Mies käyttäytyy kuin ei haluaisi lasta

Normaaliako

Haluan tiedustella, että onko jollakin muulla kokemusta sellaisesta miehestä, joka toivoo lasta, mutta on enemmän valmistautunut lapsen kuolemaan kuin syntymään. Meille pitäisi tulla lapsi reilun kuukauden päästä, mutta tuntuu, kuin mieheni kieltäisi koko asian. Aina kun puhun tulevasta lapsestamme, niin hän vain sanoo, ettei meillä ole mitään sellaista. Voiko tosiaan olla niin, että hän hyväksyy lapsen vasta sitten, kun se on käsin kosketeltavissa, ettei hänen tarvitsisi joutua pettymään, jos lapsi kuoleekin? Mieheni on sentään meidän suhteessamme se, joka sitä lasta toivoi. Hän ei ole myöskään hyväksynyt sitä, että lapselle hankitaan etukäteen jotain, silti hänen oli pakko saada äitiyspakkaus, vaikka itse en olisi sitä ottanut. Mieheni sanoo, että ensimmäisinä kuukausina lapsi ei tee mitään vaatteilla. Olen miettinyt, että kuvitteleeko hän, että lapsi saisi olla ensimmäiset kuukaudet alasti. Olen kuitenkin hankkinut jo lapselle vastteita. Hän oli myös kärryjen ostoa vastaan. Meillä on kyllä vanhat kärryt, mutta ne ovat niin huonossa kunnossa, että kukaan tuskin huolisi niitä, vaikka ilmaiseksi saisi. Siltikin mieheni oli sitä mieltä, että jos lapsi jotkut kärryt tarvitsee, niin ne vanhat saavat kelvata. Äiti on kuitenkin ostanut meille paremmat kärryt, mutta mieheni ei suostunut edes katsomaan niitä. Hän vaikutti enemmänkin vihaiselta kärryjen olemassaolosta. Minusta olisi todella hankalaa olla ilman kärryjä, koska lapsen kanssa joutuisi aina kantamaan reppua jos käy jossain. Ja se reppukin painaa aivan tarpeeksi jos se on täynnä tavaraa.

5

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1säpappa

      En kyllä ymmärrä miks tuollaisen miehen kans teet lapsen.

      Hänen käytöstään en myöskään ymmärrä, mut sen itsessäni tunnistin, et mullekin lapsi oli oikeasti konkreettinen vasta syntyessään. Äidillehän se on aikaisemmin.

      • Normaaliako

        Enhän minä etukäteen voinut tietää, miten mies suhtautuu lapsen odotukseen vaikka hän on sitä itse toivonutkin. Sen takiahan asia ihmetyttääkin.


    • MiesJa4Lasta

      Tieto isäksi tulemisesta varmasti tuottaa epävarmuutta ja pieniä pelkotiloja. Niin käy molemmille. Lapsi on tervetullut mutta ei tiedetä miten se muuttaa perheen dynamiikkaa. Omat halut on laitettava hieman syrjään ja nostettava se pieni ihminen keskipisteeksi.
      Toivottavasti kaikki sujuu hyvin ja saatte tutustua terveeseen pieneen ihmisenalkuun. Kyllä ne tunnesiteet tulevat sitten myöhemmin ja voi aidosti nauttia isyydestä ja äitiydestä.

    • tulevaäiti

      Mies ei ihme kyllä ja onneksi ihan noin urposti käyttäydy, mutta ymmärrän mistä puhut. Meillekin syntyy kohta lapsi ja mies on sanonut ihan suoraan, ettei tunne vielä mitään sitä kohtaan eikä tiedä tunteeko sittenkään kun lapsi syntyy. Kai se kuitenkin järkisyistä yrittää jo isyyttä parhaansa mukaan suorittaa, vaikkakin viljelee välillä huonoa läppää ja mustaa huumoria. En oikeasti tiedä tuntisiko mitään, jos lapsi kuolisi nyt viimemetreillä kohtuun tai synnytykseen. Nimeä tai muuta konkreettista on vielä mahdotonta miettiä hänen kanssaan, koska lasta "ei ole vielä olemassa".

      • Normaaliako

        Minunkaan mieheni ei aluksi suostunut miettimään lapselle nimeä, koska sitä ei ole. Itselle olisi kyllä tärkeää, jos lapselle antaisi mahdollisimman nopeasti nimen. Nykyään mieheni on kuitenkin pystynyt miettimään aina jonkin aikaa nimivaihtoehtoja, kun olen niitä häneltä tarpeeksi monasti kysellyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9121
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      82
      8451
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      6463
    Aihe