omalla tavallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      187
      4107
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      397
      3027
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2269
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      61
      2209
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      17
      1897
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1875
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      167
      1411
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1283
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      2
      1276
    10. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      98
      1166
    Aihe