Taas riennettiin sankoin joukoin pyhäinpäivänä viemään kynttilöitä haudoille.
Niinkuin aina on viety.
Mutta mihin unohtuivat palvelukotien asukkaat.
Hekin ilahtuisivat jos tulisi valon tuoja heitä katsomaan.
Toisi mukanaan ledivalon pimeälle ikkunalle tai säihkettä pöydälle.
He ovat vielä täällä keskuudessamme.
Älkää unohtako iäkkäitä omaisianne.
Valoa kansalle
14
495
Vastaukset
- Vai-stadissako-olit
Ryyppäämässäkö olet ollut viikon? Pyhäinpäivä mennyt.
Vai
En edes tarkalleen enää muista, mitä ryyppääminen tarkoittaa?
Se on jotain pään sekoittamista halvoilla litkuilla, vissiin.
Pois sellainen minusta on ollut jo vuosikaudet.
- staka
Kaikki vanhat läheiset on kuolleet. Tai on serkku ja vaimonsa, yli 9-kymppisiä, palvelukodissa.
Eivät tunne eivätkä tunnista enää edes lapsiaan. Olisikohan jostain ledistä heille iloa?- OlenMuistanut
2lesken kirjoitti:
staka
Enenpi siitä on iloa palvelukodissa kun haudalla.Ei sitä tiedä.... Kynttilän liekki nousee ylöspäin Luojaa kohti ja lähettää myötänsä rukouksen ja läheiselleen tiedon, että tämä on muistettu.
- Hyssy
OlenMuistanut kirjoitti:
Ei sitä tiedä.... Kynttilän liekki nousee ylöspäin Luojaa kohti ja lähettää myötänsä rukouksen ja läheiselleen tiedon, että tämä on muistettu.
Kynttilän sytyttäminen haudalle tuo lohtua sen sytyttäjälle, ei sekään huono ole.
- Ei-aina-tyyntä
Entä kun tuulee ja liekki lepattaa joka puolelle, sammuukin?
Meneekö terveiset yläkertaan? OlenMuistanut kirjoitti:
Ei sitä tiedä.... Kynttilän liekki nousee ylöspäin Luojaa kohti ja lähettää myötänsä rukouksen ja läheiselleen tiedon, että tämä on muistettu.
Eiköhän se kynttilöitten kanssa tuohustelu haudoilla ole alunperin jotain katolisen kirkon taikauskoa.
Ainakin tämän meidän kylän historiassa lukee, että se tapa tuli italialaisten mukana tänne meillekin. Sitten alkoivat toiset matkia perässä vaikka eivät edes ymmärtäneet miksi niitä katolilaiset sytytteli. Eikös ortodoksit vieneet aikoinaan ruokaakin haudoille. Vai tekeekö ne sitä vieläkin? Sitten varikset kävivät ne syömässä ja omaiset uskoivat vainajalla olleen nälkä.- lyhtyyn
Ei-aina-tyyntä kirjoitti:
Entä kun tuulee ja liekki lepattaa joka puolelle, sammuukin?
Meneekö terveiset yläkertaan?Kynttilää varten o lyhty, siinä palaa turvassa tuulelta.
Tellukka kirjoitti:
Eiköhän se kynttilöitten kanssa tuohustelu haudoilla ole alunperin jotain katolisen kirkon taikauskoa.
Ainakin tämän meidän kylän historiassa lukee, että se tapa tuli italialaisten mukana tänne meillekin. Sitten alkoivat toiset matkia perässä vaikka eivät edes ymmärtäneet miksi niitä katolilaiset sytytteli. Eikös ortodoksit vieneet aikoinaan ruokaakin haudoille. Vai tekeekö ne sitä vieläkin? Sitten varikset kävivät ne syömässä ja omaiset uskoivat vainajalla olleen nälkä.Yleistynyt tapahan se on, minä vien kun muutkin vievät kynttilöitä haudalle palamaan. Niinhän ne monet muutkin tavat ja tekemiset.
Ja mistä vainajat tietää mikä liekki heille on sytytetty, kaikenlaista tulta pidetään ja nuotiota poltetaan.
Kolmen kuukauden iässä kuollut lapseni ei palavaa kynttilää ehtinyt eläessään nähdäkään, kun kesäkuusta syyskuuhun vain eli.
Voivathan vainajat olettaa jopa tupakanhehkun olevan tervehdys maan päällä puuhastelevaiselta jälkeläiseltä, että usein meitä muistaa, kun alvariinsa hehkuttaa.
Äidillä on komeat puunmalliset valot parvekkeellaan, isä varmaan katsoo, että siellä se leski turhaan sähköä kuluttaa.
Patterikynttilääkin polttelee, onneksi siltä on otettu tulitikut pois.- Siilenämää2
Eihän sitä tiedä mitä ikääntynyt palvelukodin asukas vielä aistii. Tiedä mitä kynttilän valo hänelle antaa. Samoin laittaisin hänelle tuttua musiikkia soimaan, mielen sopukoista saattaa hänelle nousta muistoja. Tyypillinen syy unohtaa muistisairas vanhus laitokseen on se ettei muka muist, osaa tai tunnista tai ylipäätään tunne. Mistä tietää vaikka hän on ruumiinsa vanki eikä osaa osoittaa että tuntee vielä jotain.
Kohtele minua hyvin,
sitten kun en enää muista nimeäni.
Sitten kun tämä päivä on sekoittunut eiliseen.
Sitten kun aikuiset lapseni ovat kasvaneet muistoissani pieniksi jälleen,
sitten kun en enää ole tuottava yksilö,
kohdelkaa minua silloinkin ihmisenä.
Välittäkää minusta,
antakaa rakkautta,
koskettakaa hellästi.
Kello hidastaa, eräänä päivänä se pysähtyy kokonaan,
mutta siihen on vielä aikaa.
Antakaa minulle arvokas vanhuus."
- Tuntematon
Niin samaa mieltä kanssasi. Liian moni vielä keskuudessamme oleva vanhus jää niin yksin, vaille muistamista. Itselläkin huono omatunto, kun vanhaa äitimuoria liian harvoin tulee käytyä katsomassa. Mutta kun matka pitkä ja tämän omankin "palvelukodin" ylläpitäminen vie aikaa ja voimia.
- Siilenämää2
Meidän vanhuksemme pääsi tehostetttuun palveluasumiseen kuukausi sitten. Se paikka on täällä samalla paikkakunnalla missä itsekin asumme. Joku lapsista käy hänen luonaan joka päivä. Siltikin on huono omatunto että oisko pitänyt mahdollistaa hänen asumisensa kotona mutta voimat vaan yksinkertaisesti ei riitä pyörittämään omaa arkea. Ympärivuorokautista hoitoa vaativan hoitotyö ei ole mitää kevyttä hommaa. Nyt pitää vaan hakea se sopiva sykli millä ei unohdeta vanhusta hoitopaikkaan mutta jaksetaan täysipainoisesti myös omaa elämää.
- hyvämieli
vanhoillakin on äänioikeus?sitähä voidaan katsoo vaik lahjomaksi,riistämiseksi,HÖYNÄYTTYMISEKSI jos et ole JÄRJESTÄYTYNY valoja viedäksesi.mitä tääl enää uskaltaa???paloturvallisuus ym.PARAS ku vie sen kynttilän kuolleelle,ei se paljo hanttiinkaa pistä.ja on laillista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2802554Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001374- 1081251
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831241Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi971188Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581185- 441042
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi71946Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22890- 33797