Uuden Camryn lähtöhinta yli 39000e. Siihen sitte kaikki lisäksi, niin ainakin 45000e tulee hinnaksi. En tiedä saako tuolla hinnalla vielä mitään, missä yhtä hyvä tai parempi ohjaustuntuma ja ajettavuus. Sedan olisi kyllä käytännöllinen
Uusi Camry
TeroEnnakkotilaa
973707
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 97
Vanhimmat
Toiset renkaat, toimituskulut, lämmittimet, ruostesuojaus jne eli 45000 euroa on aika lähellä totuutta.
Ei riitä 45k€. Jos oikein katsoin niin Webasto 3,5k, väri 1k, vanteet, 1k ja toimituskulut.
Sinänsä Leka vaihtuisi kyllä tuohon heti jos saisi takapotkuisena vaikka lisähinnasta.
Unohda Webastot. Toyotalla asennetaan lämmityslaite jo tehtaalla valmiiksi eikä siihen tarvitse täällä Suomessa alkaa asentamaan mitään lisälämmittimiä.
Ikkunat ei jäädy edes? Aika hyvä auto on tojo. Miten tohon uskontoon liitytään?
Odotan tosi paljon ensimmäisiä vertailutestejä. Toyota luultavasti peittoaa tapansa mukaan eurooppalaiset, tässäkin lähintaluokassa.
Paitsi kun olet rehellinen itsellesi, niin toteat, että tojo ei ole peitonnut yhdessäkään vertailussa "eurooppalaisia" Volkswagen, Audi, Skoda, jne jne merkkejä.
Ja olihan tuosta Camrystä jo yksi koeajo, jossa testaaja sanoi, ei viitsi hirveästi kiihdytellä, kun auto alkaa huutamaan niin kovaa. Saksan baanoillakin tuo tulee olemaan pelkkänä tientukkona, kun huiput ovat hurjat 170-180km/h.
Saksan baanoilla mennään 130-140 km/h, jotkut välillä kovempaakin. Muiden mukana ajaminen on ylivoimaisesti vähiten rasittavaa nopeasti eteentulevien tilanteiden puuttuessa. Jos yrittääkään ajaa yli kahtasataa, pitää olla aika skarppina koko ajan. Sellainen on liian rasittavaa eikä matka joudu lopultakaan paljoa nopeammin. Bensaa, jarruja ja hermot kuluu. Tervetuloa kokeilemaan.
Asumme Suomessa jossa ylin nopeus on 120 km tunnissa ja useimmat tiet on kesäaikaan 80 km tunnissa tai 100 km tunnissa teitä joten 218 hevosvoimainen 2.5 litrainen auto antaa sellaisen huippunopeuden jota ei edes tarvita maassamme. Aivan turha puhua Saksan nopeuksista kun asumme Suomessa ja autoa myydään Suomessa asuville autoilijoille.
Nyt oot aika ulapalla, Porschet vetää bahnilla cruise päällä koko ajan lähes 250 km/h, puhumattakaan Lamboista, Bentleystä, Ferrarista tai muista saman hintaluokan autoista ja niitä riittää siellä.
Veikkaisin että tuon pienemmällä koneella varustetun hybridi-camryn huiput on noin 220 kmt. Pitäisi kyllä ehtiä. Isommalla koneella olisikin sitten 250kmt.
Mika, tervetuloa joskus tänne Saksan autobaanoille. Päiväsaikaan kukaan ei pysty ajamaan 250kmt lähes koko ajan. Eikä vapaan nopeuden osuudet ole läheskään kaikkialla vaan alvariinsa tulee esim 120kmt rajoituksia ja tietyöalueita. Yöllä voi kyllä yrittää painaa sen 250-270kmt pitkiä pyrähdyksiäkin, mutta riskinsä siinä on kun etenkin ulkomaalaiset kuskit tunkee yhtäkkiä eteen puolella nopeudella ja alkaa ohittaa rekkaa tms.
muuta saksaan
Avensista myydään 25 tonnilla, että onhan tuossa melkoinen loikka hinnassa, vaikkei senttejä niin montaa enemmän. Hybriditekniikka toki on, mutten tarvitsisi välttämättä, jos ostohinta vaparina tippuisi useammalla tonnilla.
36 tonnia maksaa paras Avensis varusteilla metallivärit ja kaikki varusteet jotka oltava. Ei karvalakkia
Paljos Camry sit noilla varusteilla? 55 tonnia?
Toyota ei ole mikään VW tai Ford.
-Talvirengaspaketti 490-690 euroa.
-Lohkolämmitin plus sisätilalämmitin max 690 euroa.
-Toimituskulut 600 euroa.
-Yhteensä alle 2000 euroa.
Muilla automerkeillä pelkät talvirenkaat vanteilla maksaa 2000 euroa. Lisäksi pitää muistaa että muut mallit myy perusmalleissa vain aihioita johon pitää ostaa jo yksinkertisimmat lisävarusteet kovalla rahalla, esimerkiksi VW,
Eikös kaikilla merkeillä toimitus ole tuon 600€. Lohkolämmitin kivikaudelta mutta maksaa kaikkiin merkkeihin tuon 700. Toyota laskuttaa 2500€ Webastosta 3500€.
Renkaat alan liikkeissä ihan samat kaikille riippumatta merkistä.
Pitää toki muistaa ettei tiettyjä ominaisuuksia Toyotaan saa ruksittua millään rahalla.
Uskotko, että uusia Camryjakin myydään jo tarjouksilla kuten poistuvia malleja?
Fordiin ja volkkariin saa webaston kauko-ohjaimella 700-900e. Mitä järkeä viritellä jotain johtoja? Ja metalliväri myös sen 600-900e. Eli ihan samoissa mitä tuossa mainostamassasi itäkinnerissä, monet halvempiakin
Paitsi että siinä itäkinnerissä polttoainetoiminen (ainoa oikea) lisälämmitin maksaa päälle 3 tonnia. Sähkötoiminen alle 2 tonnia, mutta mitä sillä sähkötoimisella tekee, sehän on sama jos olisi lohkolämmitin, paitsi että sillähän auto ei lämpiä.
Toyota Camryyn ei tarvitse hankkia webastoa sillä se on lämmin talviauto joka soveltuu Suomen olosuhteisiin. Saa oikein ihmetellä toisia autoilijoita joilla on valtavasti vaatetta päällään kun ajavat autoa talvea. Meillä on 1996 mallia oleva Toyota Corolla eikä ole koskaan tarvinnut laittaa lainkaan enempää vaatetta päälle kuin kesäaikaan ajelemme. Ei edes pitkiä alushousuja - ei villapaitaa vaan t-paita - ei pipoa päähän - ei kinttaita käteen - kuinka kylmillä autoilla te oikein ajatte kun teidän autoissa pitää olla webasto. voi tsiisus.
Se webasto on aika kova sana, kun käyt kaupassa ja sillä aikaa sataa jäätävää tihkua laseille. Siinä ei auta kotona odottava autotalli edes. Lähes kaikissa merkeissä lämpö riittää kyllä ajon aikana ihan hyvin kovillakin pakkasilla. Ainoastaan erään laatuongelmien kanssa rypeneen konsernin tuotteissa saattaa olla keulapahveille tarvetta. Näin ainakin bensiini käyttöisissä autoissa, dieseleissä saattaa muillakin olla ongelmia
Ei helvata. Minä ostan tuolla 45 k€ ennemmin bemarin. Saa jo aidon nelivedon xdriven tuolla hinnalla. Huh huh.
Noi kikkelinvenyttimet ei vaan pärjää.......
https://youtu.be/-knOKlCg5JE
Dry tarmac. Kokkeile slippery road nii xdrive jätättää. Neliveto rulez.
Kyllä noi kikkelinvenyttimien omistajat luulevat SELVÄSTI LIIKOJA kikottimistaan!
Mutta saksalainen on sen sijaan tyytyväinen, kun on saanut kusetettua ostajia "muka" suurilla hevosvoimamäärillä! HAH HAH HAH!!
Sinun mielestäsi siis neliveto vs. etuveto on reilu kisa?
Olet vain nolo poika.
Kokeile Lexus LFA vs. BMW:n kaikki valmistetut mallit. Kaikki maailmassa valmistetut Venyttimet jää LFA:lle 100-0!!
Joo osta vain bemari, niitä joutuu myymäänkin vähän halvemmalla, kun laatu on kuraa, niin kuin muillakin "saksalaisilla".
Kumminkin halvempi kuin vastaavan kokoinen Mese tai Bemari, samaa hintaluokkaa kuin Passat.
Ladakin on halvempi mitä Ferrari
Passatin hinnat kuitenkin alkavat kakkosella eli halvimmillaan kymppitonnin ero. Ei siihen rahaan toki samaa tekniikkaa saa, mutta pitkään saa hybridillä ajaa, että on kymppitonni pihistelty.
Avensis on paras.
45 tonnia tuollaisesta kotterosta! Sillähän saa jo oikeasti hyviä autoja. Kyllä jää leluauto kauppaan tuolla rahalla. Ehkä 20 000 olisi kohtuu tuosta, jos siinä olisi edes kunnon ohjaustunto ja oikeasti pieni polttoaineen kulutus. Yhden vikapesä aven omistaneena ei tule tähän mökkiin enää ainakaan tuollaista ylihintaista räppänää.
Kulutus asettunee sinne 6,5 litran paikkeille, tehoa on ja sitä varmasti myös käytetään. Brittikoeajossa pääsivät auton oman näytön mukaan 40 mpg. Brittien gallona on jotain 4,55 litran paikkeilla.
Linkkiäkin nukaan.
https://www.autocar.co.uk/car-review/toyota/camry/first-drives/toyota-camry-2018-review
Vai mökkiin. Sinähän jouduit myymään mökkisi pois ja muuttamaan Jyväskylän keskustaan työpaikkasi lähelle. Itse kerroit facebookissa. Tiedän jopa, missä asut.
Pitänee ostaa toinen Avensis kun vielä saa.
Puhutaan siis uusista avesikseista ei käytetyistä
Tarkennukset paikallaan. Ei tule virhearviointeja niin usein.
Juuri näin luuloisille näytettävä. Kaksi Avensista.
Kyllä on upee ja kestävä biili!
Ei kiitos. Ajan mielummin Skodalla.
Huikeeta, taattua laatua itä mossen tekniikka on skodassa. Sillä pääsee paikasta A paikkaan B, melkein C...
pitänee Camry laittaa tilaukseen, kyllä on komia ja huippulaadukas auto. ei tulisi mieleenkään laittaa killinkiäkään johonkin ylihintaiseen ja kylmään paskattiin tai vielä surkeampaan octavia/superpaskaan. en viitti edes miettiä noita vag romuja kulkuneuvokseni, peltokärrinä jossain maatilan sontakuljetuksissa voisi mennä traktoreistakin tutulla diesel moottorilla.
Kyllä sitä kelpaa dieselillä ajella täällä maaseudulla, kun polttoaineet pistetään verovähennyksiin.
Ja tankataan punaisesta pistoolista?
Onko aloittaja siis ajanut uuta Camrya, kun kehuu ajo-ominaisuuksia?
En tiedä, mutta ulkoisesti se on vaan jotenkin tosi tylsän oloinen,
mutta tilava se on sisältä ja "itselataava"hybrid kenties ok
Ei ole tylsä, keula aivan karmean näköinen.
Happamia, happamia sanoi kettu....
Premiumversio 45 507,95 € ja metalliväri 623,41 - 632,85€ tai premiumväri 946,25 - 960,57€.
Eli paremmin varusteltu versio tällä kertaa kohtuullisin lisäkuluin.
Premium hinta 46 653,40 € sis. toimituskulut 600 €.
No muualta saat sen 46107,95 toimituskuluineen.
Jenkeissä alk. 28150 dollaria.
HAHAHAHAHAHAA. Kämryssä ei ole muuta preemiumia kuin mallimerkintä ja hintalappu. HAHAHAHAHAHAHA:
kyllä menee itsellänikin uusi toyota camry tilaukseen, toivottavasti toyota autokauppa ottaa audini vaihdossa ja hyvittää siitä edes jotain, liikaa ollut audissa vikoja vaikkei ole vielä vanhakaan, 2016 vuosimalli ja ajettu 24 000km.
