Koiran ulkonäkö.

MieVaanItekseen

Olen miettinyt monen koirarodun kohdalla tiettyjä stereotypioita mitä ihmisillä on rodusta.
Vaiko johtuuko esim.pelko tai epätietoisuus siitä että on huonoja kokemuksia kys.asiasta.

ESIMERKKI.

Osa ihmisistä kokee että HUSKY on peloittava?

7

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nopitääpaikkansa

      Huskyn tapa tuijottaa sinisillä silmillään on monelle aika pelottava kokemus. Koskaan ei voi tietää mitä se ajattelee. Vähän sama kuin blondi ihminainen, siellä voi kulkea ja tulla ulos mitä ihmeellisimpiä kehäpäätelmiä.

      • pitkätukka-68

        Mun kaverilla oli tosi kiltti bluemerleycollie, mut kun se tuijotti sinisillä silmillään, useimmat pelkäs sitä.
        Siniset silmät on monen mielestä pelottavat.


      • väripelko
        pitkätukka-68 kirjoitti:

        Mun kaverilla oli tosi kiltti bluemerleycollie, mut kun se tuijotti sinisillä silmillään, useimmat pelkäs sitä.
        Siniset silmät on monen mielestä pelottavat.

        Juu tiedän mihen jol on,hui.


    • Colliet syntyvät koulutettuina.

      Ihan totta, tämän tyyppisiä kommentteja on kuultu yllättävän usein ei-koiraihmisten suusta.

      • huomioinut

        Ei oo kauheen järkeviä sun tutut😂


    • No jaa, tuttujen suusta ei sellaisia juttuja kuulekaan, vaan satunnaisilta ohikulkijoilta jotka jäävät juttelemaan ja ihastelemaan hyvin käyttäytyvää koiraa. Yhdistävät sen kai TV:n Lassieen ja yleistävät sitten niin että colliet ovat kaikki samanlaisia.

      Mutta on siinä silti naurussa pitelemistä!

      • Huomioitavaa

        Varmasti.Monet tapaamani normit ja mini colliet ovat riehakkaita,ja räkkyttävät vastaantulijalle.Et ei kovin koulutetuilta näytä,ellei kyseinen käytös ole ollut toivottua .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2537
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1640
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1508
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1198
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1041
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      954
    Aihe