Saunassa eli löylyhuoneessa on sekä katossa räppänä että kiukaan vieressä seinän läpi ulos. Mikä näiden tarkoitus on? ja milloin niitä pidetään auki ja milloin kiinni?
Saunan ilmanvaihto
18
894
Vastaukset
- MaallikkoAsukki
Olettaisin että kämpässäsi on joko koneellinen poisto (mutta ei tuloa) tai sitten painovoimainen ilmanvaihto.
Kummassakin tapauksessa pidä molemmat röörit auki. Kiukaan vierestä on tarkoitus tulla tuoretta ilmaa ulkoa ja kattoventtiilistä menee vanha ilma ulos.
Saunan lämmittämisen ajaksi kattoventtiilin voi laittaa kiinni ettei lämpöä karkaa, mutta aukaise taas kun alat saunomaan niin vaihtuu taas ilma ja saat happea. Ja jätät tietenkin saunomisen jälkeenkin auki.
Talviaikaan varmaan kannattaa katsoa sitä kiukaan viereistä rööriä että pitäisikö laittaa pienemmälle.- Huhhh
Kiitos!
- raksaaja-sh
"Saunan lämmittämisen ajaksi kattoventtiilin voi laittaa kiinni ettei lämpöä karkaa, mutta aukaise taas kun alat saunomaan niin vaihtuu taas ilma ja saat happea. Ja jätät tietenkin saunomisen jälkeenkin auki."
Kannatan.
"Talviaikaan varmaan kannattaa katsoa sitä kiukaan viereistä rööriä että pitäisikö laittaa pienemmälle."
Oikein tuokin.
Viimeisessä vuokrakämpässä oli saunassa tuloilmatötterö lattiassa kiukaan vieressä.
Vilustuin saunoessani.
Tervehdyttyäni latoin tuloputkeen peltikanavasta jatkon siten että se hönkää kylmän ilman kiukaan yläpuolelle eikä jätä sitä lattialle. Saunomisesta tuli sen jälkeen melkein siedettävää.
Rivari oli normi 90lukulainen paska. Poisto oli, mutta tuloilma tuli A) suodattamattomana saunan lattiasta B) suodatettuna ulkoseinän kivivilloista. - jupe586
Kattoventtiiliksi käy parhaiten alla oleva:
https://www.jukira.fi/product_details.php?p=42178
Tän kun laittaa niin ei tartte joka kerta (venttiiliä kiertämällä) säätöarvoja sekoittaa.
Tuossa nyt on niin monta vaihtoehtoa, että vaikea on arvata tarkoituksia. Muutama tarkentava kysymys:
1. Painovoimainen ilmanvaihto, koneellinen poisto vai koneellinen ilmanvaihto?
2. Onko sauna kylmillään kun sitä ei käytetä, peruslämmöillä vai lämmintä tilaa?
3. Onko kiuas sähköllä toimiva, jatkuvalämmmitteinen vai kertalämmitteinen
Noilla voisi päästä jo alkuun.- Huhhh
1. Painovoimainen ilmanvaihto
2. Saunassa ei ole lämmitystä
3. Kertalämmitteinen sähkökiuas Huhhh kirjoitti:
1. Painovoimainen ilmanvaihto
2. Saunassa ei ole lämmitystä
3. Kertalämmitteinen sähkökiuasNo niin, nyt voi jo arvata.
Jos tuossa ovat ainoat reiät saunassa, niin lämmityksen ajaksi voi sulkea ja aina muulloin molemmat auki (jos on helposti säädettävät, voi saunoessa hakea sopivaa ilmanvaihtoa säätämällä vähän pienemmälle).
Jos jossain alhaalla on toinen tulo, voi seinässä olevan tulon jopa jättää kiinni saunomisen ajaksi. Kokeilemalla selviää, että happi riittää ja lämpö pysyy miellyttävänä eikä kerrostu pahasti.- Huhhh
Kiitos!
- enpäs.ole.vielä.nähnyt
Olisi joskus hyvä nähdä millainen on kertalämmitteinen kiuas, olkoon sitten sähköllä tai puilla, samoin olisi hyvä nähdä millainen on jatkuvalämmitteinen kiuas, olkoon sekin kumpi vaan.
enpäs.ole.vielä.nähnyt kirjoitti:
Olisi joskus hyvä nähdä millainen on kertalämmitteinen kiuas, olkoon sitten sähköllä tai puilla, samoin olisi hyvä nähdä millainen on jatkuvalämmitteinen kiuas, olkoon sekin kumpi vaan.
Oletetaan nyt, ettei tämä viesti ihan provo ole, vaan että olet tosissasi...
