Practical ammunta

Hei. Olen kiinnostunut practical ammunnasta. Olisiko kenelläkään vinkkejä aloittelialle? Pystyykö Remington 870 aloittamaan harrastuksen?

6

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ressu_

      Liity ampumaseuraan, jolla on aktiivinen praktikaalijaos. Sieltä se lähtee ensin peruskurssille ja teernaamaan.
      Reserviläiset harrastavat vähän vastaavaa eli sovellettua reserviläisammuntaa SRA. Ressuseuroissa on laina aseita eli lähinnä puoliautomaattikivääreitä ja pistooleista, joilla voi harjoitella lähinnä patruunakustannuksia vastaan.

    • asdgsadghda

      Nimimerkki "ressu_" tuossa ylempänä jo vastasikin. Missä päin vaikutat? Voi helpommin vinkata seuroja ja tapahtumia kun tietää suurinpiirtein missä päin Suomea kaveri on.

      Keväällä järjestetään yleensä Practicalin peruskursseja, ja samaan hikeen kannattaa melkeinpä käydä myös SRA-peruskurssi. Näissä on käytännössä aina vaatimuksena reserviläisjärjestöön kuuluminen, eli siitä kannattaa aloittaa.

      • Asun kuopiossa ja kuulun ennestään kuopion ampumaseuraan mutta sielä ei ole practical mahdollisuutta. Niin kysyin viereiseltä seuralta että pääsenkö mukaan ja suostuvat


      • Olen jo ampumaseurassa mutta siinä ei ole practical mahdollisuutta


      • asdgsadghda
        Metsästys01 kirjoitti:

        Asun kuopiossa ja kuulun ennestään kuopion ampumaseuraan mutta sielä ei ole practical mahdollisuutta. Niin kysyin viereiseltä seuralta että pääsenkö mukaan ja suostuvat

        No niin, siitä se sitten lähtee!


    • asdgsadghda

      Niin, Remarin 870 on myös ihan käypä peli sekä haulikko-practicaliin että SRA:han. MPK järjestää myös "Taktinen haulikko" kursseja joihin voit pumpparilla osallistua, näistä saa myös ihan hyvää oppia toiminnalliseen ammuntaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe