pitää nyt saattaa kuntoon, huutaa päivän lehti Lindströmin suulla. Sysäys tähän on eräitten tahojen suorittaman tutkimuksen tulokset.
Työvoimapalvelut pitää saattaa kuntoon, eli saada pitkäaikaistyöttömät eläkkeelle!
Siinäpä sitä työvoimapalvelua sitten onkin ihan tarpeeksi, enempää ei tarvita.
Ja tähän kommentoivat ihmiset, että ei kun PERUSTULO nyt vaan käyttöön. Sitten saadaan 900 euroa per kuukausi käteen ja ihmiset ovat iloisia ja tyytyväisiä ja elämässä pystyy kaiken tuolla rahalla hoitamaan. PERUSTULO vaan kehiin.
Joku puolustaa perustuloa sillä, että sillä rahalla pystyy hoitamaan vuokran, lääkkeet, hoitamaan hampaat, hoitamaan terveytensä, ostamaan vaikka uimahalliin tai kuntosaliin sarjalipun. Perustulo tekee onnelliseksi.
Onhan perustulo suurempi kuin nykyiset työmarkkinatuet ja asumistuet. Ja juu, pääkaupunkiseudulla nykyään joillekin maksetaan enemmänkin kuin 900 euroa per kuukausi - siis hoidetaan katto pään päälle ja siihen toimeentulotuki ja asumistuki jotta voi hankkia ruokaa.... vaan ei riitä lääkkeisiin ja vaatteisiin ja ruokaakin joutuu hakemaan ruokajakelusta.... Että PERUSTULO kehiin vaan, sitten ollaan onnellisia.
Mikä kumma teitä vetääkin sen perustulon puolustajiksi, sekö kun se nyt on kuitenkin enemmän mitä nyt saatte... 500 enemmän rahaa käytettävissä aina niin kauan kunnes kustannusten (vuokra ja ruoka) nousu syö sen 500 kokonaan.... Mitäs sitte. LISÄÄ PERUSTULOA!
Suolaa, suolaa, aina enemmän suolaa.
Itte haluaisin kuitenkin palkkatyön, sellaisen työn josta saisi joka kuukausi sen verran rahaa, että voisi kotiin tullessa vaan käpertyä johonkin nojatuoliin kaikessa rauhassa nauttimaan vaikka kirjan lukemisesta tai töllön katselusta, että mahassa stressaa rahan puute ja millä mä menisin minneen kun ei oo rahaa, millä meen ja millä ostan ja mitä jos toi pesukone hajoaa tai telkkari hajoaa niin en mä kyllä mistään mitään uutta osta!
Joo PERUSTULO!
Ja nämä työnantajat. Voisivat joskus ottaa muitakin töihin kuin niitä "opiskelijoita". Ei olla ilolla ottamassa hakemuksia vastaan, että ai kun kiva, tämäkin kokenut ihminen lähetti meille hakemuksen, juu, se olis hyvä kun se osais kuitenkin jo jotain niin tässä säästyy muitten aikaa kun ei tarvi kaikkea opettaa. Tai samalla lailla se oppii vanhempikin kuin joku opiskelija. Opiskelija valmistuu alallee ja lähtee, vanhempi saattaa jäädä pitemmäksi aikaa, olisko se rasitus - eläkerasitus...
KIUSAAJIA! Tällä paikkakunnalla varmaan oltais onnellisia, jos olis edelleen käytössä jonkunlaiset julkiset jalkapuurangaistukset tai vaikka hirttotuomiot, pääsis katteleen ihan konkreettisesti toisten kärsimyksiä, niin paljon ne nauttii siitä kun saavat näillä palkkausasioilla ihmisiä kurittaa... KIUSAAJAT!
Työvoimapalvelut
4
158
Vastaukset
- kylläeläkelle
Juu tuolla on 27.000 eläkeläistä:
https://yle.fi/uutiset/3-10508943
Kohtuutonta se on työttömänä roikottaa jos ei kerran työllisty,kyllä työttömyys ajan pituus kertoo pääseekö enää töihin vai ei ja jos toimissakin on ollut,niin ..... - PohjolanKongo
Ei perustuloa ole enää varaa maksaa,, koska meillä on jo satoja tuhansia lepäviä pakolaisturisteja,, rahat ei enää riitä.
Pohjolan kongossa ei ole varaa turistien eläkkeisiin !! Huom !!Nii ja sit Etelän Bongossa ei oo varaa lasten sairaspäivärahoihin. Huom!! Eikä oo varaa Idälän Longossa vanhuksien lapsilisiin! Huom! Ja piipaa piipaa. Huom!!!
- dsdsda
Niin onhan se nytkin mulla noin 1100 mitä tulee joka kuukausi (asumistuki, perustoimeentulotuki, perustoimeentulotuen asumislisä ) ja tähän vielä lääkkeet sitoumuksella ja sähkö, vakuutus, terveyden huoito laskut..
Mutta rehellisesti silti ottaisin ennemmin sen tonnin jos sais säätämättä. Mutta käyhän se näinkin. On jo tavallaan oppinut pelaamaan tuon Kelan hakemusten kanssa niin ettei tule alennuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen735569Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2734876Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk443194Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172553014Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1052643Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään52242Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3412091Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin
Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik651811Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t21566Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.151555