Tuolta voi lukea ensin hieman teoriaa: https://www.sauna.fi/saunatietoa/kiuas/
Kertalämmitteinen puukiuas voisi olla vaikkapa tällainen: http://www.narvi.fi/fi/tuotteet/saunatuotteet/puulammitteiset-kiukaat.html?prodid=20
Kertalämmitteistä sähkökiuasta ei ole vielä tullut kokeiltua (yksi savusauna, jossa oli sähkövastuksetkin).
Jatkuvalämmitteinen on se perinteinen.- päättelyä
Huhhh kirjoitti:
1. Painovoimainen ilmanvaihto
2. Saunassa ei ole lämmitystä
3. Kertalämmitteinen sähkökiuasSauna on siis kylmilleen jäävä pihasauna?
Katossa on lakeinen savusaunassa ja saunan takaseinässä oleva luukkuun on se räppänä. Ainakin trad. savusaunassa täällä Savon suunnalla.
Savusaunassa voi olla parikin räppänää. Lauteiden takana olisi hyvä sijoitus räppänällä, että voi säätää ilmanvaihtoa kylypiessä...
- määräysten_mukaan
Katossa on poisto. Mallia koneellinen tai painovoimainen.
Seinässä on korvausilmaventtiili. Vaikka olisi sähkökiuas. Tämä vaatimus on ollut rakentamismääräyksissä pitkään.- poisto_alhaalta
Jos saunassa on koneellinen poistoilma, niin eikö ko. räppänä pitäisi olla jossain alhaalla ja kaukana kiukaasta, jotta lämpö tasainen?
Muutenhan se kuumin ilma vedetään pois ja alempana on mitä on. Lattialla ehkä 30 ˚C. Jälkikuivatuskin olisi tehokkaampaa. - raksaaja-sh
"Jos saunassa on koneellinen poistoilma, niin eikö ko. räppänä pitäisi olla jossain alhaalla ja kaukana kiukaasta, jotta lämpö tasainen?"
Pitäisi.
Meillä saunan poistosta >90% tapahtuu lauteiden alta ja <10% katosta.
Tuloilma on kiukaan päällä ja sitä avataan vain kun saunotaan pitkään. (muutoin tuloilma tulee asuintiloista ovien alareunojen kautta)
- pidän-aina-auki
Rivarin sähkökiukaisen kopperosaunan molempien räppänöiden - sekä kiukaan vieressä lattian rajassa että vastakkaisen seinän vierellä katossa olevan räppänän olen antanut olla aina noin sentin rakosen verran auki.
Muuan asiantuntija sanoi, että jos löylymittari näyttää siitä huolimatta (normaali vesipatteriilämmityksellä ilman patteritermostaattia) vuodet ympäri vähintään 20 astetta, räppänöiden ainaisesta aukiolosta on vain ja ainoastaan hyötyä. Saunan seinäpaneelit ja lauteet ovatkin kestäneet lähes uudenveroisina jo 15 vuotta. Siihen vaikuttaa lisäksi suuresti se, että kiukaasta katkaistaan lämmitys vasta pois lähdettäessä. Ei siis jälkilöyly-yrityksiä liian kylmällä kiukaalla.
Moni rivarisaunoja erehtyy pahasti kastellessaan koppiaan ennen löylyyn menoa luullessaan, että kopperon ilma on muka liian kuiva. Voi ollakin, mutta vain ensimmäiseen löylytilkkaan saakka. Sen sijaan kopperon seinien kastelun vaikutus on juuri päinvastainen.
Kastelun jälkeen olo on tukalaa kopperon LIIAN SUUREN vesipitoisuuden takia jo heti kopperoon mentäessä. Tämän ilmiön havaitsi mm. Tekniikan Maailma suurissa sähkökiuastesteissään jo 1970-luvulla.
Löyly (eli ilman vesipitoisuus laskee) poistuu mielestäni juuri sopivan nopeasti kattoräppänän ollessa auki ja ilma vaihtuu. - Captivated
Olen kuullut, että sähkösauna ei juurikaan tarvitse lisähappea muuhun, kuin saunojien viihtymiseen.
Raitisilmaa ei kait ole hyvä johtaa kiukaan korkeudelta, koska silloin kylmää ilmaa tulee sisälle. Raitisilma voisi olla paras johtaa sisälle seinän ylosasta. saunoessa poistoilma johdetaan aika yleisesti saunan oven alapuolitse pesuhuoneeseen ja sieltä poistoilmakanavaa pitkin ulos.
Saunomisen aikana voi myös pitää ikkunaa raollaan. Saunomisen jälkeen saunaa on hyvä tuulettaa. Siksi saunan katossa on usein poistoilmaventtiili.
Tosin, jokainen saunoo omalla tavallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082685
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo521896Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol3881482Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1531463Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3581367Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe631261Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251256Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H141176- 591036
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S23938