Onko tolkkua millään.

Oppositio ja sen pääedustaja, AY-liike, väittää Hallituksen toimia laittomiksi.

Miten nykyhallituksessa on laiton? Sehän on muodostettu niin demokraattisesti kuin voidaan. Ensin äänestys ja sitten hallitus.

Jatkan vielä arvosteluani.

Hallituksen istuntoja valvoo oikeuskansleri läsnäolollaan. Miten sen päätökset voivat olla laittomia? Olivatko aikaisempien hallitusten päätökset laillisempia ja jos olivat niin mistä syystä?

13

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitäpä.tuosta

      AY-liike itse toimii lakkoilullaan kyseen alaisesti, toisekseen ay toimii sdp kautta hallituksessa niin myös ek oikeiston mutta ek ei aja yrityksiä lakkoihin, tietysti yritys voi sulkea tehtaansa ja sanoa lakkoileville työläisille lakkoilkaa vaikka loppuikänne.

    • järki_käteen

      Perustuslakivaliokunta, joka kuuntelee istunnoissaan maan parhaita asiantuntijoita, on usein, jopa yksimielisesti, todennut nykyhallituksen esityksissä lainvastaisuuksia.
      Sipilän hallituksen tavoissa kun on rynnimisen meininkiä (kaikenmaailman dosentteja yms.).

      Jotain suuruudenhulluutta on tuo sotenkin laajentaminen maakuntauudistuksella. Niin, ja lehmäkaupat valinnanvapaudella.

      • vanha.tukkijätkä

        Hallitus, eduskunta ja työnantajat ovat tyhjän päällä, jos joudutaan tilanteeseen, missä työläisiä ei kuunnella vai onko Suomesta tulossa valtio, jossa jokaisen työntekijän takana seisoo vähintään yksi sotamies konepistooli tanassa.
        Tähän mennessä on puhuttu kolmikantasopimuksista, nyt sopimassa oli kakskanta sanelupolitiikalla.
        Neuvotteluissa ei haluttu kuunnella työntekijäpuolen mielipidettä ikääntyvien työntekijöiden vaikeudesta uudelleentyölistymisessä. Ei ajatella tällaisten työläisten taloudellisia menetyksiä. Leikatulla indeksellä laskien erotus täydellä palkalla ansaittavaan vaikka kymmenen lisävuoden tuloon on huomattava, lisämenetyksenä voi vaikka laskea vaikka eron työtoverien luoman sosiaalisen yhteisön kadottaminen.


    • persutki-mahdollinen

      TÄTÄ MIELTÄ,

      Kolmikanta palkkaneuvottelut on suomelle ehdottomasti paras,

      mutta EN äänestä SDP:tä, koen sen petturi puolueeksi,

      äänestän kokoomusta tai keskustaa,
      mutta
      niiltä vaadin ehdottonta kolmikannan säilyttämistä yhteiskunnassamme,

      • noinhan.asia.on

        Kolmikanta on joskus ollut hyväkin asia, mutta se on jo tehtävänsä tehnyt. Se ei yksinkertaisesti kuulu nykyaikaan eikä myöskään demokratiaan.
        Työssäkäyvät voivat vaikuttaa päätöksentekoon äänestämällä. Miksi heidät otetaisiin siihen vielä toisen kerran kolmikannan yhteydessä?


      • törkee-ajatuski
        noinhan.asia.on kirjoitti:

        Kolmikanta on joskus ollut hyväkin asia, mutta se on jo tehtävänsä tehnyt. Se ei yksinkertaisesti kuulu nykyaikaan eikä myöskään demokratiaan.
        Työssäkäyvät voivat vaikuttaa päätöksentekoon äänestämällä. Miksi heidät otetaisiin siihen vielä toisen kerran kolmikannan yhteydessä?

        älä sekoile,
        kolmikkanta on enemän demokrtiaa
        kuin juos hallitus yksin päättäis työntekijöitten asioista,


    • Pertikk

      Äänestän heitä jotka pitävät talouskasvusta huolta sillä se aidosti hyödyttää koko kansaa.

      • sellaistavaan

        260000 työpaikkaa on tullut 2017 lisää,hieno asia.


      • kepupettääaina
        sellaistavaan kirjoitti:

        260000 työpaikkaa on tullut 2017 lisää,hieno asia.

        Korkeintaan puolet hallituksen toimien ansiosta.


      • Väliäkö sillä jos kepu pettää jos kansantalous nousee.
        Helposti unohtuu missä tilanteessa olimme viime hallituskaudella, muu eurooppa nautti nousukaudesta jopa kreikallakin mutta meillä vaan ihmeteltiin.
        Kaikki johtui kilpailukyvystä, heti kun saimme vähän lisättyä jo alkoi meilläkin nousukausi, ei sillä väliä kuka johtaa hallitusta pääasia kun talous hoituu.
        SDP olisi nousemassa pääministeri puolueeksi, äsken SDP julisti varjobudjenttinsa sen mukaan suomella loistava tulevaisuus...äänestä SAK-Antti Rinnettä " eespäin eespäin tiellä taistojen "


      • Töihin.sano.Lapatossu
        kepupettääaina kirjoitti:

        Korkeintaan puolet hallituksen toimien ansiosta.

        Hallitus ei luo työpaikkoja. Se tukee talouskasvua, ja talouden noustessa työpaikatkin lisääntyvät. Mutta hallituksella ei ole mitään tekemistä rekrytoinnin kanssa,
        Mitä moitittavaa siinä on, jos uusien työpaikkojen syntyyn on puolet hallituksen ansiota?


      • pian_on_vaalit
        Töihin.sano.Lapatossu kirjoitti:

        Hallitus ei luo työpaikkoja. Se tukee talouskasvua, ja talouden noustessa työpaikatkin lisääntyvät. Mutta hallituksella ei ole mitään tekemistä rekrytoinnin kanssa,
        Mitä moitittavaa siinä on, jos uusien työpaikkojen syntyyn on puolet hallituksen ansiota?

        Sipilän hallituksen aikana Suomessa on jaettu yritystukea n.8 miljardia euroa.
        Tulee työpaikoille hintaa......


    • ei_ole_tolkkua

      Missä ja milloin on näin väitetty ?
      "Ensin äänestys ja sitten hallitus. "
      Ketä äänestit hallitukseen ?
      "Hallituksen istuntoja valvoo oikeuskansleri läsnäolollaan."
      Porukkaa on kokouksissa niin että päät yhteen kolisee mutta oikeuskansleri ei ole läsnä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      267
      9496
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      300
      6676
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      68
      1621
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1391
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1235
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1151
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1038
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      852
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      746
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      741
    Aihe