Sujuva arki

suvenkorento12

10

301

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En-elä-tilastoja

      Jos on, ja niin onkin henki pihissyt tähän saakka, eiköhän se pihise ja kihise loppuun saakka. Sitä ei rahalla mittailla. Sille ei ole korvamerkittyä hintaa, se on liukuva käsite.
      Kun perusasiat ovat kunnossa ja kaikki tarpeellinen hankittu, ei löydy rahalle reikiäkään joihin tunkea.
      Kulutustavarat sippaavat toimittuaan aikansa, mutta niin harvakseltaan ja yksitellen, että aina saa ostetuksi uudemman mallin...
      Tarkkaan takoen juurikin tänä vuonna olen uudistanut melkein kaiken, alkoi 4G mokkulasta tammikuussa, sängystä pesukoneisiin, puhelimista tietsikoihin, rajattomat yhteydet, ja lehti tilauksiakin on joitakin, jopa mattoja olen uusinut niin kotona kuin mökilläkin. Myös polttopuut olen uusinut kun entiset tuprunneet savuina avaruuteen.
      Kunhan jääkaapissa on aina jotakin lisuketta kuivakaappien tarjonnalle, sitä pärjää.
      Kyseisen tilaston olen lukenut ja sitä mukaa huvittunut. Miten ihmeessä se on laadittu, mistä perusteesta laskettu. Suomessahan on köyhyysrajan, mitä se sitten onkin, alapuolella eläviä kymmeniä tuhansia. Unelmoivat vaan moisista tilasto numeroista.

      • Kyllä minäkin hieman silmiäni pyörittelin noiden lukujen kohdalla. Mutta onhan se mukavaa, että tutkijat tutkivat, paljonko sitä rahaa pitäisi olla elämän pyörittämiseen.

        Jäin vain miettimään, että kuinkahan usein tosielämä kohtaa tuon tilaston. Luulen, että variaatio on suuri.


    • Yönvalvoja

      Pärjään hyvin alle 1000 euron kuukausituloilla.

      • Vanha sanonta: "Eivät ne suuret tulot, vaan pienet menot." Se onkin taitolaji sovittaa elämänsä noiden rajojen sisäpuolelle. Joillekin se onnistuu paremmin kuin toisille. Annan arvoa heille, jotka sen osaavat.


      • alletonni

        Kuin myös! Koska en ole koskaan tupakoinut enkä pariin kymmeneen vuoteen maistanut siideriäkään niin noiden välttämättömyyksien puuttuessa en koe vähäisintäkään puutetta. Oma, velaton osakeasunto tukee osaltaan huoletonta elämääni.


    • vfihimsf

      kunta-alueilla ja omassa suvussakin useita projekteja ylivelkaantuneidenn pikapankkiien lainoilla eläneiden auttamiseseksi - taitaa mullakin mennä asunto alta sen- sileåntien ei pärjää kohonneiden kustannsten vuoksi vammaiskehollan
      kirpparikamppeillaon tähän asti pärjåilly. --------- lukutuokioYlen nettiuutisten parissa kerttoi aika hurjaa tarinaa nykyajasta mm ettå ihmisten varastetuilla henkiötiedoilla joku porukka oitis tehtaillut liki puolen miljooanan euron pikavippivelat kansalaisten makseltaviksi ja ettå kahdeksanvuotiaalle tytöllekin nykyään huumeitten osto vapaiilta maan makkinoilta on yhtä helppoa kuin kirpparilla käynti - tavallista yhteikuntamenoako maassa? -------- ihan kaikkien porukoitten kanssa ikinä en miäkään kosskaan ole pärjännyt

      • HarmittavaTakaisku

        """pikavippivelat kansalaisten makseltaviksi"""

        Jäi vaivaamaan mitä tarkoitat tällä.
        Onko EU määrännyt tämänkin, että veloissa meillä suomalaisilla on keskinäinen yhteisvastuu?


      • HarmittavaTakaisku kirjoitti:

        """pikavippivelat kansalaisten makseltaviksi"""

        Jäi vaivaamaan mitä tarkoitat tällä.
        Onko EU määrännyt tämänkin, että veloissa meillä suomalaisilla on keskinäinen yhteisvastuu?

        Vihervassareitten piireissä tuosta käytetään sanaa: Tasa-arvo.
        Käyttävät sitä Edus-kunnassakin.

        H.


    • Taloudellisesti

      Lasketaankohan harrastuksiin matkustelukin, siis jaetaan kerta-ulkomaanmatkan kustannukset kuukausille. Jos niin on, harrastuksiini kuluu keskivertoa enemmän. Ja aika monta teatterilippuakin. Ruokaan menee vähemmän, mutta sekin on kaksipiippuinen juttu. Joinakin iltoina otan alkoholia, silloin jätän päivällisen väliin, enkä sitä mitenkään jälkeenpäin korvaa, pärjään siis alkoholin kaloreilla nukkumaan menoon asti. Ja alkoholia ei tässä tutkimuksessa laskettu ruoka- eikä muihinkaan menoihin lainkaan.

      • Muistaakseni-laulu

        Tupakki viina ja hullut naiset ne sekoittaa aina minunkin pään...

        Onkohan laskelmassa mukana montako arkkia vessapaperia menee kuukaudessa ja mikä niiden hinta on? Entä kuinka monta kertaa kuukaudessa pesee hiukset, ja niille hinta? Mahdolliset kondomit? Mahdollinen viagra? Pölynimuri ja pussit? Jne x 100

        Paljon olisi todellista kulutuslaskettavaa jos kaikki huomioidaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 147
      1906
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      325
      1345
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      956
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      269
      691
    5. 33
      611
    6. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      12
      611
    7. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      257
      603
    8. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      563
    9. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      20
      512
    10. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      42
      492
    Aihe