Löytyisikö joltain kokemusta savukiukaan lämmittämisestä kaasupolttimella?
Ongelma on siis tällainen: Kesäaikaan savusaunan 800-kiloisesta kiukaasta saa mukavan pehmeät löylyt vielä aamullakin, mutta näin kylmempään vuodenaikaan lämpö ei aivan riitä enää aamulöylyihin. Olen miettinyt, voisiko kiukaalle antaa aamulla pienen lisälämmityksen, esim. rengaspoltin puoleksi tunniksi pesään, savuräppänä vain hiukan auki ja lopuksi tuuletus ennen löylyjä. Tuleeko nestekaasun polttamisesta käryä saunaan? Riittääkö tuollaisen polttimen teho mihinkään?
Tietenkään savusauna ei ole savusauna, jos sitä nestekaasulla lämmittää, mutta tällaisella vippaskonstilla voisi saada saunan käyttöastetta nostettua aamulöylyjen verran.
Savusaunan kiukaaseen kaasupoltin?
Savusaunamajuri
2
211
Vastaukset
- saunapeikko
Hei haloo! Jätä ny joku kaasutoho sinne humiseen ja ku liekki sammuu, ni kaasua sun saunas täynnä:) No ei tarvi sit toiste miettiä :D
- TarkoitettuLätynpaistoon
No ei riitä. 800kg kiviä ei ole rengaspolttimesta moksiskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403027- 722585
- 1742344
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?352081- 181446
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411376Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221373- 131259
- 101254
- 221231