Hajut tukehduttavat

samastuukotähänkukaan

Hei
Olen allerginen joillekin kemikaaleille, mutta selviän todella hyvin ilman lääkkeitä arjessa niiltä osin. Sen sijaan ihmettelen seuraavaa:
Harvoin tulee sellaista repliikkiä näistä hajutuntemuksista, että joku tuntee ahdistuvansa ns. likaiseen hajuun ja sellaisen aiheuttaman paksulta tuntuvan ilman hengittämiseen (hien ja hien kyllästämien vanhojen ulkoiluvaatteiden ja kenkien, ja asukkaan asuntoon ja autoon pinttyneiden hajujen, tähän voi liittyä joskus tupakanhajukin tai hevosenhienhaju, virtsanhajut jne.) Tällainen ilmahan lopulta kiinnittyy myös sitä hengittävän henkilön sisuksiin ja kehoon, oma iho ja hikikin alkaa haista muutamassa päivässä yhtä likaiselta ja olo on likainen.

Silloin toivoisi, että ongelma, vaikkakin olisi mies kyseessä, hoksaisi ostaa edes laadukasta hajuvettä ja suihkauttaa sitä asuntoonsa. Ehkä silloin hänen nenäkin alkaisi erottaa sitä omaa hirveää hajua. En voi ymmärtää, että moni varakaskin ihminen haluaa elää tällaisen hajun keskellä! Ei ole yleensä rahasta siinä kysymys... ellei sanonta, että raha haisee ole paikallaan.

Miten raikasta ilma ja elämä on lopultakin myös kaupungeissa kulkiessa ja yleensäkin kaikkialla Suomessa. Sitten kotiin ja pihalle tunkee lähes koko ajan tällainen likainen ilma ja tällaista moni ihminen haluaa itse kotonaan hengittää. Miten ihanaa olisi saada nauttia siitä raikkaasta ilmasta, jota Suomi on pullollaan, toisin kuin monessa muussa maassa. Luulisi, että se olisi helpompaa käytännössä.

1

1017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikilla ihmisillä on ominaishaju/tuoksu ja kodeissa ja autoissakin sen huomaa vieraat, en tiedä millä mittarilla voisi haistaa oman ominaishajunsa, olisihan se kiinnostavaa. .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      201
      7684
    2. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      5
      4657
    3. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      85
      4191
    4. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      389
      3689
    5. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      198
      3389
    6. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      105
      3025
    7. Suomessa valtavasti somalien yhdistyksiä, peräti 171 - mistä tulee rahat?

      Suurin osa näistä sijoittuu pääkaupunkiseudulle tai Turun ympäristöön. Ovatko kaikki noista pelkkiä huijausyhdistyksiä
      Maailman menoa
      133
      2578
    8. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      31
      2557
    9. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      62
      2135
    10. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1983
    Aihe