Kuullut niin paljon juttua että pentu pitäisi lonkkien takia kantaa ylös ja alas portaita ja vasta joskus 8kk ikäisenä alkaa itse kulkea rappusia. Talossamme ei ole hissiä. Miten on sitten jos pentu on jo sen verran kookas että pystyy jo itse kulkemaan rappuset ensimmäiseen kerrokseen itsenäisesti.
Pitääkö silti aina väkisin kantaa ylös ja alas? (Välillä tulee kannettua jos siltä näyttää ainakin alaspäin). Mitäs sitten kun tämä oma sakemanni-rotikka onkin jo minun kokonen, mites sitten kannetaan? Menee vielä näin 11vk ikäisenä mutta sillä vauhdilla millä kasvaa tuskin paljon kauempaa. (itse olen pienehkö ihminen)
Ihan vain näin yleisesti kysyisin että miten itse tässä tilanteessa tekisitte.
Iso koiranpentu ja portaat!?
3
237
Vastaukset
- sakullinen
Et tullut ajatelleeksi asiaa ennen koiran hankintaa? Mielestäni voi ihan hyvin antaa kävellä rappuset ensimmäiseen kerrokseen, pitää vain olla huolellinen siitä, että koira menee raput hitaasti liukastelematta yhtään, sitä pitää varoa. Osta vaikka kumipohjaiset tossut, niin ei liukastele. Opeta heti alusta alkaen kulkemaan hitaasti ja rauhallisesti rappusissa. Omat koirani ovat kävelleen raput heti kotiuduttuaan omasta halustaan, tosin vain muutamia rappuja kerrallaan, alaovelta on hissille n. 6 rappusta. Ei ole vaikuttanut lonkkiin.
- Sakurotti
On käynyt mielessä mutta eipä löytynyt samanlaista kysymystä googlettamalla ja päätin nyt sitten myöhemmin kysellä mielipiteitä. Ihan ensimmäisessä kerroksessa asun ettei tarvitse taivaaseen asti aina kiivetä kuitenkaan.
Ja näin rauhallisesti ollaankin otettu. Ihan nätisti neiti tulee perässä ylös että alas ja katsoo mihin astuu jonka takia en ole nähnyt haitaksi antaa itse kävellä jos haluaa ja hienosti pystyy. :)
- sakullinen
Sitten kun tulee painoa lisää, pitää olla tosi varovainen, ettei liukastu. Kyllähän ne pennut luonnossakin leikkivät aika rajusti, ja suositus on, että pentu saisi olla mahdollisimman paljon vapaana, että nivelet ja lihakset kehittyvät vahvoiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1066852- 954351
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista473648Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483482- 503389
- 1833360
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242889- 672574
- 422414
- 131804