Minä en sitten lakkaa ihmettelemästä noita tuulikelloja, joita täällä "maalla" riittää.
Sitä ihmettelen, kun ne kuuluu sisälle, vaikka ikkunat on kiinni. Eikä ulkona edes tuule.
Mistähän on oikein kysymys.
Lintujen laulu on sentään jotain, mutta tähän aikaan vuodesta linnut ovat vaimenneet :(
Sitä ihmettelen, kun ne kuuluu sisälle, vaikka ikkunat on kiinni. Eikä ulkona edes tuule.
Mistähän on oikein kysymys.
Lintujen laulu on sentään jotain, mutta tähän aikaan vuodesta linnut ovat vaimenneet :(
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yksi rasittavimmista asioista on tuulikellot.. Tutuilla niitä on, ja mä en tajua miten ne kestää sitä jatkuvaa kilinää ja helinää.
Me saatiin uusi mökkinaapuri parivuotta sitten. Mökkimme on todella rauhallisella paikalla, ei kuulu mitään ihmisen aiheuttamaa meteliä yleensä pitkiä aikoja. MUTTA naapuri kekkas,että on kiva KUULLA kun tuulee ! voi vit... kyllä mekin se nyt kuullaan n300m järvä pitkin hyvin kuuluu
No voi hitto..vesi vielä kantaa hyvin ääntä. Voin uskoa, että ottaa pattiin se ääni.
Mökillä varsinkin ei kaipaa kuin luonnon ääniä.
Kaikki melu on liikaa tuulikellot ovat pieni haitta jonka voi "poistaa", muu lainvastainen ympäristömelu on rikollista josta pitäisi tuottajaa rangaista, mutta miten sen voisi tehdä koska ympäristövirainomaiset eivät hoida tahtäviään.
Tuulikellot on nyt pieni riesa. Niistä kuuluu vain pienoinen helinä. Toista se on nuo tuuliropellit joista kuuluu jumalaton nylkytys aina varsinkin öisin. Vituttaa tuollainen.