Miksi asennus ei onnistu?

Raspberrypiiii

Yritän asentaa MagiMirrorin Raspberry 2:seen. Näiden ohjeiden mukaisesti:
https://www.magicmirrorcentral.com/magic-mirror-raspberry-pi-zero/

Mutta asennus kaatuu:

pi@raspberrypi:~/MagicMirror $ sudo npm install
npm WARN deprecated [email protected]: Deprecated because Grunt is practically unmaintained. Move on to something better. This package will continue to work with Grunt v1, but it will not receive any updates.
npm WARN deprecated [email protected]: Package no longer supported. Contact [email protected] for more info.
Unhandled rejection Error: Command failed: /usr/bin/git submodule update -q --init --recursiveha-3.5.3.tgz 38862ms
fatal: Could not change back to '/root/.npm/_cacache/tmp/git-clone-eb872b3b': Lupa evätty

at ChildProcess.exithandler (child_process.js:289:12)
at ChildProcess.emit (events.js:182:13)
at maybeClose (internal/child_process.js:970:16)
at Socket.stream.socket.on (internal/child_process.js:387:11)
at Socket.emit (events.js:182:13)
at Pipe._handle.close (net.js:611:12)

npm ERR! cb() never called!

npm ERR! This is an error with npm itself. Please report this error at:
npm ERR! <https://npm.community>

npm ERR! A complete log of this run can be found in:
npm ERR! /root/.npm/_logs/2018-11-13T13_30_59_681Z-debug.log

5

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Raspberrypiiii

        Kokeilin sillä, mutta sekään ei toiminut. Ensinnäkin siinä sh tiedostossa on prosessoritarkistus, joka ei hyväksy Raspberry PI 2:sta, vaikka ohjelman pitäisi toimia siinä. Mutta sen pystyy ohittamaan, jos lataa tiedoston levylle ja muokkaa rivin: "if [ "$ARM" != "armv7l" ]; then" muotoon
        "if [ "$ARM" != "armv6l" ]; then"

        Mutta senkin jälkeen ohjelma jäi jumiin muistaakseni jopa samassa kohdassa.

        Muistikortti on nopea 80 Mbp/s ja sillä raspberry on muussa käytössä toiminut reilun vuoden ilman mitään ongelmia.


    • Jos kokeilet suosiolla sitä server versiota. armv6 sisältää erilaisen liukuluku laskennan. armv7 on taaksepäin yhteensopiva. Sille optimoitu koodi ei käy armv6. Toki koodi voidaan kääntää myös niin että toimii molemmissa.

      • Raspberrypiiii

        Tarkoitus olisi saada kuva raspberrystä televisioon. Koska raspberry on pieni ja mahtuu peilin taakse. Mutta mitä hyötyä minulle on server versiosta? Eikö sever luo sivun ja clien näyttää sen? Eli raspberryssä pitäisi olla juuri client tai mieluummin molemmat?


    • Totta. MagicMirror ei minulle tuttu softa. Kuvan saat TV ruutuun vaikka openelec paketilla. Helppo asentaa - kirjoittaa vain levykuvan muistikortille. Noita peiliohjelmia muitakin.

      Tarkista vielä että sulla oikeat lähteet. Sulla zero joten armv6l pitäisi löytyä paketin nimestä. Jos se on armv7l se ei sovi sun raspille. Noiden koodissa vähän eroja.

      Electron, the app wrapper around MagicMirror², only supports the Raspberry Pi 2/3. The Raspberry Pi 0/1 is currently not supported. If you want to run this on a Raspberry Pi 1, use the server only feature and setup a fullscreen browser yourself. (Yes, people have managed to run MM² also on a Pi0, so if you insist, search in the forums.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      12
      5646
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5279
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3314
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      88
      3233
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      118
      1034
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      56
      1000
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      932
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      43
      716
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      715
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      669
    Aihe