Onko kellään kokemusta narai/ bandara on sea aurinko matkojen yhdistelmä matkasta

Mitä mieltä olette tästä aurinko matkojen narai/ bandara on sea yhdistelmä matkasta ja miten bussi kuljetukset toimii sekä mitä olette mieltä hotelleista. Mitä tekemistä on bandara on sea hotellissa ja ympäristössä sekä miten hotellista pääsee kaupunkiin?

6

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse en valitettavasti pysty auttamaan/vastaamaan homman toimimiseen Aurinkomatkoilla enkä juuri kyseisestä hotellistakaan mitään osaa sanoa, mutta tuon hotellin vieressä (olisiko etäisyyttä hotellien välillä joku 300-400m) olevassa Novotel Rim Pae Resort hotellissa olen kahdesti viettänyt lomaani (molemmilla kerroilla noin viikon pätkän), jeten alueesta ylipäätänsä osaan jotain sanoa.

      Tuo ei alueena ole todellakaan mikään "bilemesta", iltaelämään alueella ei ole käytännössä ollenkaan, mitä nyt rannalla on joitakin ranta-ravintoloita joissa on illemmalla kiva käydä syömässä ja hieman iltaa istumassa, myös ostosmahdollisuudet hotellien lähettyvillä ovat hyvin rajoitetut.
      Lähimmät turisti/ostosalueet ovat käytännössä noin 15km. rannikkoa länteen olevassa Ban Phe:ssä (Paikka mistä lähtee mm. Koh Sametin lautat), toinen tutustumisen arvoinen kohde on Lae Maepim:n alue/ranta noin 10km. hotellilta Itään (erittäin runsas valikoima kala ja äyriäisravintoloita).

      Liikkuminen alueella on hieman hankalaa, tuosta omasta hotellistani oli kaksi (tai kolme, nyt en ole varma) ilmaista kuljetusta päivässä tuonne Ban Phe:n (ja takaisin), muuten liikkuminen sitten lavataksien kyydissä joita kulkee tuossa rantatiellä säännöllisen epäsäännöllisesti. Hotelliinkin voi sitten tietysti tilata taksin, mutta sen saapumiseen saattaa mennä runsaastikkin aikaa ja on hintatasoon nähden kallis.
      Liikenne alueella on suhteellisen rauhallista, joten skootterin vuokraus on erittäin järkevä toimenpide kulkemisen kannalta, mikäli asiaan taidot ja uskallus riittää.

      Alueen "ykköstekeminen" on sitten varmaankin tuo alueen hiekkaranta joka on useita kilometrejä pitkä, rauhallisehko ja suhteellisen hyvä uimisen kannalta (tosin alueella merenkäynti saattaa aika-ajoin olla suhteellisen kovaakin ja silloin uimista kannattaa välttää).

      Rauhaa, aurinkoa ja rantaa haluaiville alue on erinomainen valinta (etenkin jos myös tuo omatoiminen liikkuminen onnistuu), uskon että palaan joskus itsekkin vielä kolmannen kerran lomaani viettämään.

      • Kiitos vastauksesta paljon


      • En tiedä oletko kuinka kokenut Thaimaan matkaaja, mutta tuo yhdistelmä Bangkok Rayong (nuo kaikki lähialueet kuuluvat Rayongin maakuntaan) on erittäin hyvä reissu etenkin aloittelevalle Thaimaan kävijälle. Itsekkin itseasiassa aloitin oman Thaimaan matkailuni vuonna 2000 tuolla vastaavalla Aurinkomatkojen reissulla, jonka tein nykyään jo edesmenneen isäni kanssa. Bangkokin hotellina oli juurikin tuo samainen Narai ja Rayongin päässä hotellina oli Rayongin kaupungin lähellä sijaitseva Kantary Bay hotel.
        Tuossa reissussa yhdistyy Bangkokin ihmishälinä ja rauhallinen rantakohde, jolloin näkee maasta selkeästi enemmän kuin vain yhdessä kohteessa käymällä.


    • Monessamukana

      Siitä vaan, jos tarvitset kädestä kiinnipitäjää

    • Per-kel

      Tulipa joulunpyhät vietettyä Bandara on sea: ssa :) Kiva ja rauhallinen paikka, sopii eläkeläisille ja lapsiperheille.- Pari uima allasta ja ranta ihan jees ei tungosta.- Lounaskin ihan Ok.- Omat juotavat voi hakea taksilla (3 € kyyti) paikallisesta kaupasta .- Nahka paloi kun unohtui nuo aurinkorasvat :(
      Suosittelen !

    • natisutahetekata

      Kenelle kehtaat kertoa että olet niin heikossa asemassa saannin puolesta että pitää käydä Naraissa narisuttamassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2059
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1520
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1289
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1170
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1160
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1074
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1018
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      243
      962
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe