Perkeleen antenni

No niin. Alla on VW Golf, vm 1990, 1,3 Manhattan CL. Viisiovinen vehje. Edellinen omistaja ei ollut musiikkimiehiä, joten autoradiota ei pelistä löydy. Itse haluaisin soittimen asentaa, mutta ongelmaksi on tullut antenni, sellaista kun ei autossa ole.

Kuskin puolella, heti vasemman tolpan edessa, noin 10 sentin päässä on muovitulpalla tukittu reijänpaikka joka sijaitsee siis kylkipellissä.

Kysymys kuuluukin: Miten ihmeessä sen antennin saa sinne pujotettua? Pitääkö repiä kylkipelti irti, vai pääseekö siihen reikään käsiksi esim kuskin jalkatilan kautta?
51021
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tuli hyvä kysymys johon mäkin tarvisin vastausta. Mulla putos sellainen kokoonpainettava antenni sinne lokasuojan sisään pienen vapinan takia. En päässy siihen mitenkään käsiksi (sisältäkään) eikä magneettikaan auta kun se on rosteria. Se lokasuojan sisäosa vesikaukalon puolella on jostain syystä umpinainen toisin kuin polossa, jossa antenniin pääsi helposti käsiksi.

Ylittää käsityskyvyn, neuvoja otetaan vastaan.

Äänestä

ensin sisälokasuoja irrottamalla,siis se muovinen.sen alta pitäis näkyä.tai niin kun on tehty aiemmin ,eli yläkautta siitä pienestä reiästä pujotellaan osat paikalleen ja lopuksi mutteri päälle.ensin johto reiästä vesikaukaloon,lasinp.vivuston takana on tulpattu reikä kahden pellin läpi mittariston taakse.eikös se reikä ole etulokasuojan päällä?

Äänestä
  • sinne pääsee sisälokarin kautta? Mä hylkäsin sen ajatuksen jotenkin hätäsesti logiikalla suomessa asennettu lokari, muualla ei käytetä, eikä antenni ja vilkkujohdot voi olla kuran keskellä. Eli väärä logiikka.

    Se vesikaukalon poistoreikä on tod. pieni, siitä on vaikea pujotella mutta siitä tosiaan ja rintapellin läpiviennistä kojetaulun sisään, se tulee mittariston taakse, jota ei tarvi välttämäti irrottaa jos kaveri jeesaa ulkoa. Sen mittariston etupaneelin joutuu kyllä ottamaan sivuun ellei ole tosi fakiiri. No voihan sitä kokeilla ilmankin kun ottaa lämppärin paneelin irti ja siitä.

    Äänestä

vastaus tuossa aiemmassa viestissä jo olikin eli sisälokari irti, mutta paikka hiton ahdas ja nyrkit ruosteenestomönjässä sen jälkeen. nykyäänhän saa niitä lasiin sisäpuolelle asennettavia antenneja ja ihan hyviäkin kuulemma ja välttää ilkivallan ja piiskan kanssa pelaamisen kun menee pesuun

Äänestä
  • helppo homma sitä sisäpuolistakaan antennia laittaa siististi. Helpommalla pääsee sillä etulokasuojaan asennettavalla antennilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Golf mk2 / antenniasennus kirjoitti:

No niin. Alla on VW Golf, vm 1990, 1,3 Manhattan CL. Viisiovinen vehje. Edellinen omistaja ei ollut musiikkimiehiä, joten autoradiota ei pelistä löydy. Itse haluaisin soittimen asentaa, mutta ongelmaksi on tullut antenni, sellaista kun ei autossa ole.

Kuskin puolella, heti vasemman tolpan edessa, noin 10 sentin päässä on muovitulpalla tukittu reijänpaikka joka sijaitsee siis kylkipellissä.

Kysymys kuuluukin: Miten ihmeessä sen antennin saa sinne pujotettua? Pitääkö repiä kylkipelti irti, vai pääseekö siihen reikään käsiksi esim kuskin jalkatilan kautta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu