Kylläpäsekoili.....

Laitetaan tähän yksi kaikista huvittavimmista tapauksista, mitä kuulin kerätessäni aineistoa maakuntareissuillani Susianalyysia varten. Nyt on siis kyse eläinten jättämistä jäljistä. Muista aiheista riittää ihan yhtä huvittavaa dokumenttia. Kyse on siis sutta pelkääviltä paikkakunnilta keräämästäni materiaalista.

Ukko oli päissään käynyt toteamassa, että navetassa oli kaikki hyvin. Mitä lie oli siellä touhunnut. Siellähän on lehmiä taikka sonneja parressa. Sitten lähti pirttiä kohden ja oli pimeää. Näki taivaalla tähtiä ja luuli niitä susien jäljiksi. Niin oli pelottanut sudet jo vuosikausia, että järki sumentui. Viinakihan tässä oli vielä takapiruna. Tähdet niin kirkkaina loistivat. Kuvitteli pimeää taivasta valkeaksi hangeksi ja tähtiä suden jäljiksi. Kuulemma tähtikuviot vastasivat prikulleen suden jättämiä jälkiä hankeen.

Tämän kaiken olen kuullut hänen vaimoltaan ja itseltään sairaalavuoteellaan. Vaimonsa ei edes ollut mustasukkainen, kun tuommonen hullu oli yöllä käynyt navetassa. Sillä silmällä minulle keikisteli, heh heh. Saatto meillä olla jotain säpinääkin.

7

225

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamamia

      Hehe...tuo varmaan ollut tai yhä edelleen on petoyhdyshenkilönä jollain paikkakunnalla. Niin sopivasti kaikki täsmää. Liekö tuolla pää kestänyt tätä elämää. Olenko oikeassa arvailuissani?

    • Heh heh. Oikeassa olet. En nyt viitsi tähän paikkakuntaa laittaa ettei poisteta. Mutta tällaisia "asiantuntijoita" tämä maa on pullollaan.

    • just.just

      susianaalitikka mietti että tappasko talosta kissan vai panisko emäntää.

      • Ettei_olisi

        ... mietteet olleet toisin päin tuon tappamisen ja panemisen kanssa...


      • just.just
        Ettei_olisi kirjoitti:

        ... mietteet olleet toisin päin tuon tappamisen ja panemisen kanssa...

        tarkemmin ajateltuna juuri näin.


    • VoihanNoitaKeksiä

      Ihan kiva tarina, mutta en uskonut

    • jovvain

      susianaalitappi tuntee tähtiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      2012
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      630
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      31
      569
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      60
      460
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      460
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      61
      459
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      44
      428
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      417
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      413
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      401
    Aihe