Olen menettemäisillläni mielenterveyteni lopullisesti naapurissa asuvan ulkomaalais (venäläis-)peräisen naisen bordellin pidon takia. Kohta neljä vuotta olen kärsinyt ko. toiminnasta. Jatkuva yöllinen taksinovien pauke ja iloinen remakka nauru soivat jo korvissani koko ajan. Oksettaa ajatella että kaupungin vuokra-asuntoa voi pitää laillisesti tuomoiseen tarkoitukseen. Samanaikaisesti monet tuhannet suomalaiset ihmiset elävät vailla asuntoa. POliisit eivät välitä ja isännöitsijä sanoi että kyllähän ihmisillä saa käydä vieraita.Olenkohan ainut ihminen joka kärsii kyseisestä bordellin naapurissa asumisesta.Nyt tilanne on kohdallani se että joudun hakemaan mielenterveyteeni ulkopuolista apua kyseisen hutsun takia. Auttakaa ihmiset ja vastatkaa onko tämä oikein ja olenko kenties minä väärässä tämän asian suhteen A P U V A!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bordelli naapurissa
Sairastumaisillaan oleva
184472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
käy ampumassa sekasikiöt.
Ammupa ittesti, näjet mitä tapahtuu.
vuosikausia tuollaista, eikö voi MUUTTAA itse, en kyllä ymmärrä tuollaista, jos ei ole hyvä olla miksi kärsiä...laita vahinko kiertää ja MUUTA
Jos siellä on ihan oikesti bordelli, niin poliisin on puututtava, samoin kaupungin vuokra-asunnon isännöitsijän. Isännöitsijän tulisi jo puuttua pelkästään senkin takia, että melua on aiheutettu yöiseen aikaan. Kyllähän talossanne sentään normaalit järjestyssäänöt on?
Onko asunnonhaltijasta tehty kirjallista valitusta isännöitsijälle? Jos ei, niin tee sellainen. Ilmeisesti myös naapurisi kärsivät melusta? Jos näin on, niin sitä parempi, mitä useamman nimen saat valituskirjeeseen. Samaisen kirjeen voisi jättää myös poliisilaitokselle, niin luulisi heidänkin kiinnostuvan asiasta.
Siis kirjallinen valitus ja paljon allekirjoituksia on avain tähän ongelmaan. Tietysti voisit ottaa vielä yhteyttä johonkin kaupunginvaltuutettuunkin. Aina vain paranee, mitä laajemmalti asiaa viet.
Älä turhaan kärsi, vaan toimi siten, että tällaiset epäkohdat poistuvat.
Sinä et ole väärässä, ja se, että viet asian eteenpäin on oikein!
Viitsitkö käydä kommentoimassa, mitä teit, ja tapahtuiko mitään.
Tänään mm. olen soittanut isännöitsijää korkeammalle taholle ja pyytänyt selvittämään että kenen hallussa asunto virallisesti on: tämän kyseisen venakon vai jonkun suomalaisen miehen joka on kenties vuokrannut asuntoa edelleen kyseiseen tarkoitukseen. Sen verran taas mulle sanottiin että itsensä myyminen näissä asunnossa on laillista. Joten ymmärrän että minun on pakko yrittää jaksaa etsiä asunto muualta. Suurin inotus minulle tässä on se, etä olen henkeen vereen suomalaisten ihmisten puolella ja ajattelen niitä asunnottomia joilta nämä ulkomaalaiset vievät asunnot ja sisäksi viettävät toisia häiritsevää , inhotusta aiheuttavaa elämää. Kiitos sinulle ymmärtävästä viestistäsi. Tajusin tämän viestin kirjoitettuani kuinka yksin olen tässä ällöttävässä ympäristössä ja maailmassa. Kaunosieluille ei ole tilaa. Ainoastaa miljoonat eorot pelastaisivat: saisi valita vapaasti asuinpaikkansa.
Njo mjita sjina vjalitat ? Mjinulla ozen harasho bjines on, mjinulla pljon paljon eurot saan. Mjiksi sjuomalainen mjies mjinu ljuona vjieraisilla on ? Oij, hjuolehtikaa mjiehistänne, tai´njet njet sjittenkään, mjinulta kaik tjulo menee shitten.Mjinulla oikein on hjyva olla tjäällä ´suomi.
Oij, njiin olet kateellinen, mjinulla hjyva tulo on oikein, pjaljon eurot saan. Oij, pjaras pjaatos oli mjinun tjänne suomi mjuuttaa,mjuutin tjakaisin suomi, Inkeristä olen, ja tjulen oikein hjyvin toimeen, njut. Mjina rjikas olen kohta.
Oletko varma, että et ole rasisti..?
Älä välitä kaiken hyväksyvien mielipiteitä. Ne, jotka puolustavat tuollaista toimintaa, he suorastaan edistävät sitä. Koskakohan prostituutio on tuottanut jotain hyvää..Arvaan jo nyt, että kohta joku tulee haukkumaan minua mielipiteeni vuoksi, mutta heitä riittää!!!Onneksi kunnonkin ihmisiä on vielä eikä kaikkea ole pakko hyväksyä. Sinun ei todellakaan kuuluisi muuttaa muualle, mutta jos niin tapahtuu, toivotan hyvää ja rauhallista elämää muualla!!!:)
Toivotaan nyt, että asunto on aluperin vuokrattu jollekin muulle, jolloin on itsestään selvää, että asunto tyhjenee.
Hassua se, että itseään saa myydä ja käyttää kaupungin vuokrataloa bordellina. Rikoksen mittakaava täyttyy vasta parituksesta, jos joku on vuokrannut venakolle asuntonsa tätä toimintaa varten.
En ymmärrä, miten tuollainen laki on voitu säätää. Miksi tavalliset ihmiset joutuvat pakosta seuraamaan tuollaista toimintaa ja valvomaan yökaudet melun takia.
Varmasti kyseinen nainen saa valtiolta ja kaupungilta lisäksi kaikenmaailman avustuksia busineksensa päälle.Hänen pitäisi toisaalta maksaa myös veroa, koska toiminta ei ole laitonta, ja hän saa siitä rahaa! Suomessahan on tietojen mukaan yksi prostituoitu, joka maksaa veroja.
Luulen ,että sinun kannattaa mennä isännöitsijää korkeamille tahoille, ja määrätietoisesti viedä asiaa eteenpäin.
Joissain kirjoituksissa asialle vitsaillaan, mutta helppo vinoilla niin kauan, kuin ei asia satu omalle kohdalle.
Lakia prostituutiosta pitäisi saada muutetuksi edes siinä määrin, että ihmiset, jotka eivät halua olla tekemisissä asian kanssa, pystyisivät välttymään siltä.
Toisaalta, ihmettelen sitä, jos kaupunki sallii sen vuokra-asunnon käyttöä bordellina. Sinne voisi heittää vastakysymyksen, että onko talot aikoinaan rakennettu sitä, vai muuta varten.
Jos nainen ei omista itse asuntoa niin silloin huoraamisen tultua ilmi vuokranantajalle joutuu lähtemään pois tai lopettamaan ko. ammatinharjoittamisen, muutoinhan kyseessä lienee paritus.
Ota yhteyttä johonkin naispuoliseen kaupunginvaltuutettuun, lisäksi poliisille tutkintapyyntö ja verottaja sekä työvoimatoimisto samaan hommaan, tuskin tekee verokortilla noita hommia ja kirjoittele kuitteja, voi nostaa vielä avustuksia samaan aikaan. Vaadi toimenpiteitä ja kysy mitä aikovat tehdä asialle.
Helpompi tapakin löytyy jos saat naapurit puolellesi, mieti sitä =)
Mutta älä luovuta, ole voittaja edes periaatteen vuoksi.
Kysehän oli kaupungin vuokra-asunnosta?
Jos vuokrasopimus ei ole kyseisen vosun nimissä, niin silloin sille tulee äkkilähtö. Vuokrasopimusta ei saa siirtää kenekään nimiin, eikä asuntoa luovuttaa kenenkään muun käyttöön. Siellä saa asua vain se tai ne, joidenka nimiin vuokrasopimus on tehty. Esim. alivuokralaisen ottaminen on kielletty. Jos vuokrasopimusta rikotaan, niin se voidaan purkaa ilman minkäänlaisia irtisanomisaikoja.
Ei muuta kuin kovat keinot peliin, kerran muu ei ole auttanut. Kyllä täällä näyttää olevan ihmisiä hengessä mukana. Kerrohan kuulumisia, miten asia etenee.
mitä tässä verottajalla mitään tekee,kun kyse on naapurin kunnioittamisesta ja ettei meluta keskellä yötä.Vitun rasisti.
Entäs jos tämä nainen olisi suomalainen?
Nostaisitko asiasta samanlaisen porun ja itkun?
Oletko varma että nainen pitää bordellia ja ottaa palveluistaan maksun...todisteita..???
Minä, joka lähetin tämän alkuperäisen viestin voin kertoa että harvalla kaupungin vuokratalossa asuvalla on varaa JOKA IKINEN ILTA lähteä liikenteeseen taksilla hieno turkki päällä ja parkkipaikalla seisova autokin kiiltelee aina uutuuttaan. Tässä ei ole kysymys kateudesta. En minä ainakaan noin varakkaana haluaisi kaupungin vuokratalossa asua. Ja elämä näyttää olevan muutenkin iloisen huoletonta, kun saa sitten päivät nukkua kun pitää elämällään huolen muiden valvottamisesta. Niin että kivat hänelle! Itse luulen että mafia pitää hänestä huolen mutta kukaa pitää minusta huolen kun heille selviää kuka heistä on valittanut eli kella on todellinen valta nykyisin? Vastaan: rikollisilla, joiden touhuihin ei edes haluta puuttua.
Minä ainakin puuttuisin asiaan, oli ilolintu sitten savolainen tai venäläinen. Syntyperällä ja kansalaisuudella ei siinä asiassa ole väliä ja merkitystä. Uskon, että alkuperäinen kirjoittajakin tekisi niin.
Mielestäni suomalaiseen yhteiskuntaan ja yhteiskuntajärjestelmään ei saa tai voi kuulua ihmiskauppa, jota prostituutiokin on. Nyt tietysti joku puolustaa, että naiset myyvät itse vapaaehtoisesti itseään. Onko tosiaan niin, vai tekisivätkö he aivan vallan muuta, jos siihen olisi annettu hyvät mahdollisuudet? Moni nainen haluaa Venäjän köyhyydestä pois, eikä siinä mitään. Mutta se, että sen uuden elämän hakemisen pitää tapahtua itseään myymällä, on hieman säälittävää. Suomalaismiehet ylläpitävät tätä järjestelmää, elättävät mafiaa ja venäjän rikollisia tekemällä seksimatkoja rajan taakse ja käyttämällä venäläisiä prostituoituja Suomessa.
Kannattaa miettiä myös mitalin toista puolta. Kuinka moni suomalaismies olisi tyytyväinen ja iloinen, jos oma vaimo, sisar, tytär tai vaikkapa äiti joutuisi myymään itseään. Olisiko toiminta vielä sittenkin hyväksyttävänä pidettävää?
Jokainen voi miettiä omalta kohdaltaan, mitä itse pystyisi hyväksymään ja kestämään. Minä ainakin toivon, että Suomen, kuten myös Venäjän tytöt saisivat elämälleen paremmat eväät, jotta voisivat elää ihmisarvoista elämää ja tehdä jotain muuta kuin vaeltaa sylistä syliin. Mitäs ilolintu tekee 40-50 vuotiaana, kun markkinat eivät olekaan enää vilkkaat???
Niin mikäli ilo lintu on viehättävä jne... voi tienata nuorena hyvät rahat sukan varteen. Espanjassa luxus tytöt tienaa viikonloppuna tuollaista 5000€ päivä. Jos vähäänkään on hoksottimet kohdallaan niin fyrkat sukan varteen ja pahan päivän varalle...Tästä oli taannoin siellä ajankohtais ohjelma jossa yliopiston opiskelijana oli päivisin Elina ja iltaisin Lola ja neljän(4) vuoden ajan harjoitti ko. "ammattia" ilman , että vanhempansa tai poika kaverinsa tiesivät asiasta yhtäÄn mitään.
Neitoa haastateltiin ja hyvin korrektisti käyttäytyi ja kaikki fyrkat omaan taskuun ilman välittäjiä tai muita väli käsiä. Joukossa kuuluisia laulajia , poliitikkoja,jne...Täytyypä hommata hänen juuri ilmestynyt kirjansa...Sitten toinen puoli huorat joilla ei ole tasoa jotka myyvät itseään saadakseen piikin suoneensa joila on kaikki mahdollinen tauti kirjo mukanaan ja ovat laittomasti maassa,jne...Heitä reppanoita ei voi rinnastaa edes samaan asiaan!.Eli mitä ilo lintu tekee 40-50vuotiaana? joko ei mitään tai sitten vaikka nyplätä aikansa kuluksi pitsiä :-D
Onko sitä mitään pakko tehdä?...Olette tosiaan ahdas mielisiä,voi LUOJA.
Haluatko itse asua bordellin naapurissa?
Haluaisitko, että äitisi/sisaresi/vaimosi/tyttöystäväsi tienaisi teille "eläkerahoja" huorana?
Minusta ainakin on ihan sama, onko huora "tasokas" vai myykö itseään vain saadakseen huumeita.
Tietysti, jos on jonkinlainen peräkammarin poika, jolle ei kukaan tavallinen nainen "anna", ja ei halua käteenkään aina turvautua, niin kai vosu on sittten ainoa vaihtoaehto.