Hajut tukehduttavat

samastuukotähänkukaan

Hei
Olen allerginen joillekin kemikaaleille, mutta selviän todella hyvin ilman lääkkeitä arjessa niiltä osin. Sen sijaan ihmettelen seuraavaa:
Harvoin tulee sellaista repliikkiä näistä hajutuntemuksista, että joku tuntee ahdistuvansa ns. likaiseen hajuun ja sellaisen aiheuttaman paksulta tuntuvan ilman hengittämiseen (hien ja hien kyllästämien vanhojen ulkoiluvaatteiden ja kenkien, ja asukkaan asuntoon ja autoon pinttyneiden hajujen, tähän voi liittyä joskus tupakanhajukin tai hevosenhienhaju, virtsanhajut jne.) Tällainen ilmahan lopulta kiinnittyy myös sitä hengittävän henkilön sisuksiin ja kehoon, oma iho ja hikikin alkaa haista muutamassa päivässä yhtä likaiselta ja olo on likainen.

Silloin toivoisi, että ongelma, vaikkakin olisi mies kyseessä, hoksaisi ostaa edes laadukasta hajuvettä ja suihkauttaa sitä asuntoonsa. Ehkä silloin hänen nenäkin alkaisi erottaa sitä omaa hirveää hajua. En voi ymmärtää, että moni varakaskin ihminen haluaa elää tällaisen hajun keskellä! Ei ole yleensä rahasta siinä kysymys... ellei sanonta, että raha haisee ole paikallaan.

Miten raikasta ilma ja elämä on lopultakin myös kaupungeissa kulkiessa ja yleensäkin kaikkialla Suomessa. Sitten kotiin ja pihalle tunkee lähes koko ajan tällainen likainen ilma ja tällaista moni ihminen haluaa itse kotonaan hengittää. Miten ihanaa olisi saada nauttia siitä raikkaasta ilmasta, jota Suomi on pullollaan, toisin kuin monessa muussa maassa. Luulisi, että se olisi helpompaa käytännössä.

1

1027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikilla ihmisillä on ominaishaju/tuoksu ja kodeissa ja autoissakin sen huomaa vieraat, en tiedä millä mittarilla voisi haistaa oman ominaishajunsa, olisihan se kiinnostavaa. .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      120
      6998
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      52
      4714
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      74
      3724
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2794
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      32
      2478
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1936
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      200
      1438
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1244
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      37
      1052
    10. Pahastuisitko

      Jos tietäisit, että katselen lähes päivittäin kuviasi? Miehelle
      Ikävä
      88
      898
    Aihe