Olemme kaksi sosionomi yamk- opiskelijaa ja teemme opintoihin liittyvää työtä liittyen sijaisperhetyöhön. Haluaisimme tietää miten perhehoidon sujumista valvotaan ja onko valvonnan kautta mahdollista saada tukea jos sen tarvetta on. Entä jos perheessä on lapsen kaltoin kohtelua, pystyykö sitä peittelemään vai tuleeko se ilmi valvontaa suoritettaessa? Kerro meille kokemuksiasi, kaikenalainen tieto auttaa meitä toimimaan äänenä sijaisperheinä toimiville sekä sijoitetuille lapsille.
Perhehoidon valvonta, miten valvonta hoidetaan ja onko valvonta erilaista perhehoidon eri vaiheissa?
6
430
Vastaukset 6
- YAMK2018
Perhehoito
Perhehoidolla tarkoitetaan lapsen hoidon, kasvatuksen ja muun ympärivuorokautisen huolenpidon järjestämistä hänen kotinsa ulkopuolella yksityiskodissa eli sijaisperheessä. Perhehoitoa käytetään sekä lastensuojelun avohuollon tukitoimena että sijaishuoltona huostaan otetuille lapsille ja nuorille. Perhehoito voi myös olla osa nuoren jälkihuoltoa 21 ikävuoteen saakka.
Perhehoidon tavoitteena on antaa perhehoidossa olevalle lapselle mahdollisuus kodinomaiseen hoitoon ja läheisiin ihmissuhteisiin sekä edistää hänen perusturvallisuuttaan ja sosiaalista kehitystään. Perhehoito on laitoshoitoon nähden ensisijainen lapsen sijaishuollon muoto. - HAHAHAHHA
Tää palsta on niin täyttä paskaa, että sopii hienosti jidenkin sosionomien aineistolähteeksi. Vittu tsempatkaa nyt vähän, vaikka ette kunnolliseen opinahjoon päässeetkään. Hahhah joku sosionomi tirsk
Edellinen vastaaja ei oikein ymmärrä teidän opiskelijoiden tarkoitusta nyt. Eihän kukaan nyt ala avautumaan tällä palstalla näistä asioista. Perhehoitoon kuuluvat myös Perhekodit ts Ammatilliset perhekoditkin kuten myös sijaisperheet. Jos te opiskelijat haluatte tietoja niin antakaa joku yhteystieto mihin voidaan ottaa yhteyttä.
- vääräkohdevalvontaan
Edellinen vastaaja ja ko. opiskelijat eivät nyt ymmärrä mitä pitäisi tutkia, valvoa- lapsen edun- ja oikeuksien, lainsäädännön toteutumista mm. Raision kaupungin perättömin selvityksin, lausumin tuomioistuimessa lapsen olosuhteista "viranomais-" menettelyssä- vieraannuttaessaan, manipuloidessaan, vainotessaan lasta, lapsen ja heidän oman isänsä välistä kanssakäymistä ja suhdetta tarkoitushakuisessa "viranomais-" menettelyssä yhteistyössä vieraannuttaja "äidin" kanssa luonnehäiriöisessä, sairaassa menettelyssä.
Nyt valitit väärään paikka. On olemassa eri instanssit mihin suuntaa valituksesi todisteiden perusteella ja todista kaupungin työntekijöiden virheistä faktoilla. Niin ja jos ei ole varaa palkata kallista asianajajaa niin varattomana saat ilmaisen oikeusavun.
- tutkielmasta
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005942902.html
Sosionomiksi opiskeleville olisi linkissä tietoa perhehoidon valvonnan sujumisesta. Uutisesta on useammassa mediassa täsmennetympää tietoa kun etsitte. Vastuullisia on kaupungin lasten ja nuorten lautakunta henkilöitynä nimet löytyy sieltä, kaupungin peruspalveluista vastaava työntekijä joka ilmoitti lähtevänsä vapaata viettämään viettäkööt sijoitetut joulun miten viettävät ei kiinnosta, kukin lapsen asioista vastaavat sosiaalityöntekijät sijoittajakunnista ja niiden lautakunnan väki henkilöitynä, AVI:n vastaavat ylitarkastajat löytyy avin sivuilta, sekä kyseiselle perhekodille luvan myöntänyt henkilö/henkilöt, perhekodin omistaja/omistajat.
Johtopäätöksiä voi vetää perhekodin auditoinnista omavalvonnasta, siitä miten asianosaiset vastuulliset pyrkivät ja onnistuivat peittelemään tekemäänsä väkivaltaa, miten väkivalta tuli päivän valoon, miten perhekodin jatko viedäänkö luvat tai jatkaako toisella nimellä tai jonkin toisen henkilön luvilla sama pahoinpitelevä henkilökunta. Miten kaupunki aikoo jatkossa tehostaa valvontaa vai tehostaako väkivallan peittelyä. Miten käy valvovan tahon, todennäköisesti ei mitenkään. Mutta miten käy pahoinpidellyn pikkulapsen tulevaisuuden, syytetäänkö perhekodin työntekijän aiheuttamia vammoja biologisten vanhempien aiheuttamaksi on hyvin mahdollinen. Lapsen asiakirjoihin saatetaan kirjata traumaattiset lapsuusiän kokemukset ja selitetään ne biologisten vanhempien ansioksi. Sosiaaliviranomaiset pystyvät ihan mihin tahansa, ihan mihin tahansa.
Teille on kyseisessä yhdessä tapauksessa tutkielman aineksia kymmeniä sivuja kun selvittelette viranomaistahon toimintaa. Sijoitetun lapsen äänitorvena toimimisesta kuten annatte ymmärtää niin ette varmaankaan olleet tosissanne, puhuitte lämpimiksenne ellette pilkataksenne. Sijoitetulla itselläänkään ei ole sananvaltaa hänelle voidaan ja tehdään se mikä on tarpeen lastensuojelun rahan tulon varmistamiseksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2121287- 89826
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va224793Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48732Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan54664Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä47651- 81601
- 24585
- 106570
- 39569
- 46560
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja294541Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko58539Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan74531Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.45526Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27523Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47514Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt33509Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91473