Mopoon valot

Tunaritinuri

Mopomobiiliin pitäisi saada valot. Ohjekirjan mukaan etuvaloksi 2 kpl 6 V 1 A polttimoa (toinen kauko-, toinen lähivaloksi) ja taakse 12 V 0,5 A. Kaikki sillä vanhalla taskulampun kierteellä E 3/8'' eli noin 9,5 mm.
Nettiluetteloista ei löydy.

Miten onnistuisi LED -valaistus? Löytyykö sopivaa kantaa - veikkaan, että ei. Jos kannan / kiinnityksen saa jotenkin viriteltyä, niin tarvitaan epäilemättä muutakin elektroniikkaa kuin pelkkä tasasuuntaus.
Mistä apua? Itse osaan lähinnä vain tinata osat kasaan, kunhan joku viisaampi suunnittelee. Jännitehän on mopomobiilissa tuolla kuormalla noin 6 V, pienemmällä oletettavasti enemmän. Ja vaihtovirtaa, taajuus luokkaa 20-300 Hz (en ole varma, magneetto vielä analysoimatta). Käyttöalueella ehkä 100-200 Hz. Käyttölämpötila-alue noin -20 ... 35 C.
Onko jotakin valmiina vai pitääkö värvätä viisaampi asialle vai unohtaa koko juttu, kuten pahoin pelkään?

20

3912

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tunturi-pappa

      Jos valmista ohjetta löydy, niin ensin pitää kokeilla millaista jännitettä magneetolta saa. Kytkee valojohtoon ja runkoon siltatasasuuntaajan ja elektolyyttikondensaattori sen perään. Mittaa sitten konkalta jännitteen tyhjäkäynnillä ja täysillä kierroksilla.
      Valitsee sitten jännitteeseen sopivan lediohjaimen ja teholedin. Koska vaihtojännitteen toinen napa on rungossa, pitää ledien molemmat navat eristää rungosta.

    • lampunvaihtoa

      Kannattaa ensin tarkistaa mitä laki sanoo led - valoista mopossa. Kun tiedossasi on se millainen valonlähde tarvitaan niin siitä sitten tulee vaatimukset tarvittavalle teholle.

      Kuten tuossa edellä sanottiin: Tasasuuntaus, iso elektrolyyttikondensaattori tuottamaan jännitteeltään vaihtelevaa tasasähköä. Kannattaa huomata että ilman kuormaa magneeton tuottama jännite voi nousta varsin korkealle eli konkan pitää kestää se tai sitten pitää aina tarjoilla kuormaa.

      Tuosta sähköstä sitten jännitettä laskevalla hakkurimoduulilla tehdään haluttu jännite lampuille.

    • Supertehokas

      Ehdottaisin isoa 50-100f kondensaattoria, jonka lataat kotona ja lähtiessä kytket sen mopon lediin.

      • Jonnen_joutavaa

        Hyvä Jonne!


      • Oletjou
        Jonnen_joutavaa kirjoitti:

        Hyvä Jonne!

        Mikähän viestissäni oli jonnin joutavaa? Ledivalot pelaavat hienosti isolla konkalla.


      • ES_jorma

        Saattaapi toimia jonkun aikaa superhyperkondensaattorilla, mitä niitä nykyään onkaan. Mutta joku vakiovirtalähde pitää olla tai edes virran rajoitus.


      • huomiota_joutavalle

        Jonne kerjää taas huomiota.


      • kipeä_tyyppi
        huomiota_joutavalle kirjoitti:

        Jonne kerjää taas huomiota.

        Tuntuukin olevan varsin huomionkipeä tyyppi.


    • tietoa-löytyy
    • Löytyyledlyhtyjä
      • Tunaritinuri

        Ei sovi minun kukkarolleni.


    • Tilapäisvaloa_monkey

      Laitoin kerran mopoon LED työvalon ajovaloksi (10W työvalo). Mopon magneetto tuottaa vaihtosähköä melkein 10 volttia parilla tuhannella kierroksella minuutussa joten kokoaaltotasasuuntauksen jälkeen tavallinen 10-30V LED valo palaa hyvin. (Toimii jo 9 voltilla). 22000uF konkka ei riitä tasamaan jännitettä vaan minä laitoin siihen pienen akun 12V/0.8Ah. Isollakin konkalla valot välkkyivät. Pikku akun saa parilla kympillä.

      • Heitäakkuhiiteenjakonkka

        Olisit laittanut Ison konkan eikä mitään pientä mikroluokan konkkaa. 22f on iso konkka ja valot ei taatusti välky!


      • yksin.kertaista

        Konkan koko pitää suhteuttaa ledin ottamaan virtaan.


      • Tilapäisvaloa_monkey

        22000 mikrofaradin konkkaa kokeilin koska se oli suurin mikä oli käytössä juuri silloin. Ledivalo välkkyi vielä kun stroboskooppi. Saattaa myös johtua siitä että 10W on vähän liikaa valopuolalle. Akun kytkin silleen että se on aina latauksessa mutta ledvalon sai sammutettua. Näin akku toimii myös puskurina ja virtaa riittää.


    • alkutietoa

      Valopuola on mitoitettu varmaankin 6 V ja 1,5 A virralle, eli tehoksi tulee puolalle 9 W. Varmaan ledin teho on korkeitaan 10 W.
      Testailuja voisi jatkaa mittaamalla paljon jännite olisi, kun kuormittaa sitä tuolla teholla. Koekuorma esim. 3,9 ohmin 10 W tehovastus.

      • täsmäledit

        Välttämättä ei tarvita ledille mitään konvertteita tai drivereitä jos mitoittaa ledien tehon vastaamaan puolan tehoa ja jännitettä.


      • vyö-ja-henkselit
        täsmäledit kirjoitti:

        Välttämättä ei tarvita ledille mitään konvertteita tai drivereitä jos mitoittaa ledien tehon vastaamaan puolan tehoa ja jännitettä.

        Moottoreiden ja erityisesti magneettojen kanssa pelattaessa se täsmällinen ei valitettavasti ole kovin täsmällistä. Parempi tasata jännitteet regulla ja mahdollisesti pienellä akulla tai edes ylijännitesuojalla niin ei lampun polttimo kuole ylijännitteeseen. Hehkulanka kestää lyhyen piikin paljon paremmin kuin puolijohde.


      • ideaa

    • Tunaritinuri

      Kiitoksia! Pannaanpa mietintämyssyyn hautumaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      349
      2997
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1463
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1292
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1291
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1235
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1037
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      931
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      837
    Aihe