Haavisto ei haastele uskottavasti?

Essolla juttelimme tänään politiikasta, ja keskityimme erityisesti Haaviston ihmeellisiin puheisiin. Emme ymmärtäneet sitä, että Haavisto on oikeasti huolissaan vähäisestä syntyvyydestä Suomessa.

Miten mies voi puhua toisin kuin toimii käytännössä? Jos Haavisto todella haluaa syntyvyyden nousuun, niin hänen itsensäkin pitäisi alkaa pelehtiä rehevien neitosten kanssa laihan mieskumppaninsa sijaa. Ei mies miehen kanssa pysty lisääntymään, vaikka kuinka paljon ahkeroisi vuoteessa. Poliitikot siis puhuvat aina täyttä palturia.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/496f3ea3-81f7-4617-8bd1-8ef4b9098aec

7

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kivako

      Tyhmähän se on, joka tuossa iässä lapsia väsää.

    • tulevaisuusonkaru

      Et ole tosissasi. Tähän epävarmaan maailmaan lapsia. Lapsia sodan jalkoihin, pommien silvottaviksi. Lapsia sotilaiden raiskattaviksi.

    • Tosi.on

      Haavisto inhoaa sisimmässään naisia. Homostelemalla ei voi saada lapsia.

    • Näemmä

      Haavisto nostaa vihreitten kannatusta se on tarkoitus

    • Minä katselin videonpätkän Haaviston puheesta. Hyvin se puhuu ja asiaa.
      Tuossa ylempänä joku kirjoitti että hän inhoaa naisia. Hmmm...en osaa sanoa koska en tunne. Useimmat homot jotka tunnen tulevat erittäin hyvin toimeen naisten kanssa, jopa paremmin kuin useimpien miesten.

    • ei-kaikkien-tarvitse

      Haavisto puhui ympäripyöreitä. Ei oikein uskaltanut puhua vihreiden lailla, sillä ääniä pitää kalastella, vaikka muunnellulla totuudella. Vaalit ovat tulossa, sen huomaa kaikkien poliitikkojen puheista. Mitä aloituksen lisääntymispolitiikkaan tulee, niin vanha sanontahan kuuluu, että älkää tehkö niin kuin minä teen, vaan tehkää niin kuin minä sanon.

    • Ei ole ihme jos essollakin ihmetellään Haaviston puheita.
      Siellähän on asiantuntevaa porukkaa.

      Haavisto huutelee yhtä ja tekee toista monessa muussakin asiassa.

      Nämä ilmastojutut ihan omituisia. Lentää toiselle puolelle maapalloa tutkimaan kuinka siellä
      pallo aavikoituu ja samalla aiheuttaa tonnien hiilidioksidipäästön.
      Kyllä niitä juttuja kuunnellessa puhe siitä kuinka meidän suomalaisten ja varsinkin
      tämmöisen suomalaismummelin pitäisi muuttaa elintapojaan
      ettei vaan aavikoituminen lisäänny
      kuulostaa teatterilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      66
      5605
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      2951
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2611
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2449
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      23
      2219
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      261
      1754
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      58
      1349
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1233
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1165
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1146
    Aihe