moi kertokaapa kokemuksistanne passat 2,0 2002 öljynkulutuksesta,itsellä vie noin 1600klm ajettu noi puolitraa öljyä 5w-40 mobil onko liikaa,kun olen kuullut että jotkut samanlaiset autot vie paljon enemmän autollani ajettu 224000klm
öljyn kulutus
vexsi66
12540
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ajettu rapiat 150 000. Vm. -11. Öljyä kuluu noin litra/30 000 km. Kerran lisään huoltovälillä. Dieselmoottori kysessä.
kertoko myyjä kulutuksesta.korjaus on sen vastuulla
Ei kyllä onnistunut moottori tarvitse öljynlisäystä vaihdon välillä . Kuluneisuus tietenkin ajanmyötä tuo kulutusta mutta lisäystarve ennen alarajaa ?
Mulla kulutti uusi Polo GTI 15 litraa 30 tkm huoltovälillä Long Life öljyillä, oli kuulemma ihan tehtaan sallimissa rajoissa. Mietin vaan, että miksi on kehitetty erikseen Long Life öljyt pitkiin huoltoväleihin, kun koko moottorin 3,6 litran öljymäärä vaihtuu moneen kertaan huoltovälin aikana.
Kulutus oli 0,5 litraa / 1000 km ja ihan uudesta alkaen, myin pois kun takuu päättyi. Moottori oli mennyt uudella omistajalla koko ajan huonommaksi nopeaan tahtiin, 88 tkm ajettuna kulutti jo 2,21 litraa / 1000 km, Airportin korjaamo suositteli huohotinletkun vaihtoa, letkun hinta 50 euroa, uusi moottori maksaisi 9000 euroa ja asennuksineen vähän päälle.
Arvaatte varmaan miksei näitä korjata takuuseen.
Ajatko vielä volsulla, jos ajat, niin voit miettiä, mitä mieltä olen asiasta.
Joo pensa kone on ja lisäsin öljyä piirun yli puolenvälin min-maximin,koska reissuun lähdössä,olen kumminki kuullut että jotku vähemmän ajetutkin vie n ,litran tuhanteen kilsaan!
ÖLJYNKULUTUS
KULUTTAAKO AUTOSI ÖLJYÄ? ONKO ÖLJYN LISÄÄMINEN LIIANKIN TUTTUA? MOOTTORIN ÖLJYNKULUTUS KURIIN SEINÄJOEN MOOTTORIHIOMOLLA!
Moottorin liiallinen öljynkulutus on kiusallinen vaiva. Öljyn palaminen voi myös aiheuttaa moottorivaurion tai muiden osien hajoamisen. Audin ja Vw 1.8 ja 2.0 TFSI moottorit ovat hyvinkin tunnettuja tästä vaivasta.
lainattu Seinäjoen moottorihiomo sivuilta
TM seuraa turvavoiden korjausta kun löysi vian
seuraako myös todettua suunnitteluvirhettä eli VW konsernin öljynsyöntiä?
TM 19/2017
Olematon ainakin 1.9 tdi:ssä, öljynvaihto välillä ( 10 000km), ei tarvitse lisäillä, ja ei kuluta öljyä, ajettu vaivaset 434 650 km, ja varman tuntuinen vehje on vielä, kulutuskaan hirveä ole, viimeksi matka-ajossa mitattu 4,88 litraa/ 100 kilsaa, ja vuosimalli 2003.
eihän se öljynkulutus koskekaan noin vanhaa volkkaria vika on 2008-2013 vuoden malleissa, tuon ikäisessä häviää jo pellit ympäriltä.ps kuka torvi vaihtaa öljyjä 10 000km välein
10tkm öljynvaihto on järkevin. Moottori kuluu vähiten puhtaalla öljyllä.
Nykyisissä autoissa vielä tärkeämpää.
Vaihdan itse aina kerran vuoteen n 10-12tkm . Uudehko auto alle 50tkm ajettu
Öljyrenkaat ovat siis hyvin karstaiset naftalla liotella kakka poijes.👩🔧