Sinänsä jännää kun täällä porukka hehkuttaa kyseistä menopeliä eikä kukaan kirjoittajista ole ole edes penkillä käynyt istumassa. Eiköhän ole parempi keskustella lisää kun tulee oikeasti tarjolle ja pääsee ihan oikeasti vertailemaan mitä kyseisellä rahalla saa?
Luuletko, että täällä on yhtään, joka pystyisi tuon ostamaan edes osamaksulla.
Tuossa vinha perä ja asia juuri näin. Tuskin kovinkaan moni käy edes koeajamassa.
Useammankin ja käteisellä, mutta minulle riittää uusi tuleva Corolla, ei ole tarvetta ökyillä tai esittää naapureille jotain.
Viimeviikolla tilasin. Heinäkuussa saan.
No, ei itelle, vaan vaimolle kauppakassiksi.
Hiukan hintava on lähtöhinta, liian korkea nykyisille Avensis-omistajille. Toisaalta saanut sellaisen käsityksen, että tiloiltaan kasvanut uusi Corolla voisi ottaa Avensiksen roolin jatkossa. 2 litran hybridi on jo varmaan mielyttävä tehoiltaan kun Avensikseen verrataan.
Kun Toyota Camry 2.5 Hybrid Active malli maksaa alle 40000 € ja kun auton hankkii yksillä renkailla / yksillä vanteilla ja kun saa hyvän alennuksen kun ei anna vaihdossa vanhaa autoaan niin auto lähtee 36000 € - 37000 € - eiks juu. Uutta autoa ostaessa ilman vaihtoautoa saa melkoisen alennuksen. Kuka tarvitsee uuteen autoon lisävarusteita sillä oli minkä merkkinen tahansa niin auton lisävarusteet maksavat tuhansia euroja. Tuossa Toyota Camry 2.5 Hybrid Active mallissa on niin paljon varusteita että lisävarusteita siihen ei tarvitse hankkia sillä siinä on jopa kaistavahti.
Kaistavahti Yariksestakin vakiona muistaakseni. Täytyy kyllä todeta että ihan turha varuste, ei ole koskaan päällä täällä. Voisin kuvitella, että käyttäisin sitä jos olisi vaarana nukahtaminen mutta silloin en mene rattiin ollenkaan.
Samaa mieltä kaistavahdista, ei mitään käyttöä.
Kyllä minä tingin mieluummin toiset renkaat orkkisvanteilla mukaan kuin lähden tilailemaan jotain kinkkivanteita ja renkaita netistä.
Yhdet vanteet ja yhdet kitkarenkaat riittää kun uuden auton ostaa sillä kitkarenkailla voi ajaa koko vuoden ja säästyy kaksi kertaa uodessa renkaidenvaihdosta joko itse tehden / maksamalla renkaidenvaihdosta rengasliikkeeseen.
Että ostat 40 tonnin auton ja sitten pitää alkaa säästää renkaissa? Auton merkkiä ei ole vaikea arvata.
Toyota Camry 2.5 Hybrid kuuluu kokoluokkaan johon kuuluu Mercedes-Benz E sarja - BMW 5 sarja - Audi A6 sarja - sillä Toyota Camry 2.5 Hybrid on iso tilava auto.
Noissa halvemmissa ei ole hyvää poppikonetta.
Eikä HUDia!
Camry on kallis, kun se maksaa 40 tonnia, mutta näille monivikaisille "bremiumeiksi" kutsutuille merkeille, missä ei ole mitään varusteita, 40 ei ole paljon.
Mitä erikoisia varusteita siinä perusmallin Camryssa sitten on?
"Camryä ei tosin yritetäkään tuoda markkinoille edullisena versiona, vaan jo alkaen hinnan Active -varustetason Camry on ylellisesti varusteltu. Siinä on vakiona mm. led-ajovalot ja nahkaverhoilu, täysi turvavarustelu ja mukautuva vakionopeussäädin."
Eiköhän siinä ole navi myös vakiona.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/75f55d14-b41f-4871-8650-051f77da0129_oa.shtml
Ei ole:
https://www.toyota.fi/download/cms/fifi/Toyota_Camry_hinnasto_091118_tcm-3018-1518997.pdf
Toyota Touch with Go -mediakeskus navigoinnilla (Hybrid Active)
autoveroton 890,00 autovero 100,78 kokonaishinta 990,78
No johan on syvältä. Ihme touhua Toyotalta.
50 tuhatta maksavissa saksalaisissa on vielä veivilasit ja pölykapselit.
Kuinka monta kertaa tai kuinka usein olette käyttäneet auton oma navia.? Kännyköissä on ilmaisia ja ajantasaisia Nav-appseja.
Mä käytän jatkuvasti. Viimeinen update keväältä. Lisäksi se on yhteydessä nettiin, reaaliaikaiset liikenne- ja säätiedot koko ajan.
Käytän auton navia aina kun tartten.
MP Metalliväri
Automaattivaihteisto
Jakopää ketjulla (ei kalliita hihnanvaihtoja)
Nahkaverhoilu
Peruutuskamera mediakeskuksen näytöllä
Pysäköintitutkat edessä ja takana
Automaattinen kaksialueinen ilmastointi,
Ajovakauden hallintajärjestelmä
Mukautuva vakionopeussäädin
Audion, kaistanvahdin ja vakionopeussäätimen painikkeet ohjauspyörässä
Hybridijärjestelmän voimankäytön mittari,
Kaistavahti ohjausavustimella
Liikennemerkkien tunnistusjärjestelmä
Mittariston värillinen 7 TFT-monitoiminäyttö ajotilan mukaan muuttuvalla grafiikalla
Pre-Collision -järjestelmä (PCS) automaattisella hätäjarrutustoiminnolla
Nahkapäällysteinen ohjauspyörä ja vaihteenvalitsimen pää
Aux-in ja USB -liitäntä edessä, kaksi USB-liitäntää takana
Bluetooth® -puhelimen puhelu- ja musiikkitoimintojen käyttö kosketusnäytöltä
Sähkötoimiset ikkunannostimet kiilautumisenestolla edessä ja takana
Nanoe® -ionigeneraattori ilmanpuhdistusjärjestelmä
Takamatkustamon ilmastointisuulakkeet
Smart Entry -avaimeton sisäänkäynti ja lukitusjärjestelmä
Automaattisesti kytkeytyvät ajovalot hämärätunnistimella
Automaattiset kaukovalot
Bi-LED-ajovalot projektorityyppiset,
Kevytmetallivanteet
17 renkaat 215/55 R17
Kovalla hinnalla yritetään saada aikaiseksi premiumia, saa nähdä tuleeko sitä, vai jääkö Avensiksen tasolle. Jostain ne rahat on kerättävä uusiin sähköautomalleihin.
Toyota Camry on Yhdysvalloissa puolustanut myydyimmän henkilöauton titteliä vuodesta 2001 asti joten siitä tietää että Toyota Camry on autoja rakastavan amerikkalaisen auto ja kun ollaan Yhdysvaltojen 51. osavaltio niin siitä mallista tulee suosittu myös täällä Suomessa. Yhdysvalloissa on myyty Toyota Camry merkkisiä autoja vuosittain uutena satoja tuhansia joten siitä tietää että se on hyvä auto.
Mietipä jenkkien tuloja autojen hintoihin. useimpien vuosipalkalla voisi ostaa monta Toyotaa. Isot isokoneiset SUVit ovat kaikkein suosituimpia, Camry on sikäläisittäin "jokapojan" auto, ei mikään keskituloisen elinikäinen haave kuten Suomessa. Kannattaa muistaa että 1 dollari vastaa ostovoimaltaan lähes 2 euroa.
Eipä sinä USA camryssä olla muita yhtäläisyyksiä eurooppa mallien kanssa kuin keula merkki, neljä pyörää, ulkonäkö pääpiirteittäin. Kaikki muu on tehty USA makuun joka poikkeaa tyystin europpalaisten toiveista. Tietenkin useassa on erilainen ajoneuvolainsäädäntö kuin Euroopassa.
