Juu ei ole varsinaisia kokkaus ohjeita tarkoitus jakaa mutta tälläisiä naapureita huomioivia hyviä vinkkejä, sarkasmia mukana.
Jotta naapurilla on tarvetta kaasunaamarille ja jopa taskulampulle sekä sukellusmaskille sekä jopa päänsärkylääkkeille kun naapuri liikkuu rappukäytävässä niin noudata seuraavia ohjeita kokkaillessa kerrostaloasunnossa.
- Kokataan, liesi/uuni siis päälle ja ruuat kypsymään.
- Sulje liesituuletin.
- Avaa jokin asunnon keittiö.
- Sulje wc ovi.
- Nyt tärkein, avaa asunnon väliovi.
Tällä ohjeella jopa yläkerran naapurikin tietää että teet ruokaa koska asuntojen väliset rakenteet ei välttämättä ole niin tiiviitä että ilma ei kulkisi myös asunnosta toiseenkin joten ruuan aromit kulkeutuu mukavasti toiseenkin asuntoon tätäkin kautta. Mutta joka tapauksessa kokkaamisessa syntyneet käryt ja höyryt kulkeutuu rappukäytävään, jos ilmanvaihto on täysin pielessä niin näin ei välttämättä käy eli jos rappukäytävässä on ilmanpaine korkeampi kuin asunnossasi niin käryt ei rappukäytään kulkeudu. Mutta silloin sitäkin todennäköisemmin naapuriin :)
Tehdään ruokaa kerrostalossa
7
467
Vastaukset 7
- ei_tehdä
Syön valmisruokia. 😕
- seijallakokataan
ok, kiitos tiedosta, eikö se ole aika kallista?
Mutta toki jos pärjäilee aika pienellä ruoka määrällä niin eihän se sitten hirmu kalliiksi tule.
- kulttuuria.asumiseen
Vähän tuo vaatii opettelu mutta olen samaa harjoitellut että kuinka tuulettaa
asunto rappukäytävään. Siinä ikään kuin pitää kumota se suunniteltu asunnon/talon ilmanvaihto ja saada ilma kulkeutumaan rappukäytävään. Harmi ettei mun yläpuolella asu ketään, ei pääse niin kuin oikein kunnolla savustaa ketään mutta rappukäytävään nyt kuitenkin. - hyi.viddy
Oletko sä mun naapuri? se sun ruoankäry tulee seinän läpi suoraan makkariin. Kiva haistella niitä kokkauksia kun yrittää mennä nukkumaan. Ärsytyskynnys kybässä. No tuuletan sitten pakkasella koko kämpän. Pakkasillakin joutuu pitää niitä tuuletusräppäniä auki mutta ei se auta tohon massiiviseen ruoakäry.
- weqdxewdxweqd
Voi olla, koitan oppia vaan asumaan niin kuin muut ja tämä on vain osa siitä.
- dxcfgvhjunikmlo
Joissakin asunnoissa on otettu jo valmiiksi huomioon tämä tärkein seikka, jättämällä asentamatta väliovi. Taitaneet suunnittelijat/rakentajat olla kurmeeruoan ystäviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1162416Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???381501Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6431016- 106993
- 71962
- 97888
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686