Huawei B593 ja W10 Pro. Langallisena yhteys toimii, mutta en saa langatonta yhteyttä toimimaan. Yritin luoda sen tuon reitittimen asetuksista, mutta ei onnistunut. Langallinen on toiminut hyvin, mutta langaton yhteys antaisi sen edun, että reitittimen voisi siirtää käytännöllisempään paikkaan.
WLAN-yhteyden muodostaminen
Mitenyhteysluodaan
28315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Onko koneessa wlan-verkkokorttia?
En minä tiedä. Nuo salasanahommat (reitittimen tarrasta) ja muut kokeilin jo eilen sieltä reitittimen asetuksista, joista kytkin myös WLANin päälle, mutta ei sillä langaton yhteys auennut.
Sitten joudut hankkimaan wlan-kortin tai usb-palikan. Usb on tosin huono, mutta menettelee hätätilassa.
Mistä sen voi koneella tarkistaa, onko siinä WLAN-korttia? Ei tässä toiminut bluetoooth-näppäimistökään (USB-palikalla). Entisessä koneessa se toimi.
ootsie niin vitun typerä että et osaa ubuntua asentaa
Olen. Joten voisitko vastata kysymykseen?
Tai joutuu hankkiin Ubntun joka toimii wlanillakin!
Windoiwsissa toimi mikään ja koskaan.
Windowsissa wlan on sangen ongelmallinen.
Kai nyt koneessa on mutta onko windowsissa???
Poistoon vaan paska, Täysin paska windows
on on.. täysin paska.
W10 hyvin ongelmallinen, asia joka mm Ubuntussa hoituu parilla klikkauksella, W10:ssä vaatii tuntien säätämisen.
Nyt lähti windowsn
Windows 10 on tunnetusti ihan paska.
https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/7vsng0/why_does_windows_10_suck_soooo_badly/
Suomi 24-sivuston pitäisi laittaa Ip-osoitteesi mustalle listalle! Miten jaksat hokea tuota joka paikassa?
niin sunkin!
Jos se on operaattorin antama reititin, sen takana tarrassa on verkon nimi ja salasana.
Jos ei sen welholla saa verkon hetkessä ylös.
Kuiten muista että verkon nimessä ja salasanassa ei saa käyttää erikoisemerkkejä, eikä siis edes ä ja ö kään, ja eräästä syystä salasanassa ei saisi olla kuin pieniä kirjaimmia.
Mitä tulee windowsin wlan ongelmiin, puutuvaan liitettävyyteen yms. niin on se surkeeta että vuosikymmeniä saadaan kärsiä tästä samasta ongelmasta, joka itsesiassa johtuu vain siittä että windows tarkistaa linjan avonaisuuden omalle vakoilulleen. ja jos se ei vastaa, ei windows avaa netti käyttäjällekkään.
Lisäksi mitä vittua se kuuluu windowsille, vaihka wlanissa ei oliskaan nettiä, silti pitäs saada yhdistettyä.
windows on aina vaikeeta!
Katso langattoman verkon nimi (SSID*) ja salasana (WLAN/WiFi salausavain/key) modeemin tai reitittimen pohjassa olevasta tarrasta ja ota tiedot itsellesi ylös.
Tämän jälkeen klikkaat oikean alakulman puhekuplaa > verkko > ja klikkaat wlanin päälle, jos ei ole päällä. Nyt katsot avautuvasta listasta oman verkkosi (SSID) ja klikkat sitä ja annat salausavaimen (wlan salasanasi) sitä pyydettäessä >klikkaat ruutua yhdistä automaattisesti > klikkaat yhdistä.
Olettaen että se windows 10 toimisi!!!
https://elisa.fi/asiakaspalvelu/aihe/mobiililaajakaista/ohje/huawei-B593/
tuolleen wintows ja öböntö yhhistetellää ihan samallakenon
Ei tuo auta windowsin wlan ongelmaan.
aattaa aattaa. vika on raatapulella joko wlankortin tai antennin kohalla. Voip tietennii olla reitittimen raatakii vikanen, huuwei on aina huuwei. Wintows toimiia aina ku junan vessa. öböntössä en ou kokkeillu
hkollin sulkijalihas hteki tehtävänsä, söhrsen kieli tupos
Hos se on opehaattohsn antama heststsn, sen takana tahhassa on vehkon nsms Ha salasana.
Hos es sen welholla saa vehkon hetkessä ylös.
Kusten mussta että vehkon nsmessä Ha salasanassa es saa käyttää ehskossemehkkeHä, eskä ssss edes ä Ha ö kään, Ha ehäästä syystä salasanassa es sasss olla kusn psensä kshHasmmsa.
Mstä tulee wsndowssn wlan ongelmssn, puutuvaan lsstettävyyteen yms. nssn on se suhkeeta että vuosskymmensä saadaan kähssä tästä samasta ongelmasta, Hoka stsessassa Hohtuu vasn sssttä että wsndows tahksstaa lsnHan avonassuuden omalle vakoslulleen. Ha Hos se es vastaa, es wsndows avaa netts käyttäHällekkään.
Lssäkss mstä vsttua se kuuluu wsndowsslle, vashka wlansssa es olsskaan nettsä, sslts pstäs saada yhdsstettyä.
Vika in widowsisa ei korteissa tai raudasa
On se vaan hakala asia windowsille, toi wifi...