oonko ihan pöhkö ku en tiedä mitä kolmas sormus nimettömässä meinaa. äidillä on sellane ja se käyttää sitä vaan harvoin, jossain juhlissa tms. joskus kysyin siltä mitä se tarkottaa mut jotain se vaan hymisi että semmosta vaan.
liittyiskö vaikka lapsen saamiseen tai jotain?? vai onko se vaan huvin vuoksi hankittu.
oliskohan jollain tietoa?
(ja ei, en nyt jaksa alkaa guuglettaa)
kolmas sormus
15
10999
Vastaukset
- xxxxxx
Eiköhän siihen ole jokaisella ihan oma syy. Jollekin on mies tai vaikkapa anoppi lahjoittanut sormuksen, kun ensimmäinen lapsi on syntynyt tai saanut ensimmäisen hääpäivän kunniaksi.
Tuttavapiirissä löytyy myös tapaus, jossa mies petti ja kun sopu sitten pitkän ajan kuluttua kuitenkin syntyi, hän osti vaimolle sormuksen "uuden liiton" kunniaksi. Vaimo pitää tätä vasemmassa nimettömässä kolmantena sormuksena.
En ole ainakaan kuullut että sillä mitään erikoisempaa merkitystä olisi.- sormukseton
Ja kyseisessä sormessahan saa pitää mitä sormusta vaan. Se ei ole varattu vain kihla tai vihkisormukselle.
Kysyppä vielä siltä äidiltäsi, että jos hän päästäisi sinut "tuskistasi" ja kertoisi.
Tuskin ainakaan on mitään yleistä tapaa pitää kolmatta sormusta. Varmaan on ihan joku oma juttu.
- Laura
Omalla äidilläni tuo kolmas sormus on huomenlahja, eli ensimmäisenä avioaamuna saatu lahja. Tällaista käytäntöä olen kuullut useammallakin.
Monilla kolmas sormus on hankittu lasten johdosta. Kaunis tapa minusta on se, että jokaisen lapsen syntyessä sormukseen lisätään yksi timantti.
Ei siis mitään yhtenäistä käytäntöä eikä toisaalta mitään pakkoa sitä kolmatta olla, käsittääkseni sen käyttö on kuitenkin enemmän poikkeus kuin sääntö. - saila
kihloihin ja naimisiin mennessään vanhemmillani ei ollut juurikaan ylimääräistä rahaa, joten sormukset olivat halvat ja yksinkertaiset. myöhemmin rahatilanteen kohentuessa, isäni osti äidille timanttisormuksen, jota äitini pitää vasemmassa nimettömässä kihla ja vihkisormusten kanssa.
- on näin
Minulla on sormessa ensin sileä kihlasormus, sitten Tillanderin timanttivihkisormus ja kolmantena samanlainen kuin kihlasormus, mutta puoli numeroa pienempi ympärykseltään. Se pitää laihtuneissa sormissa nuo kaksi muuta sormusta kyydissä. Oikeampi syy kolmannelle sormukselle on, että sain sen oltuamme mieheni kanssa 10 vuotta yhdessä (kolme niistä naimisissa).
Vihkisormus näyttää kivalta kahden sileän renkaan välissä.
- Trial
Joskus olen lukenut sellaisen selityksen, että kolmas sormus vasemmassa nimettömässä on sellainen "leuhkimissormus" tyyliin "katsokaa kuinka paljon mieheni minua rakastaa - sain kolmannen sormuksen!" Se sormus kuulemma tungetaan nimenomaan vasempaan nimettömään (voisihan uuden sormuksen hankkia johonkin muuhunkin sormeen), jotta muut ymmärtävät, että se on erityinen lahja mieheltä.
- tapa.
Naisen jäädessä leskeksi, ottaa hän miehensä sormuksen käyttöön. Kaikki lesket eivät lakkaa käyttämästä sormuksia.
- .kukkis.
tapa. kirjoitti:
Naisen jäädessä leskeksi, ottaa hän miehensä sormuksen käyttöön. Kaikki lesket eivät lakkaa käyttämästä sormuksia.
...kihla- ja vihkisormukset siirretään yleensä oikean käden nimettömään. Eli oikean käden nimetön on nk. leskensormi. Aivan kuin vasemman käden nimetön on yleisesti ajateltuna tarkoitettu niille kihla- ja vihkisormuksille.
- ...
.kukkis. kirjoitti:
...kihla- ja vihkisormukset siirretään yleensä oikean käden nimettömään. Eli oikean käden nimetön on nk. leskensormi. Aivan kuin vasemman käden nimetön on yleisesti ajateltuna tarkoitettu niille kihla- ja vihkisormuksille.
Kyllä meillä ortodokseilla oikean käden nimetön on ihan kihla- ja vihkisormusten oikea pitopaikka....
- unknown
Olen alalle koulutettu. Alkuperäinen käytäntö on se, että nainen leskeksi jäädessään teetätti miehensä sormuksesta kolmannen sormuksen. Se oli lesken merkki, mutta nykyään siihen on kaikilla omat syynsä. itse aion laittaa kolmannen sormuksen ensimmäisen hääpäivän kunniaksi.
- elisaari
.kukkis. kirjoitti:
...kihla- ja vihkisormukset siirretään yleensä oikean käden nimettömään. Eli oikean käden nimetön on nk. leskensormi. Aivan kuin vasemman käden nimetön on yleisesti ajateltuna tarkoitettu niille kihla- ja vihkisormuksille.
Olen avioeron jälkeen pitänyt ex-mieheltäni saamaani timanttisormusta, jonka sain 10-vuotishääpäivänä, vasemmassa nimettömässä. Sormessa on syvä ura vihkisormuksen jäljiltä, ja se näyttää mielestäni pahalta. En ole ajatellut että tällä sormuksen pitämisellä mitenkään yritän näyttää naimisissa olevalta. Nyt kuitenkin poikani mielestä se on todella hassua ja väärin, että minulla eronneena on timanttisormus vasemmassa nimettömässä, koska se on vain ja ainoastaan kihla- ja vihkisormuksille tarkoitettu. Mitä sanoo laki ja hyvät tavat?
- arlii
Siskoni käyttää vasemmassa nimettömässään kolmatta sormusta.. Se on perintösormus mummoltamme. Ei sillä kai mitään muuta merkitystä hänelle ole kuin muisto mummosta. (En tosin ole kysynyt asiaa häneltä.)
- Shekou
Tahtoisin tietää mitä tarkoittaa sormuksien pito eri sormissa ennen ja jälkeen naimisiin menon? Nythän tuli tuo ns. leskensormi mutta onko muita? Sain anopilta oikein kauniin valkokultaisen sormuksen, jota en voi pitää vasemmassa nimettömässä kun sormus "koukeroinen".
Mieheni piti halpissormusta peukalossaan sinkkuaikana, se tarkoitti hänen mielestään että on vapaa. jokin aika sitten huomasin miestuttavani vasemmassa nimettömässä kaksi sormusta. on kai ollut jonkin aikaa "muotia", että myös mies käyttää vihkisormusta? vai onko se sittenkään kovin yleistä?
- Neea
Mun miehellä on kaks sormusta, kihla ja vihki. Hän halusi myös vihkin ja myös sai sellaisen. Yleistä tai ei, maku ratkaisee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 162346
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70897- 45821
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää134816- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44725Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe161709Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130673