Bulkkituote näköjään jopa jenkeissä. Minä puolestani en käsitä miten joku voi ostaa tuotteen maasta joka teurastaa suojeltuja valaita vuonna 2018. Ja kehtaa väittää että muka tieteelliseen tutkimukseen. Hyi hemmetti ja muistetaan mitä japskit teki kinuskinaisille viime isossa sodassa. joku roti mistä ostetaan. ja muuten japsit ei osta meiltä juuri mitään kuin vähän paperia. suomen suurimmat vientimaat ovat saksa ruotsi . joten osta niistä maista ellei kotimainen ole mahdollista. J a tätä ei kukaan voi väittää perusteettomaksi. paitsi tietenkin kotiryssät ja niitä tuntuu piisaavan. Sääli.
Juu ja muistetaan mitä germaanit teki juutalaisille.
Ostetaan siis kaikki joukolla ranskalaisia ja ruotsalaisia autoja .
Tojo ee.myyntihinta 30900 tojo fi verotonhinta 35200 vero 4000 kallis on rahti vai ahne maahantuoja.
Valistetaan+sinuakin+ihmettelijää,+että+Suomessa+maksetaan+24%+ALV+myös+autoverosta+eli+"täysin+veroton"++Camryn+hinta+on+alkaen+hieman+yli+29000+€
Pidetään jäitä hattussa ja katsotaan kotimaisten autolehtien testit ensin.
Ja ei sitten huudella että "Väärin testattu!"
Olkoon Camry sitten kallis tai ei, mutta kuka enää ostaa Priusta? Varustelu huomioiden samanhintainen, mutta pienempi, rumempi ja tehottomampi?
Pienempi on monasti parempi. Nykyään suurin osa ajosuoritteista on kaupungissa.
Harmi vaan että vallalla on idioottimainen tapa tehdä pienemmistä malleista epämukavia (melu , voimalinja, jousistus, pankit). Näin siis kaikilla merkeillä.
Uuteen Prikuseen saa nelivedon ja sillä saa vetää kärryä. Camryllä ei saa vetää kun vetopainoa on sama kui Bemarin hybrideissä.
Joo, ihminen saa tykätä pienestä, ihan perustellusti voi olla monelle parempi, mutta eihän kukaan pöljä maksa pienestä samaa kuin isosta. Ellei sitten laatu ole huomattavasti parempi, edes mielikuvissa, kuten BMW 3:sta maksetaan enemmän kuin isommasta ja kehittyneempää tekniikkaa omaavasta Camrysta. Mutta että saman merkin kesken pienestä ja rumasta sama kuin isosta ja, jonkun silmään komeasta..tai edes vähemmän rumasta. Aika kalliiksi tulee peräkoukku.
Seuratkaapa kirjoittelua. Kaikki negatiivinen ja Toyotaa dissaava kirjoittelu tulee samasta osoitteesta.
Eipä tule. Minä olen dissannut Toyotaa usein enkä asu edes lähellä Jyväskylää. Mikä helvetin idea on on kaataa kaikki jonkun mielikuvitus-Pentin niskaan? Tuolle vainoharhaisuudelle nauraa hevosetkin.
Koeta ryhdistäytyä tojohönö.
Sama juttu. Olen useasti kertonut totuuksia Toyotasta, niin on tullut pentittelyä kommentteihin. En ole ikinä ennen kuullutkaan kyseisestä hepusta tai asu lähelläkään jyskylää. Täytyy siis todeta harhainen tojohönö
Täytyy kyllä sanoa et 45-50t hintaan löydän muutakin.
Tottakai löydät. Kukin sitten harkitsee mikä niistä tarjoaa parhaan vastineen rahalle mukaanlukien mahdollinen imagovastine, se kunkin omassa päässä mahdollisesti oleva immateriaalinen lisä saksalaisissa kilpailijoissa, jota ei tietenkään voi väheksyä, onhan se vastine rahalle sekin että itsestä tuntuu hyvältä vaikkei muut näkisi asiaa samalla lailla.