Lukekaa vaikka FCI:n sivuilta:
http://www.fci.be/en/nomenclature/NORRBOTTENSPITZ-276.html
Lisäksi, pohjanpystykorva eli norrbottenspets (norrbotteninpystykorva) on kotoisin Ruotsin Lapista, Norrbottenin läänistä - ei mistään POHJANmaalta!
Rotu polveutuu alueelle tuoduista punavalkoisista suomenpystykorvista, mutta jalostettiin Ruotsissa eri roduksi ja myös hyväksyttiin Ruotsissa eri roduksi, kuin suomenpystykorva.
Että turha enää itkeä, kuinka ruotsalaiset ovat "varastaneet" taas tämänkin rodun suomalaisilta!
Pohjanpystykorva on RUOTSALAINEN rotu
4
1200
Vastaukset
- G.I.11
Totta! Siksipä siitä ei ole todelliseksi kilpailijaksi suomenpystykorvalle joka on kyllä koirien ehdoton aatelisrotu. Sen parempaa koiraa kun ei vaan yksinkertaisesti ole, vaikka monet nykyään niin luuleekin.
- weimaraneri
Suomenpystykorvassa ei ole mitään aatelista. Ei edes historiallisesti, se on aina ollut tavallisen peräkylän metsämiehen koira.
Aatelisrotuja ovat weimarinseisoja ja borzoi (tsaarien kasvattama rotu). Niin ja nykyisin Englannissa myös corgit. - G.I.11
weimaraneri kirjoitti:
Suomenpystykorvassa ei ole mitään aatelista. Ei edes historiallisesti, se on aina ollut tavallisen peräkylän metsämiehen koira.
Aatelisrotuja ovat weimarinseisoja ja borzoi (tsaarien kasvattama rotu). Niin ja nykyisin Englannissa myös corgit.Ja pöh! Tarkoitinkin että metsästäjän kaverina suomipystis on aatelinen en suinkaan jonakin eliitin seurapuudelina. Koska vaan voidaan panna sun weimarisi ja portzoisi kilpasille mun pystykorvan kanssa ja katotaan kumpi tuo enemmän osumia...
- Anonyymi
joo.o, ruotsalaiset keräsi pohjois-suomesta koirat ja rodusta tuli ruotsalainen. liikuin paljon lapissa 1970 luvulla ja monien talojen pihalla oli kettingin jatkona vaalea ja iso pystykorva, puhuivat jotku sallanpystykorvasta, sielläpäin niitä paljon olikin ja sodankylän seutuvilla myös. koirat oli suurempia kuin pohjanpystykorvat mutta luulen että niitä sukuja ne oli. omistin itsekkin 80 luvulla pohjiksen ja se pelitti hiirestä hirveen ja karhuun, erittäin mukava jahtikaveri. monipuolinen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2137632- 583003
- 1952409
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101853Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1801774Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke221496- 751291
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä281192Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381183Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501039