Vaihdevuositesti sanoo ei, oireet kyllä

Akka_48v

Kahdet viimeiset kuukautiset jääneet tulematta.
Kaksi raskaustestiä kuukauden välein näytti negatiivista, samoin vaihdevuositesti.

Googlettaessa oireita törmään kuitenkin aina vaihdevuosiin (tai diabetekseen).
Pari viikkoa mm. jalkoja pakottanut iltaisin todella kovasti, oikein levottomat jalat.
Vatsakramppeja aina syönnin jälkeen, turvotusta muutenkin.
Vähän samanlainen tunne kuin juuri ennen kuukautisia; ikäänkuin tiukka vaate kiristäisi vyötäröllä vaikka olisi alasti.
Ruokahalu aivan pohjaton, vaikka mikään ei enää oikein maistukaan miltään.
Seksi ei kiinnosta pätkääkään.
Tämän keskustelupalstan oirelistalta löytyi paljon muutakin, mikä tuntuu tutulta.
Esim. kierto ollut viimeiset kolme vuotta vain 26 päivää ja säännöllinen, parin päivän välivuodolla, kun taas teinistä nelikymppiseksi kierto oli pitkä ja jokseenkin epäsäännöllinen.

Näiden oireiden kanssa pärjään vielä, mutta mietityttää, pitäisikö kuitenkin käydä tutkimuksissa, kun testi oli eri mieltä...

4

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nykyaikaa

      Parasiiteilta kuullosta?

    • rusinainen_2018

      Mikä ihmeen testi? Luota vain itseesi. Raskaus on hyvin epätodennäköinen jo 10 vuotta ennen vaihdevuosia. Munasolut ovat vanhenneet, eikä keltarauhanenkaan toimi kunnolla (mikä on raskauden jatkumisen edellytys). Nuorellakin naisella joka toinen raskaus päätyy jopa jo aivan alkumetreillä keskenmenoon. Kun nainen lähenee viittäkymppiä, on raskauden jatkumisen todennäköisyys noin 1:40. Vain harva lisääntyy enää viisissä kymmenissä.

      Todennäköisin vaihtoehto on vaihdevuodet. Ensin vuodot tihentyvät, kun aivolisäke patistaa loppuun hupenevia munasarjoja irrottamaan viimeiset munasolut. Sen jälkeen vuodot harvenevat, ja voivat olla nk. tyhjennysvuotoja ilman mitään ovulaatiota. Jos vuotoja tulee vielä vuoden vuototauon jälkeen, on aiheellista mennä lääkäriin.

      Vaihdevuodet eivät ole sairaus, vaikka sitä sellaisena nykymaailmassa käsitellään. Jos tarvitset lääkeitieteellistä hoitoa (hormonikorvaushoito tai muu lääkehoito), mene lääkäriin. Jos haluat luomuilla, ja epäillystä sairaudesta ei ole, voit jatkaa omillasi.

      Itsellänikin oli nuorena epäsäännölliset vuodot, jotka säännöllistyivät parikymppisenä. Olen 44 ja lapseton. Pari vuotta sitten kierto alkoi lyhentymään. Nyt noin 24 - 25 pv. Olo on ollut jo pidempäänkin sellainen, että omalla kohdallani vaihdevuodet taitavat tulla varhain. Eniten harmittaa naaman rypyt, joita on reippaasti jo nyt, mutta korvaushoitoja en haluaisi.

      • ei_loppua_näy

        Mites nyt sitten, kun ekaksi lyheni kierto kolmeksi vuodeksi, ja sen jälkeen palasi taas ennalleen? Luulin, että loppu jo häämöttää, mutta ei... Nyt taas normaali kierto ja ikääkin jo 50.


      • hyvänäin
        ei_loppua_näy kirjoitti:

        Mites nyt sitten, kun ekaksi lyheni kierto kolmeksi vuodeksi, ja sen jälkeen palasi taas ennalleen? Luulin, että loppu jo häämöttää, mutta ei... Nyt taas normaali kierto ja ikääkin jo 50.

        Minulla alkoi vaihdevuodet jo 40v ja vuotoja tuli miten sattui, toisinaan useankin kuukauden välein 2 vuoden ajan. Aikansa sitä kesti, mutta nyt ovat onneksi ohi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2538
    2. 135
      1945
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1276
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1271
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1131
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1122
    7. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      27
      1113
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1079
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1029
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      60
      992
    Aihe