Essolla juttelimme tänään politiikasta, ja keskityimme erityisesti Haaviston ihmeellisiin puheisiin. Emme ymmärtäneet sitä, että Haavisto on oikeasti huolissaan vähäisestä syntyvyydestä Suomessa.
Miten mies voi puhua toisin kuin toimii käytännössä? Jos Haavisto todella haluaa syntyvyyden nousuun, niin hänen itsensäkin pitäisi alkaa pelehtiä rehevien neitosten kanssa laihan mieskumppaninsa sijaa. Ei mies miehen kanssa pysty lisääntymään, vaikka kuinka paljon ahkeroisi vuoteessa. Poliitikot siis puhuvat aina täyttä palturia.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/496f3ea3-81f7-4617-8bd1-8ef4b9098aec
Haavisto ei haastele uskottavasti?
7
263
Vastaukset
- kivako
Tyhmähän se on, joka tuossa iässä lapsia väsää.
- tulevaisuusonkaru
Et ole tosissasi. Tähän epävarmaan maailmaan lapsia. Lapsia sodan jalkoihin, pommien silvottaviksi. Lapsia sotilaiden raiskattaviksi.
- Tosi.on
Haavisto inhoaa sisimmässään naisia. Homostelemalla ei voi saada lapsia.
- Näemmä
Haavisto nostaa vihreitten kannatusta se on tarkoitus
Minä katselin videonpätkän Haaviston puheesta. Hyvin se puhuu ja asiaa.
Tuossa ylempänä joku kirjoitti että hän inhoaa naisia. Hmmm...en osaa sanoa koska en tunne. Useimmat homot jotka tunnen tulevat erittäin hyvin toimeen naisten kanssa, jopa paremmin kuin useimpien miesten.- ei-kaikkien-tarvitse
Haavisto puhui ympäripyöreitä. Ei oikein uskaltanut puhua vihreiden lailla, sillä ääniä pitää kalastella, vaikka muunnellulla totuudella. Vaalit ovat tulossa, sen huomaa kaikkien poliitikkojen puheista. Mitä aloituksen lisääntymispolitiikkaan tulee, niin vanha sanontahan kuuluu, että älkää tehkö niin kuin minä teen, vaan tehkää niin kuin minä sanon.
Ei ole ihme jos essollakin ihmetellään Haaviston puheita.
Siellähän on asiantuntevaa porukkaa.
Haavisto huutelee yhtä ja tekee toista monessa muussakin asiassa.
Nämä ilmastojutut ihan omituisia. Lentää toiselle puolelle maapalloa tutkimaan kuinka siellä
pallo aavikoituu ja samalla aiheuttaa tonnien hiilidioksidipäästön.
Kyllä niitä juttuja kuunnellessa puhe siitä kuinka meidän suomalaisten ja varsinkin
tämmöisen suomalaismummelin pitäisi muuttaa elintapojaan
ettei vaan aavikoituminen lisäänny
kuulostaa teatterilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse684490Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053749Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1113377Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.281931Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871185- 90939
- 55895
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125892Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25817