perintö avoliitto ja lähiomainen

lakiasiaa

Hei meillä on nytten sellainen tilanne että Äitini avopuoliso kuoli äkkillisesti he ovat olleet avoliitossa vuosia josta asuneet yhdessä virallisesti 3 vuotta. ja heillä on yhteistä omaisuutta kesämökki. Asuvat yhdessä kunnan vuokra asunnossa jossa päävuokralainen on äitini. Tämä lähiomainen on ruvennut jakamaan omaisuutta jo nyt vaikka vainaja on ollut kuolleena vasta muutamanpäivän eli perunkirjaa ei ole tehty. Han haluaisi mennä äitini puoliksi omistamaan mökkiin on katsomaan tavaroita. pitääkö äitini päästää hänet mökkiin? Hän myöshaluaa äitini avopuolison auton jo nyt vaikkei sitä viellä virallisesti omistakkaa seka vaatteet Ja muut irtaimet tavarat, käteiset. Äitini oli mennyt antamaan hänelle käteisvarat jo. Ei kai hän saa niitä käyttää ennen perunkirjaa jonne käteisetkin pitäisi merkitä? Riittääkö kaksi todistajaa että käteiset on annettu ja paljon niitä on ollut?

2

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8437487

      Laita kysymyksesi Perintö ja testamentti -osioon, siellä saat paremmin vastauksia.

    • Osanottosuruun

      Ellei vainaja ollut eläessään tehnyt testamenttia, hänen perillisiään ovat: lapsensa. Ellei näitä ole, niin sisaruksensa. Ellei näitäkään, niin vanhempansa. Katso finlexistä periminen.
      Avoliitto ei anna eloonjääneelle avopuolisolle mitään oikeuksia kuolleelta jääneeseen omaisuuteen. Sinun äitsi omistaa nyt siis kuolleen avopuolisonsa perillisen/perillisten kanssa puoliksi kesämökin. Vähintään. Selvittäkää oliko testamenttia, se voi muuttaa perimysasioita- mutta lakiosa, eli puolet normaalista perintöosasta, on rintaperillisen lakiosa.(siis, ei puolet kaikesta, vaan vainajalla jos on testamentti, on voinut määrätä puolesta omaisuudestaan ihan miten haluaa, vaikka hänellä olisi omiakin lapsia tai lapsenlapsia elossa. Esimekki: maija ja matti omisativat yhdessa 200 yksikköä, joita on paprut että puolet ja puolet. matti kuoli, matin oma omaisuus on tuo 100 yksikköä. josta 50 yksikköä hän on voinut testamentata vaikka olisi rintaperillisiäkin)
      En tiedä selkeyttikö nyt tämä.

      Äitisi pitäköön huolta ettei hänen irtainta omaisuuttaan sekoiteta kuolleen avopuolison omaisuuteen, ts sitä eivät vainajan perilliset vie.Vuokra-asumisen suhteen voi hyvinkin onnistua että äitisi saa sovittua vuokrasopimuksen itsellään jatkumaan, jos haluaa.
      Vainajan kaikki varat pitää ilmoittaa perukirjassa verottajalle. Pesänilmoittajaksi kutsutaan sitä henkilöä, joka perukirjoituksessa ilmoittaa varat, ja salata ei tahallaan varoja saa. Jos myöhemmin ilmenee sellaisia varoja joita ei alunperin ollut tiedossa, tehdään täydennys perukirjaan(ilmoitetaan verottajalle että on löytynyt lisää varoja).
      esimerkiksi kesämökin suhteen on sitten niin, että täytyy pesänosakkaan päästä sovitusti omaisuus, eli mökin puolikaskin näkemään jos haluaa, että voi arvioida, ja jopa arvioita tekevä kiinteistönvälittäjäkin tarvittaessa päästettävä mökkiä katsastamaan. Äitisi siis ei yksin omista mökkiä, ei yksin siitä päätä. Toki mukana kannattaa olla että äitisi omaa tavaraa ei katoa.

      Tavalleen noissa on jaettu oikeutta käyttää mökkiä, tai yhteisomistajat ovat esimerkiksi vuokratulot mökistä voineet jakaa keskenään, mitä hoidon jälkeen jää.
      Äitisi kannattaa nyt surultaankin suojata omat varansa. Voimia äidillesi menetyksensä johdosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe