Google Maps'n luotettavuus matkareitin seurannassa

Reittikartta

Onko kellään kokemuksia Google Maps'n virheistä oman reitin seuraannassa? Näytti siltä, että ajat eivät pidä paikkaansa ja matkatkin heittäisivät jopa 3 km linnuntietä. Näyttääkö ohjelma ajetun reitin todellisena, vai lyhyemmän mukaan? Vaikuttaako kenties jokin telelaitteen sijainti tietojen luotettavuuteen?

14

4473

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huonogps

      Laitteen GPS on se mikä määrittää luotettavuuden. Kartat ovat nykyään varsin tarkat.

      • Anonyymi

        Yhdysvaltain armeija ei voi käydä sotaa Venäjää ja Kiinaa vastaan ​​samanaikaisesti

        ;D


    • lfjsdkjg

      Kännykässä olen kokeillut ja on näyttänyt auton sijainnin, jopa oikealla kaistalla moottoriteillä.
      Ohjelma ei kuitenkaan huomioi tilapäisiä esteitä, eikä näköjään lauttojakaan, vaan ajattaa kiertoteitä maata pitkin lisäten matkaa rutkastikin. Kartat pitää päivittää, muuten vie männikköön.

      • Reittikartta

        Kysymys on siitä, että onko oikeasti ajettu jokin matka vai ei. Puhelin on uusi Android. Mietin, että onko mahdollinen kentän puuttuminen tai häiriö vaikuttanut siihen, minkä reitin kartta näyttää ajetuksi tai sijainniksi.


      • jkhkyg
        Reittikartta kirjoitti:

        Kysymys on siitä, että onko oikeasti ajettu jokin matka vai ei. Puhelin on uusi Android. Mietin, että onko mahdollinen kentän puuttuminen tai häiriö vaikuttanut siihen, minkä reitin kartta näyttää ajetuksi tai sijainniksi.

        "onko mahdollinen kentän puuttuminen tai häiriö vaikuttanut siihen, minkä reitin kartta näyttää ajetuksi tai sijainniksi. "

        Jos laite ei kerro missä se sijaitsee, miten Google sen voisi tietää? Tai jos laite kertoo väärän sijainnin, mistä Google tietäisi mikä on oikea? Laitteen kertoman sijainnin oikeellisuus riippuu mm. gps-signaalien laadusta ja laitteen gps:n tarkkuudesta & toimivuudesta.

        Lisäksi käytettävästä seurantaohjelmasta (eli tässä tapauksessa Google Mapsista) riippuu, minkä verran se osaa siivota gps:n epätarkkuudesta johtuvaa häröilyä pois reitistä - ja toisaalta minkä verran se samalla poistaa myös todellisuudessa tehtyjä mutkia ja oikoo reittiä. Autolla liikkuessa tämä ei ole niin suuri ongelma kuin hitaammilla nopeuksilla ja pienemmillä poluilla.


      • Reittikartta

        Tänään Google Maps´ssa näkyy eiliselle päivälle pari sellaista matkaa, joita en ole tehnyt. Ensi avaamalla näyttää minun kävelleen ja toisella kertookin autoilleen. Näyttää minun sijaintipallukan oikein, mutta nimeää sen aikajanan tiedoissa paikaksi, jossa kävin lauantaina. Kartalla ko. paikan nimi on oikealla kohdalla. Kaikki eilinen liikkumiseni tapahtui autolla ½ km kerrallaan ja saman matkan.
        Mitä tässä pitäisi päivittää? Google Maps'n versio on 9.81.1 ja Android on eilen päivitetty 8.1.0. Puhelin Samsung Galaxy J4 .


      • voiollaepätarkka
        Reittikartta kirjoitti:

        Tänään Google Maps´ssa näkyy eiliselle päivälle pari sellaista matkaa, joita en ole tehnyt. Ensi avaamalla näyttää minun kävelleen ja toisella kertookin autoilleen. Näyttää minun sijaintipallukan oikein, mutta nimeää sen aikajanan tiedoissa paikaksi, jossa kävin lauantaina. Kartalla ko. paikan nimi on oikealla kohdalla. Kaikki eilinen liikkumiseni tapahtui autolla ½ km kerrallaan ja saman matkan.
        Mitä tässä pitäisi päivittää? Google Maps'n versio on 9.81.1 ja Android on eilen päivitetty 8.1.0. Puhelin Samsung Galaxy J4 .

        Google maps pitää gps päällä vain jos sen on avattu tai siinä navigointi päällä. Muutoin paikantaa 3G/4G tai wlanin kautta.


      • Anonyymi

        Paremmin tuo Googlen kartta juttu toimii kuin Applen.
        Ja joskus muista että se nokian Here söi sähköö ihan hulluna ja luuri oli tulikuuma,


    • Sadez

      Mä oon yhtenä kysymysmerkkinä,että miten toi Google Maps muuttelee matkojen aikoja ja lisää paikkoja joissa en ole käynyt tai pysähtynyt ja vaihtelee reittejä aikajanassani?

    • Anonyymi

      Google mapsin toleranssit ja supermies arviot perusjässikän kunnolle ovat turmiollinen yhdistelmä. kun todellinen etäisyys on liki 60 kilometriä ja google lupaa kyseisen reitin olevan 40 kilometriä ja laskee vielä pyöräilijän mennä viilettävän tuon matkan (kuten kaikki jopa 500 kilometrin matkat pyöräillen) tasaista 20km/h ilman taukoja kelistä, tuulensuunnasta, maastovaihteluista ja kylänraitti, polku, asfaltti. Kehotankin jokaisen järkevän hankkivan kunnon painetut kartat joihin välimatkat on merkitty selkeästi ja arvioimaan sen todellisen pitkänmatkan ajoajan oudissa paikoissa maksimisssaan 15km/h ei tule pettymyksiä, eikä oma terveyskään ole vaarassa.

    • Anonyymi

      Liian monta kertaa GM on ajattanut naapurikylän perunapellolle tai saunan taakse. Ei ole luotettava ollenkaan.

      • Anonyymi

        Sut se ohjaa AA-klinikalle.


    • Anonyymi

      Minulle Google Maps on alkanut usein ilmoittaa, että olen lähtenyt liikkeelle joskus aamuyöllä vaikka olen taatusti ollut vielä unten mailla. Mistä mahtaa ottaa moisen signaalin ja onko kenelläkään toisella tullut samalaista ilmoitusta?

    • Anonyymi

      Reitti, Reitin sanasto vaihdot, myynti

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2185
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      63
      781
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      780
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      696
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      686
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      60
      570
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe