Olisko jollakin kollegalla tietoa salaojituksen tuen hakemisesta? Salaojakeskuksesta sanoivat, että se haetaan hyrrän kautta. Mutta kun avaan hyrrän, niin siellä ei löydy investointituista salaojistus tuen hakemusta.
Mistä se pitäisi löytyä, ja miten haen kyseistä tukea?
Salaojitus
4
246
Vastaukset
- omantilanostanut
Salaojituksen tuki on yhtä tyhjän kanssa. Teettävät sinulle kalliit suunnitelmat ja likvi/tutkalaskelmat ja maksat niistä jo melkoisesti. Suunnnitelmat pitää toteuttaa pilkulleen, muuten et saa tukea.
Opin tämä kantapään kautta, kun lasketutin vanhan salaojitussuunnitelman ajantasalle ja tehtiin likvilaskelma, sitten lopputulos, että olisin joutunut toteuttamaan 90000€ suunnitelman pilkulleen saadakseni 30000€ tuen. Tein homman kuitenkin omatoimisesti kokonaisuudessaan 30000€:lla ja hankin vielä omaa kalustoakin tuohon rahaan. Eli säästin 60000€!!
Ojastot toimivat ihan hyvin ja viljasta ei ole maksettu minulle yhtään vähempää, vaikka olenkin voinnut tuottaa viljaa halvemmalla.
Voihan sitä tukea tietty hakea, enkä sitä kiellä, mutta harkitse kuitenkin.- ketjunaloittaja
Otan mielelläni vastaan neuvoja.
Salaojitussuunnitelma maksoi 4170€ 23 hehtaarille.
Suunnitelman mukaan kokonais kustannus on 93000€, josta työ osuus on 41000€. Mitenkä siis siis salaojitan halvimmalla tavalla, ja jos ilman investointitukea, niin miten teen sen halvemmalla kuin oma osuuteni ilman investointitukea on?
- ojanpiilottaja
Samaa itse ihmetellyt. Eli en ole omasta hyrrästänikään tuota salaojituksen investointitukihakemusta löytänyt. ProAgrialtakin sanoivat että sieltä se pitäisi löytyä kun sieltä sitä kysyin.
Että itsekin siis kysyisin miten se investointihakemustehdään ja mistä sen saa! - Lomake3314
Olisiko tuosta apua, lomake 3314 http://www.mavi.fi/fi/Sivut/haku.aspx?k=Lomake 3314
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3462771Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201539Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481370Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan151016Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa57987Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta27934En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm82913Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149898- 80898
Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205839