Jos Suomesta tehtäisiin lista top-10 himmeimmistä katuvaloista, niin Lieksa olisi varmaan vahvoilla ykköspaikan suhteen.
Pitää ihmetellä miten himmeät tuikut noissa valoissa on. Ihme ettei hämäryyden takia ole sattunut pimeän aikaan vielä mitään onnettomuuksia.
Nykyisen led-valotekniikan aikaan luulisi saavan noihin lyhtyihin puolet kirkkaammat valot, eikä sähkönkulutuksen tarvitseisi olla välttämättä yhtään suurempi kuin näissä nykyisissä himmeissä tuikuissa.
Pielisentien katuvalot
9
265
Vastaukset
- tuikku.jouluvalot
Eikös ne katuvalot sammu ensiviikolla kun syttyy ne joulutuikut?
- 8584848
Onhan siellä paljon muutakin himmeetä.
- MuutakiPimeetä
No jo on murheet. Kauheeta kun ei saada P-tielle sellaisia valoja, et olis ihan kun päivällä. Miten te osasitte liikkuu ulkosalla silloin kun asuitte metsissä ja pa...lle piti hipsutella navetan nurkan taakse?
Jos on liian pimeetä niin osta sellanen fikkari tms. missä on kourallinen ledejä niin jo alkaa mettäläinenki nähdä mihin polkasee.
Ihme vänisijöitä!- woikjsedhfgtr
Laita sinä fikkari hanuriisi valolla tai ilman ja puutappi tulpaksi että se varmasti pysyy siellä!
- MuutakiPimeetä
woikjsedhfgtr kirjoitti:
Laita sinä fikkari hanuriisi valolla tai ilman ja puutappi tulpaksi että se varmasti pysyy siellä!
Ihan he...tin kiva kun kolahti. Jäikö mustelma?
Ihan hyvin valot riittää ja autoissa pitää olla valot päällä myös pielisentiellä.
🐃...😲- räikeät.sykkivät
Porukasta löytyy yksi vilkkuvalojen tykkääjä, laitetaan yksi hänelle.
- Yhtävilinää
Pumpussa palaa punainen valo silloin, kun häiriö tulee.
- Ehkä.turha.valittaa
Himmeät katuvalot ovat tehty sellaisille, jotka eivät ole käyneet muiden kapunkien keskustoissa. Eli ne on tehty suurimmalle osalle lieksalaisista. Tyytykäämme niihin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733340
- 622584
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582258Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1952178- 552082
- 421683
- 421661
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141333EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481280- 61149