moi kertokaapa kokemuksistanne passat 2,0 2002 öljynkulutuksesta,itsellä vie noin 1600klm ajettu noi puolitraa öljyä 5w-40 mobil onko liikaa,kun olen kuullut että jotkut samanlaiset autot vie paljon enemmän autollani ajettu 224000klm
Vastaukset 12
- Petuliini
Ajettu rapiat 150 000. Vm. -11. Öljyä kuluu noin litra/30 000 km. Kerran lisään huoltovälillä. Dieselmoottori kysessä.
- liikaavie
kertoko myyjä kulutuksesta.korjaus on sen vastuulla
- roskapostiakin
Ei kyllä onnistunut moottori tarvitse öljynlisäystä vaihdon välillä . Kuluneisuus tietenkin ajanmyötä tuo kulutusta mutta lisäystarve ennen alarajaa ?
- kusetus.firma
Mulla kulutti uusi Polo GTI 15 litraa 30 tkm huoltovälillä Long Life öljyillä, oli kuulemma ihan tehtaan sallimissa rajoissa. Mietin vaan, että miksi on kehitetty erikseen Long Life öljyt pitkiin huoltoväleihin, kun koko moottorin 3,6 litran öljymäärä vaihtuu moneen kertaan huoltovälin aikana.
Kulutus oli 0,5 litraa / 1000 km ja ihan uudesta alkaen, myin pois kun takuu päättyi. Moottori oli mennyt uudella omistajalla koko ajan huonommaksi nopeaan tahtiin, 88 tkm ajettuna kulutti jo 2,21 litraa / 1000 km, Airportin korjaamo suositteli huohotinletkun vaihtoa, letkun hinta 50 euroa, uusi moottori maksaisi 9000 euroa ja asennuksineen vähän päälle.
Arvaatte varmaan miksei näitä korjata takuuseen.- Huohotinjookylläheh
Ajatko vielä volsulla, jos ajat, niin voit miettiä, mitä mieltä olen asiasta.
- vexsi66
Joo pensa kone on ja lisäsin öljyä piirun yli puolenvälin min-maximin,koska reissuun lähdössä,olen kumminki kuullut että jotku vähemmän ajetutkin vie n ,litran tuhanteen kilsaan!
- tmkertoiVWskodaöljyt
ÖLJYNKULUTUS
KULUTTAAKO AUTOSI ÖLJYÄ? ONKO ÖLJYN LISÄÄMINEN LIIANKIN TUTTUA? MOOTTORIN ÖLJYNKULUTUS KURIIN SEINÄJOEN MOOTTORIHIOMOLLA!
Moottorin liiallinen öljynkulutus on kiusallinen vaiva. Öljyn palaminen voi myös aiheuttaa moottorivaurion tai muiden osien hajoamisen. Audin ja Vw 1.8 ja 2.0 TFSI moottorit ovat hyvinkin tunnettuja tästä vaivasta.
lainattu Seinäjoen moottorihiomo sivuilta - lueVWaudiskodatieto
TM seuraa turvavoiden korjausta kun löysi vian
seuraako myös todettua suunnitteluvirhettä eli VW konsernin öljynsyöntiä?
TM 19/2017 - paras19tdi
Olematon ainakin 1.9 tdi:ssä, öljynvaihto välillä ( 10 000km), ei tarvitse lisäillä, ja ei kuluta öljyä, ajettu vaivaset 434 650 km, ja varman tuntuinen vehje on vielä, kulutuskaan hirveä ole, viimeksi matka-ajossa mitattu 4,88 litraa/ 100 kilsaa, ja vuosimalli 2003.
- daspaska
eihän se öljynkulutus koskekaan noin vanhaa volkkaria vika on 2008-2013 vuoden malleissa, tuon ikäisessä häviää jo pellit ympäriltä.ps kuka torvi vaihtaa öljyjä 10 000km välein
- puhtaillaöljyillä
10tkm öljynvaihto on järkevin. Moottori kuluu vähiten puhtaalla öljyllä.
Nykyisissä autoissa vielä tärkeämpää.
Vaihdan itse aina kerran vuoteen n 10-12tkm . Uudehko auto alle 50tkm ajettu
- Anonyymi
Öljyrenkaat ovat siis hyvin karstaiset naftalla liotella kakka poijes.👩🔧
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3271608Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311309Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5101266- 651031
- 74980
- 53766
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M111743Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen75732Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän38658Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl468657