Millä tekosyyllä saitte lääkärinajan?

Hämiksen terveyskeskuksessa ei riitä se, että on itse huolestunut terveydestään, vaan ensin pitää vakuuttaa myös tiskin terveydenhoitaja, jotta pääsee lääkäriin. Käytännössä, jos olet huolestunut siitä, että polvi on kipeä tai nieleminen sattuu tai vatsakivut jatkuvat kolmatta viikkoa ei vielä oikeuta Hämeenlinnassa lääkärinaikaan, vaan jotain oikeaa vaivaa on näyteltävä. Mitä keinoja olette käyttäneet? Voisiko tiskin takana olevaa pienipalkkaista yrittää jotenkin lahjoa, kuten kehitysmaassa?
Olen kuullut että joku olisi saanut ajan, kun kieltäytyi lähtemästä ennenkuin tapaa lääkärin, tehoaisiko jonkun rytmihäiriön näytteleminen?
12407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ootko kokeillut Viroa? Paatilla lahden yli. Tuloste mukaan Suomeen, jos lääkäri ehdottaa tutkimuksia, ai niin kenelle näytät sen.

Äänestä

Sano scc niin sinut ohjataan asian mukaiseen hoitoon.

Äänestä

Tekosyitä ei tarvitse. Kerran yritin pojalle saada lääkäriaikaa ja hoitaja oli sitä mieltä että aikoja ei oikein ole eikä edes tarvetta lääkärille. Pyysin hoitajalta hänen sanomansa kirjallisena ja yllättäen aika sitten löytyikin. Keuhkoputken tulehdukseen saatiin lääkkeet ja kaikki lopulta hyvin...

Äänestä

Valita vasemman käden outoa kipua joka jotenkin säteilee rintakehältä.

Äänestä

Sosialismi jakaa niukkuutta.

Äänestä
  • Päättäjät leikkivät etteivät tiedä ongelmaa. Osa ei välitä. Osan mielestä ei tarvitse välittää. Tilanne on jo pitkään ollut ihmisarvoa loukkaava.

    Äänestä

Tuo kirjallisen perustelun pyytäminen on hyvä ajatus. Soittakaa ihmiset kotoanne (ei kun terveydenhoitaja tai joku soittaa vasta puhelun pyynnöstänne,) Nauhoittakaa se ajanvarauspuhelu, niin jää mustaa valkoiselle mahdollisia myöhempiä valituksia varten.

Äänestä
  • Eikö 112 äänitä kaikki puhelut?
    Sehän se meidän miesten terveydestä vastaa.

    Äänestä

Miksi sinne kannattaa aikaa edes saada, ei kuitenkaan ymmärrä mitä lääkäri puhuu ei edes vaikka olisi suomalainen.

Äänestä

Eihän täällä välitetä lastenkaan terveydestä,homekouluissa pakotetaan opiskelemaan

Äänestä

Hämeenlinnassa on vallalla äärimmäisen kovat arvot tässäkin asiassa. Kokkareiden lehdykässä Kaija Savijoki suree sitä että ihmiset menevät lääkäriin sellaistenkin sairauksien vuoksi, jotka paranevat itsestään. Samalla pitkän terkkarijonon tarkoitus on tietysti kääntää asiakkaita loistavalle ja fantastiselle yksityispuolelle. Ihminen vaan joskus menee flunssassa lääkäriin, kun on pakko saada toiselle riistäjälle se saikkulappu, vai varmaan savijoen mielestä sellaisiin sairauksiin jotka paranevat itsestään ei tarvitä myöskään sairaslomaa. Ja koska ihminen on tunteva olento, ainakin osa heistä, niin myös pelko jostain vakavemmasta ajaa helpostikin lääkäriin, jonka tehtävä on tietenkin helpottaa myös ahdistusta. Mielestäni pitäisi ajatella, että kun ihminen tuntee tarvitsevansa lääkärin apua hänelle aika annetaan kyselemättä. Näin toimitaan muuten edelleen aika monessa hyvinvointivaltiossa, ei ihmistä jätetä murehtimaan terveyttään pidemmäksi aikaa, sekin nimittäin sairastuttaa. Suomesta on tullut äärimmäisen epämiellyttävä ja liian kova yhteiskunta tavalliselle ihmiselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SyövätEtäpesäketasolle kirjoitti:

Hämiksen terveyskeskuksessa ei riitä se, että on itse huolestunut terveydestään, vaan ensin pitää vakuuttaa myös tiskin terveydenhoitaja, jotta pääsee lääkäriin. Käytännössä, jos olet huolestunut siitä, että polvi on kipeä tai nieleminen sattuu tai vatsakivut jatkuvat kolmatta viikkoa ei vielä oikeuta Hämeenlinnassa lääkärinaikaan, vaan jotain oikeaa vaivaa on näyteltävä. Mitä keinoja olette käyttäneet? Voisiko tiskin takana olevaa pienipalkkaista yrittää jotenkin lahjoa, kuten kehitysmaassa?
Olen kuullut että joku olisi saanut ajan, kun kieltäytyi lähtemästä ennenkuin tapaa lääkärin, tehoaisiko jonkun rytmihäiriön näytteleminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu