Autokilpailuissa, katsastustilastoissa, myyntitilastoissa, asiakastyytyväisyydessä, ekologisuudessa, ergonoimiassa, haluttavuudessa jne. lista on loputon. Toyotan omistaja on myös voittaja.
Vastaukset 15
Toyotat ostetaan omalla rahalla kun taas iso osa VW: myynnistä menee firmoille. Hybridien suosio takseina tulee nostamaan kilometrikeskiarvojaTyotan kohdalla. Kohta 400 000km ajettu 3-5V Vanha Toyota hybridi ei ole mikään harvinaisuus.
- kurjaaKyytiä
Niinpä, Toyota ei kelpaa firmoille, eikä työajoon.
- ei.kiinnosta
kurjaaKyytiä kirjoitti:
Niinpä, Toyota ei kelpaa firmoille, eikä työajoon.
Työsuhdeautot valitsee sen käyttäjä, ei firma. En muista että yksikään kollegoista olisi tojoa työsuhdeautoksi valinnut. Ei näytä hirveästi tojo nappaavan kun pääsee vapaasti valitsemaan.
- NolojenPoikienAivoPierut
Kun toyota voittaa, niin silloin se on saksalainen, mutta kun toyota häviää, on se silloin japanilainen.....
- loimia.noimia
Maksetty kehuja se täällä taas riehuu. Mutta mitä ihmettä se on se ergonoimia?
- tojota.pikkuajoon
"Toyotat ostetaan omalla rahalla kun taas iso osa VW: myynnistä menee firmoille. "
Ja nimenomaan kovaan ajoon johon tojosta ei ole. Jo pelkästään tojon tiheä huolto-ohjelma pudottaa sen pois paljonajavien listalta, puhumattataakaan surkeasta ergonomiasta ja ajo-ominaisuuksista.
En pitäisi millään muotoa tojolle positiivisena asiana sitä että sitä hyljeksitään ammatti- ja työsuhdeautona. Kyllä se kertoo nimenomaan siitä että se pärjää vain kevyessä käytössä.
Katsopa vaikka tuota eroa mediaaniarvossa Auriksen/Corollan ja Octavian välillä. Ja muista että se on mediaani, ei keskiarvo. Siinä on iso ero. - vainNössöilleVätyksille
Kateuslistalla aivan hänniltä löytyy aasialainen halpis Toyota.https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/229e9738-7312-4768-af91-0c40a922466f
- Huoleton
Kaikessa Toyota on hyvä. Tässäkin. Kannatta ostaa jo pelkästään tämän takia. On osa huoletonta autoilua.
- il78
Toyotan luotettavat ajo-o,imaisuudet ja katsastusvarmuus on tietoinen valinta asiakastyytyväisyyden saavuttamiseksi. Elastiset kumipuslat vikaatuvien metalli-nailoni puslien sijaan ja joustava kori sekä moottorin pehmeä voimantuotto takaavat sen ettei vikoja tule kuten joissain nk. Premiumeissa.
- Aihetta_tyytyväisyyteen
Vaihdoin autooni pikkupajalla renkaat ja samalla uudet anturit auton rengaspaineen vahtisysteemiin. Koska minulla ei ollut omaa laitetta jolla olisi kertonut systeemille että siellä on uudet anturit, jouduin kääntymään paikallisen diilerin puoleen. Homma onnistui muutamassa minuutissa eikä tällä kertaa maksanut mitään. Tämäkin on osa sitä kuuluisaa Toyota-huolenpitoa johon pystynee Toyotan lisäksi vain Lexus.
- Naurisvaris
Trafi ei vaadi, että uusiin renkaisiin asennettaisiin uudet rengaspaineanturit. Paitsi että Tohjon valvontasysteemi on niin onneton, että sitä ei saa pois päältä, joten Tohjon omistajalle tulee tästä lisäkuluja, kun joutuu laittelemaan antureita.
Eräissä automerkeissä (en viitsi mainita nimiä kun holisti hermostuu) valvonta tapahtuu vierintäkehän mittauksen perusteella, jolloin mitään rengasantureiden räpläämistä ei tarvita. Ei muuta kuin uudet läskit alle ja menoksi. - tehdas.tietää
Naurisvaris kirjoitti:
Trafi ei vaadi, että uusiin renkaisiin asennettaisiin uudet rengaspaineanturit. Paitsi että Tohjon valvontasysteemi on niin onneton, että sitä ei saa pois päältä, joten Tohjon omistajalle tulee tästä lisäkuluja, kun joutuu laittelemaan antureita.
Eräissä automerkeissä (en viitsi mainita nimiä kun holisti hermostuu) valvonta tapahtuu vierintäkehän mittauksen perusteella, jolloin mitään rengasantureiden räpläämistä ei tarvita. Ei muuta kuin uudet läskit alle ja menoksi.Yleisen liikenneturvallisuuden kannalta Tojoissa on hyvä olla oikeat ja tasaiset rengaspaineet.
- OikeaaTietoa
tehdas.tietää kirjoitti:
Yleisen liikenneturvallisuuden kannalta Tojoissa on hyvä olla oikeat ja tasaiset rengaspaineet.
....................kuten kaikissa muissakin autoissa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100812
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361750Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38576- 63548
- 30546
- 45533
- 66526
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48517Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27512En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.24511