Vaihdevuositesti sanoo ei, oireet kyllä

Akka_48v

Kahdet viimeiset kuukautiset jääneet tulematta.
Kaksi raskaustestiä kuukauden välein näytti negatiivista, samoin vaihdevuositesti.

Googlettaessa oireita törmään kuitenkin aina vaihdevuosiin (tai diabetekseen).
Pari viikkoa mm. jalkoja pakottanut iltaisin todella kovasti, oikein levottomat jalat.
Vatsakramppeja aina syönnin jälkeen, turvotusta muutenkin.
Vähän samanlainen tunne kuin juuri ennen kuukautisia; ikäänkuin tiukka vaate kiristäisi vyötäröllä vaikka olisi alasti.
Ruokahalu aivan pohjaton, vaikka mikään ei enää oikein maistukaan miltään.
Seksi ei kiinnosta pätkääkään.
Tämän keskustelupalstan oirelistalta löytyi paljon muutakin, mikä tuntuu tutulta.
Esim. kierto ollut viimeiset kolme vuotta vain 26 päivää ja säännöllinen, parin päivän välivuodolla, kun taas teinistä nelikymppiseksi kierto oli pitkä ja jokseenkin epäsäännöllinen.

Näiden oireiden kanssa pärjään vielä, mutta mietityttää, pitäisikö kuitenkin käydä tutkimuksissa, kun testi oli eri mieltä...

4

318

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nykyaikaa

      Parasiiteilta kuullosta?

    • rusinainen_2018

      Mikä ihmeen testi? Luota vain itseesi. Raskaus on hyvin epätodennäköinen jo 10 vuotta ennen vaihdevuosia. Munasolut ovat vanhenneet, eikä keltarauhanenkaan toimi kunnolla (mikä on raskauden jatkumisen edellytys). Nuorellakin naisella joka toinen raskaus päätyy jopa jo aivan alkumetreillä keskenmenoon. Kun nainen lähenee viittäkymppiä, on raskauden jatkumisen todennäköisyys noin 1:40. Vain harva lisääntyy enää viisissä kymmenissä.

      Todennäköisin vaihtoehto on vaihdevuodet. Ensin vuodot tihentyvät, kun aivolisäke patistaa loppuun hupenevia munasarjoja irrottamaan viimeiset munasolut. Sen jälkeen vuodot harvenevat, ja voivat olla nk. tyhjennysvuotoja ilman mitään ovulaatiota. Jos vuotoja tulee vielä vuoden vuototauon jälkeen, on aiheellista mennä lääkäriin.

      Vaihdevuodet eivät ole sairaus, vaikka sitä sellaisena nykymaailmassa käsitellään. Jos tarvitset lääkeitieteellistä hoitoa (hormonikorvaushoito tai muu lääkehoito), mene lääkäriin. Jos haluat luomuilla, ja epäillystä sairaudesta ei ole, voit jatkaa omillasi.

      Itsellänikin oli nuorena epäsäännölliset vuodot, jotka säännöllistyivät parikymppisenä. Olen 44 ja lapseton. Pari vuotta sitten kierto alkoi lyhentymään. Nyt noin 24 - 25 pv. Olo on ollut jo pidempäänkin sellainen, että omalla kohdallani vaihdevuodet taitavat tulla varhain. Eniten harmittaa naaman rypyt, joita on reippaasti jo nyt, mutta korvaushoitoja en haluaisi.

      • ei_loppua_näy

        Mites nyt sitten, kun ekaksi lyheni kierto kolmeksi vuodeksi, ja sen jälkeen palasi taas ennalleen? Luulin, että loppu jo häämöttää, mutta ei... Nyt taas normaali kierto ja ikääkin jo 50.


      • hyvänäin
        ei_loppua_näy kirjoitti:

        Mites nyt sitten, kun ekaksi lyheni kierto kolmeksi vuodeksi, ja sen jälkeen palasi taas ennalleen? Luulin, että loppu jo häämöttää, mutta ei... Nyt taas normaali kierto ja ikääkin jo 50.

        Minulla alkoi vaihdevuodet jo 40v ja vuotoja tuli miten sattui, toisinaan useankin kuukauden välein 2 vuoden ajan. Aikansa sitä kesti, mutta nyt ovat onneksi ohi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      184
      1779
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      923
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      111
      805
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      209
      674
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      134
      641
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      52
      601
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      20
      600
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      572
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      556
    Aihe