Hajut tukehduttavat

samastuukotähänkukaan

Hei
Olen allerginen joillekin kemikaaleille, mutta selviän todella hyvin ilman lääkkeitä arjessa niiltä osin. Sen sijaan ihmettelen seuraavaa:
Harvoin tulee sellaista repliikkiä näistä hajutuntemuksista, että joku tuntee ahdistuvansa ns. likaiseen hajuun ja sellaisen aiheuttaman paksulta tuntuvan ilman hengittämiseen (hien ja hien kyllästämien vanhojen ulkoiluvaatteiden ja kenkien, ja asukkaan asuntoon ja autoon pinttyneiden hajujen, tähän voi liittyä joskus tupakanhajukin tai hevosenhienhaju, virtsanhajut jne.) Tällainen ilmahan lopulta kiinnittyy myös sitä hengittävän henkilön sisuksiin ja kehoon, oma iho ja hikikin alkaa haista muutamassa päivässä yhtä likaiselta ja olo on likainen.

Silloin toivoisi, että ongelma, vaikkakin olisi mies kyseessä, hoksaisi ostaa edes laadukasta hajuvettä ja suihkauttaa sitä asuntoonsa. Ehkä silloin hänen nenäkin alkaisi erottaa sitä omaa hirveää hajua. En voi ymmärtää, että moni varakaskin ihminen haluaa elää tällaisen hajun keskellä! Ei ole yleensä rahasta siinä kysymys... ellei sanonta, että raha haisee ole paikallaan.

Miten raikasta ilma ja elämä on lopultakin myös kaupungeissa kulkiessa ja yleensäkin kaikkialla Suomessa. Sitten kotiin ja pihalle tunkee lähes koko ajan tällainen likainen ilma ja tällaista moni ihminen haluaa itse kotonaan hengittää. Miten ihanaa olisi saada nauttia siitä raikkaasta ilmasta, jota Suomi on pullollaan, toisin kuin monessa muussa maassa. Luulisi, että se olisi helpompaa käytännössä.

1

1116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikilla ihmisillä on ominaishaju/tuoksu ja kodeissa ja autoissakin sen huomaa vieraat, en tiedä millä mittarilla voisi haistaa oman ominaishajunsa, olisihan se kiinnostavaa. .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      69
      3110
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      34
      1982
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      280
      1590
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      104
      1554
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      261
      1213
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      26
      1118
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      87
      1101
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1064
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1040
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1023
    Aihe